background image
background image

Chceš studovat bakalářský obor svých snů?

Máš mimořádný zápal a touhu objevovat a hledat nové cesty, ale na tu pravou univerzitu ti chybí peníze? Náš grant ti pomůže zaplatit školné i další náklady. Ukaž nám, jak chceš posunout svůj obor. 

Jak poznám, že je grant právě pro mě?

Absolvent jakékoliv střední školy

Může žádat o grant na studium na zahraniční univerzitě.

Absolvent gymnázia Open Gate

Může žádat o grant na studium na zahraniční nebo české univerzitě.

Můžeš přijít z jakékoli střední školy. Můžeš se hlásit na přírodovědný, technický, umělecký i humanitní obor. Můžeš chtít zůstat v Evropě nebo vyrazit dál do světa. O tom, jestli grant získáš, rozhoduje hlavně to, jak moc se o svůj obor zajímáš a kam se v něm chceš rozvíjet.

Čeho si u studentů všímáme?

Zajímá nás jen několik věcí, ale zkoumáme je důkladně. 

  • Proč chceš studovat právě svůj obor. Chceme vědět, jestli máš jasno, co od studia čekáš, případně co chceš zkoumat a k čemu to bude dobré.

  • Co už máš v oboru za sebou. Středoškolská odborná činnost, Otevřená věda Akademie věd, oborové olympiády, absolvování kurzů Centra pro talentovanou mládež, středoškolské odborné stáže nebo vlastní projekty. To všechno se počítá. 

  • Jestli máš v plánu využít získané znalosti a dovednosti ve prospěch české společnosti. Zní to abstraktně, ale prostě chceme, aby se naši stipendisté vraceli do Česka. Nebo sem aspoň přenesli to, co se ve světě naučili. Pokud bereš studium v zahraničí jako příležitost posunout svou vlast v tvém oboru na světovou úroveň, náš grant je přesně pro tebe.

  • Jaká je tvoje ekonomická situace. Víme, že studium v zahraničí je nákladné. Pokud ho nezvládneš zaplatit ani s pomocí rodiny, žádáš na správném místě.

  • Jaké máš akademické výsledky

Můžu žádat o grant i na magisterský nebo doktorský program?

Granty poskytujeme jen na studium bakalářských programů, v zahraničí také nazývané Undergraduate Study.

Co když chci studovat v Česku?

Naším cílem je v první řadě umožnit nadějným Čechům získat zkušenosti ve světě. Pokud jsi ale absolvent gymnázia Open Gate, kterého jsme už na střední škole podpořili sociálním stipendiem, můžeš si zažádat i o grant na vysokoškolské studium v Česku.  

Dostanu grant na celou dobu studia?

Pokud si udržíš výborné akademické výsledky a nezmění se tvoje ekonomická situace, budeme tě podporovat po celou dobu studia bakalářského programu. Žádost je ale potřeba podat každý rok znovu

Grant je jenom na školné, nebo i na další náklady?

Peníze od nás ti pomůžou nejen se zaplacením školného, ale i s životními náklady, například s nájmem bytu, nákupem knih, cestovným a podobně.

Zároveň ale očekáváme, že potřebné peníze poskládáš z více zdrojů – třeba z univerzitního stipendia, od rodiny, z vlastních úspor nebo z grantů od dalších institucí. Zvlášť, když si vybereš univerzitu s vyšším školným. Grant, který by pokryl úplně všechny náklady, udělujeme jen výjimečně.

Co znamená to, že mám získané zkušenosti využít ve prospěch Česka?

Podporujeme studenty, kteří sdílejí naše hodnoty a chtějí svou prací posouvat Česko dál. Představ si to tak, že budeš získávat mezinárodní rozhled a tvoje zkušenosti přispějí k tomu, aby se tady věci změnily k lepšímu. Rozhodně ale netrváme na tom, aby se každý hned po ukončení studia vrátil natrvalo domů. Potěší nás tři roky práce ve tvém oboru, které strávíš v Česku nebo něčím, co obohatí českou společnost. Stačí je stihnout do 15 let od úplného dokončení studia, třeba i od doktorského titulu. A ani to nemusí být tři roky naráz - můžeš si je rozložit, jak budeš chtít.

Co od tebe budeme potřebovat vyplnit?

Pro získání grantu je potřeba vyplnit naší žádost a doložit potřebné dokumenty, které v žádosti najdeš. Můžeš je vložit kdykoliv v průběhu žádosti.

Dokumentů je více a u některých může trvat déle, než je získáš, proto doporučujeme vyplňovat žádost s dostatečným, několikatýdenním předstihem.

Zažádat o grant

Jak to probíhá?

únor

2022

1

únor
2022

Otevření elektronických žádostí o grant pro nové stipendisty

Od téhle chvíle můžeš vyplnit elektronický formulář žádosti a nahrát potřebné dokumenty.

březen

2022

31

březen
2022

Poslední den pro odeslání kompletní žádosti pro nové žadatele

Do půlnoci máš ještě možnost odeslat žádost se všemi požadovanými přílohami. 1. dubna už bude pozdě.

květen

2022

15

květen
2022

Odeslání žádosti o grant pro stávající stipendisty

Pokud už s podporou grantu od nás studuješ a chceš zažádat o grant na další rok, je potřeba žádost odeslat nejpozději do 15. května.

květen 2022

Výsledky 1. kola | noví žadatelé

Dáme ti vědět, jestli patříš mezi ty, které si pozveme na červnový rozhovor.

červen

2022

červen 2022

Finálové kolo výběru | noví žadatelé

Čeká tě příjemný, ale důkladný a všetranný rozhovor se zástupci nadace a akademické obce. 

do 30. června 2022

Vyhlášení výsledků

Do konce června ti dáme vědět, jestli jsi grant získal, a v jaké výši.