28. června 2019 Václav Benedikt Loula

Co mi tento rok přinesl?

Konec prvního univerzitního ročníku je pro každého studenta zlomový, zejména protože nemáme tušení, co nás u zkoušek čeká. Jaký je to vlastně pocit psát filozofickou esej na čas? Pokusí se nás nějak nachytat? Jaká je správná odpověď? Přitom ve filozofii zřídkakdy bývá správná odpověď. Nicméně poté, co jsem zkoušky dokončil, ze mě záhy spadly všechny starosti. Přeci jen mě už příští rok nečeká nic, co bych tento rok nezažil.

Strávil jsem bezpočet hodin nad filozofií a zničehonic jsem pojal odvahu se v tomto oboru více angažovat. Kupříkladu jsem se stal blogerem pro filozofický magazín Pharos. Cílem tohoto časopisu je umožnit studentům bakalářského studia sdílet své nápady a své nejlepší eseje. Také jsem vstoupil do spolku Warwick Freshblood New Writing, který pomáhá studentům psát i produkovat divadelní hry. Já sám mám v plánu přes léto napsat svojí první hru, která bude kritizovat návyky konzumní společnosti. Toto se mi na britských univerzitách velmi líbí. Stačí mít nějaký nápad a nebo nenaplněnou touhu a vždy tu máte někoho, kdo vám s tím pomůže.

Avšak univerzitní život není žádné peříčko. Anglie je samozřejmě drahá a proto musím přes léto pracovat na různých brigádách. Začal jsem pracovat pro jednu cateringovou společnost a jsem celkem rád i za tuto zkušenost. Filozofie mě naučila, že pakliže chceme skutečně poznat a pochopit člověka, musíme se pokusit vžít se do jeho situace. Univerzita nám dodává pocit, že známe na všechno odpověď. Když však začneme dělat nějakou obyčejnou práci, záhy si uvědomíme, kolik věcí jsme předtím ignorovali a zjistíme, že svět je postavený leckdy na jiných hodnotách, než nás učí ve škole. Právě proto je zkušenost z reálného života cestou k zbavení se naší vnitřní ignorance. 

Jak bych tedy shrnul tento rok? Zaprvé bych řekl, že stojí za to se plně věnovat svým myšlenkám a neustále se vzdělávat. Například skrze studium filozofie a psaní článků lze dosáhnout kognitivních požitků.  Zkrátka nestuduji proto, abych byl nejchytřejší člověk v místnosti, ale protože to může být zábava a obohacení. Zadruhé, chci-li porozumět lidem okolo sebe, je nutné získat zkušenosti z reálného světa. Jen takhle budu schopen rozšířit si své obzory, bojovat se svou nevědomostí, ale především rozumět lidem okolo sebe. Tedy souhrnem, tohle mi přinesl letošní rok (a snad to příští rok neodvolám!).

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.