Naši stipendisté| Václav Benedikt Loula| Nový semestr, nové povinnosti, nové rado...
28. února 2020 Václav Benedikt Loula

Nový semestr, nové povinnosti, nové radosti

Všichni víme, že studium na univerzitě skýtá bezpočet povinností. Musí se chodit na přednášky a semináře, do toho se odevzdávají eseje a ještě k tomu musí studenti stihnout přečíst doporučenou literaturu. Avšak to není vše, co univerzitní život obnáší. Přeci jen všichni studenti doufají, že se po ukončení studia i prakticky uplatní, a proto se musí snažit o úspěch v rámci svých mimoškolních aktivit.

Jakožto student filozofie jsem se rozhodl, že mých schopností můžu nejlépe využít skrze publikační činnost. Proto jsem začal psát články hned pro dva univerzitní časopisy. Psal jsem celkem hojně a se zálibou, a tak jsem byl časem povýšen na pozici redaktora environmentálního časopisu GLOBUS Warwick, a později i na pozici šéfredaktora filozofického magazínu Pharos. Dále jsem se snažil publikovat i v akademické sféře a na základě svých esejí jsem byl pozván prezentovat své myšlenky na celonárodní britské konferenci BCUR 2020 na University of Leeds. Také jsem měl velkou radost, když jsem obdržel grant na výzkum od University of Warwick. Tímto grantem mi univerzita proplatí letní šestitýdenní výzkum v rámci předmětu morální psychologie. Výsledky tohoto výzkumu budu prezentovat hned na další konferenci v září.

Na jednu stranu se tohle všechno zdá být skvělé, ale slovy Karla Gotta: “...to jsem opravdu nečekal”. Abych pravdu řekl, jsem trochu zaražen tím, jak málo volného času budu mít. Na druhou stranu, jedná se o jedinečnou příležitost, které by bez nadace manželů Kellnerových nebylo, a tím pádem cítím povinnost ji co nejvíce využít. Mimo jiné mě také motivuje vzpomínka na mé spolužáky z Open Gate, kteří se dodnes věnují fantastickým projektům a mnohdy pracují s obrovským odhodláním. Co nás tato škola naučila je asi plně využít našeho tvůrčího potenciálu dokud jsme takříkajíc mladí a ještě máme čas. Z mé perspektivy bych rád dodal, že je to také velká zásluha našich učitelů, kteří pečlivě kultivovali naše akademické zájmy, a sám si říkám, že učitelé na středních školách mnohdy ani neví, jaký pozitivní dopad zanechávají na svých studentech.

Jak sám poznamenal můj nejoblíbenější filozof Gandalf Šedý z Pána prstenů:"Někteří věří, že velká síla je to, co drží zlo v šachu, ale já si to nemyslím. Zjistil jsem, že jsou to každodenní skutky obyčejných lidí, které dávají temnotě hranice - malé každodenní skutky laskavosti a lásky."

Pravdivost tohoto výroku jsem také pochopil skrze své angažmá v rámci dobrovolnické organizace Warwick Volunteers. Jakožto viceprezident tohoto sdružení je mou povinností koordinovat několik dobrovolnických uskupení na naší univerzitě, jedná se o cca. 2500 studentů-dobrovolníků. Tato zkušenost mi umožnila seznámit se s mnoha obdivuhodnými lidmi z nichž některé bych rád zmínil.

Kupříkladu studenti pracující pro Amnesty International šíří povědomí o lidských právech skrze semináře, různé kampaně a také veřejné petice. Uskupení The People’s Backpack pomáhá dětem z uprchlických rodin žijících v Anglii. Také zde máme Vegan Society, která zde aktivně propaguje práva zvířat. Tyto spolky a bezpočet dalších mě utužují v přesvědčení, že na tom svět není až tak bledě, a že existuje spousta lidí, kteří ho aktivně zlepšují každý den.

Kromě všech těchto povinností, radostí a postřehů, musím denodenně bojovat se všedními starostmi studentského života. Musím čelit mnohdy nepříjemnému britskému počasí, kvůli kterému bývám občas nemocný. Třikrát mi tento rok přestalo fungovat v bytě topení, a tak jsem se musel po několik dní dohadovat s realitní kanceláří, aby jej nechali opravit. Někdy přijdu na ranní přednášky s prázdným žaludkem a tak dále. Zkrátka a dobře, už trochu chápu, že dospělý a soběstačný život není žádné peříčko. Ale stejně si myslím, že budu jednou na toto období s láskou vzpomínat!

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.