background image

Josefína Dušková

Naše stipendistka od roku 2021
Josefína Dušková
Josefína Dušková

Univerzita

Univerzita Palackého Olomouc, CZ

Obor

žurnalistika

Rodné město

Hradec Králové

Kontakt

joduduskova13@gmail.com

Absolventka gymnázia Open Gate v roce 2021

Sen o novinářce

Odmalička jsem hodně zvědavý člověk. Všechno ráda zkoumám, objevuji, přicházím tomu na kloub. Spojte tohle s neustálou potřebou své objevy komentovat nebo o nich diskutovat, a už vám musí být docela jasné, proč jsem si ke studiu na vysoké škole zvolila žurnalistiku. Není to ale jenom o zkoumání a komentování, na žurnalistice mě fascinuje taky její etická stránka – jak se například vybírají témata, která se budou publikovat? O čem je vhodné psát a o čem už není? Jak moc velký vliv by měly v novinařině mít peníze? Přece jen i novináři musí z něčeho žít, ale netrpí tím pak kvalita nebo objektivita jejich článků? Tohle všechno, a samozřejmě spoustu dalších věcí, na přednáškách a seminářích rozebíráme, není to jen suchá teorie a dril toho, jakou formu má mít rozhovor nebo zpráva. Kdyby tedy někdo uvažoval o podobném oboru jako já, tak ostatní školy nemůžu soudit, ale tu svoji, Univerzitu Palackého, můžu určitě doporučit.

Než jsem definitivně zakotvila v Olomouci, moje plány byly velké. Hlásila jsem se do Velké Británie a do Irska, a úspěšně. Studium v zahraničí nakonec nevyšlo z finančních důvodů, Brexit věci pro zahraniční studenty poměrně zkomplikoval. Vysoké studijní náklady by ale neměly být bariérou, pokud se někdo chce vydat do zahraničí studovat. V lepším případě vám různá univerzitní stipendia nebo granty od nadací pomůžou finanční překážku překonat, a i kdyby ne, tak za pokus to vždycky stojí. Oproti studiu v zahraničí je život tady rozhodně jednodušší v tom, že si nemusím zvykat na nové prostředí, jinou řeč nebo odlišný školní systém. Pokud ale váš vysněný obor učí naprosto nejlépe ve Francii nebo v Nizozemsku, z vlastní zkušenosti říkám, že je lepší zkusit to a neuspět, než nedělat nic. A pokud po zahraničí zrovna netoužíte, ani tady u nás není o kvalitní obory nouze, já sama jsem na tom svém spokojená.

Pokud ale váš vysněný obor učí naprosto nejlépe ve Francii nebo v Nizozemsku, z vlastní zkušenosti říkám, že je lepší zkusit to a neuspět, než nedělat nic.

Josefína Dušková

Josefína Dušková

stipendistka projektu Univerzity

Těším se na praxi

Jelikož jsem v prvním ročníku, svůj obor si teprve osahávám, zjišťuji, co a jak funguje. Dost se ale těším na povinnou stáž v některé ze zavedených redakcí, protože to je ta nejlepší příležitost si vyzkoušet, jak to všechno v praxi funguje, nebo si otestovat, v jaké oblasti novinařiny by mě bavilo pracovat. Až za necelé tři roky dostuduji bakalářský obor, chtěla bych pokračovat magisterským studiem, ale zároveň už bych se ráda uplatnila v nějaké redakci. Kdo ví, snad nebude příliš náročné dělat oboje naráz.

Kromě těchto poměrně konkrétních plánů mám i jeden časově neurčený, který se ale snad bude plnit víceméně sám v průběhu studia. Teď si na novinářský styl psaní teprve zvykám a učím se jej, moje články jsou takové neživé. V průběhu studia si proto chci vytvořit svůj vlastní styl, který bude z článků cítit. K tomu všemu je ale potřeba čas a spousty napsaných textů, tak uvidím, jak na tom budu za pár let.