Naši stipendisté| Václav Benedikt Loula| “Carpe Diem” - aneb jak produktivně strávit...
8. prosince 2020 Václav Benedikt Loula

“Carpe Diem” - aneb jak produktivně strávit léto

Pro většinu lidí se letní prázdniny nesou ve znamení zaslouženého odpočinku. Avšak pro mnohé bakalářské studenty je to spíše možnost, jak si přivydělat na studia a rozšířit si své CV. Přeci jen, dnešní trh práce je plný talentovaných a produktivních mladých lidí a kdo zaspí dobu letní, může později zůstat o holé kosti. Proto je důležité, aby si mladý člověk rozšířil svůj rejstřík schopností tak, aby měl ve své kariéře možnost volby nebo tzv. “zadních vrátek”.

U mě, jakožto studenta filosofie, to platí dvojnásob. Narozdíl od studentů financí či managementu nemám zajištěný přímý přechod na trh práce. Když jsem se však vydal hledat stáže na léto, zjistil jsem, že je na trhu pro studenty celkem pestrá nabídka pracovních zkušeností. Jen je důležité vědět kde hledat…

Minulé léto roku 2019 jsem pozoroval své britské spolužáky, jak horlivě hledají stáže, mnohdy i s velkým předstihem. Byl to pro mě celkem kulturní šok. Jednalo se o dravost, na kterou nejsem doma zvyklý. Jeden z mých spolužáků poznamenal: “u nás v UK, kdo nemá po třech letech bakalářského studia za sebou alespoň dvě stáže, ten si na pracovním trhu ani neškrtne.” Ve výsledku jsem byl tímto vývojem trochu poplašen (teď už s nadhledem trochu zbytečně), a tak jsem se jal hledat stáže na léto, pokud možno u co nejznámějších firem.

Převážně jsem hledal stáže přes Jobs.cz a Indeed.cz, a své CV jsem poslal nejméně 30 firmám. Jak se říká, každá pracovní přihláška má zpravidla 10% úspěšnost. Vyšší počet přihlášek tak zvyšuje onu pravděpodobnost v náš prospěch. I přesto mě čekala řada odmítnutí, jelikož firmy v Čechách nerady přijímají stážisty na krátkodobý úvazek. Nakonec se mi však poštěstilo a získal jsem placenou stáž u světoznámé consultingové firmy KPMG.

V rámci KPMG jsem se setkal s velmi vlídným přístupem a po chvilce jsem byl přizván i k náročnějším projektům, během kterých jsem pracoval na analýzách pro velké hráče, jako je Evropská komise, či různá domácí ministerstva. Také jsem měl možnost seznámit se s mnoha odborníky, kteří pro firmu pracovali, jako např. Zdeněk Tůma či Mojmír Hampl. Třešničkou na dortu byl však tým Public, pro který jsem pracoval. Tento tým se skládal z velmi talentovaných a sympatických lidí, kteří jsou dodnes mými přáteli. Do práce jsem tak chodil rád, jelikož tam panovala velmi pozitivní atmosféra!

Díky této stáži jsem získal cenné zkušenosti, dostatek peněz na studia a především skvělé přátele. Na základě dobře odvedené práce v roce 2019 mi KPMG nabídlo placenou stáž i během uplynulého léta. Díky tomu mám už celkem šesti-měsíční zkušenost v consultingu, což mi rozšířilo obzory a možnosti do budoucna.

A jaké z toho plyne ponaučení? Doporučuji rozeslat co nejvíce přihlášek, určitě časem něco vyjde. Vždy je nejtěžší odeslat tu první přihlášku, ale po chvíli to začne být rutinní práce a půjde to hladce. Nebát se odmítnutí a vytrvat. A na závěr, nebojte se studovat humanitní vědy. Pro mě zkušenosti z humanitních věd byly vždy spíše výhodou. V zaměstnáních jako je consulting se stejně nejvíce ocení kritické myšlení a dobrá interpersonální komunikace, tedy dvě věci, které humanitní vědy zásadně podněcují! Zároveň některé profesní věci, kterým třeba nerozumíte, se můžete naučit za pochodu, nebo Vám s nimi pomůže kolega.

A hlavně, nezapomeňte na trochu toho odpočinku, ať zbyde dostatek sil na další rok studia. Přeci jen, od toho ty prázdniny jsou.

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.