Naši stipendisté| Petr Maňas| Podle mých představ
14. listopadu 2016 Petr Maňas

Podle mých představ

Přestože jsem tady už více jak měsíc, stále mám občas problém vstřebat to, že jsem uspěl - studuji na The University of Edinburgh a je to přesně takové, jaké jsem si to představoval.

Když pomyslím na to, že jsem tady kvůli prvotnímu odmítnutí dnes nemusel vůbec být, ale nakonec to přesto vyšlo, tak mi skoro jde mráz po zádech. Samozřejmě všechno není dokonalé, ale během těch pár týdnů jsem si už zvykl i na některé malé nedostatky a má láska k Edinburghu stále nepřestala sílit. Aby bylo trochu jasnější, co mám na mysli, dám pár příkladů toho dobrého i zlého z mého dosavadního pobytu.

Skutečnost toho, že budu trávit následujících několik měsíců v cizí zemi, se ke mně pořádně dostala až na letišti, kde jsem byl nucen se divit tomu, jak až „skotský“ skotský akcent může být, když na mě začal z ničeho nic mluvit jeden z domorodců. Další šok následoval, když jsem zjistil, že na univerzitě, kde okolo 42 % studentů je z ciziny, všichni mí spolubydlící jsou z Anglie, což ze mě dělá jediného opravdového cizince na bytě. Do třetice všeho dobrého: v době, kdy už skoro všude měli zavřeno, jsem si uvědomil, že mé ubytování neposkytuje peřiny, a tak jsem strávil svou první noc v nové zemi pod zimní bundou a s polštářem z ponožek (spalo se mi už i hůř).

Když jsem další den vstal, už to propuklo: tzv. Fresher’s week. Předpokládám, že koncept úvodního týdne před začátkem vysoké školy je běžný i jinde, ale přijde mi, že Britové ho dotáhli k dokonalosti. Ulice jsou plné, všude jsou zaměstnanci školy a dobrovolníci, každý den je přeplněn skvělými událostmi a na každém rohu se dá sehnat něco zadarmo, a to převážně pizza (první týden se v podstatě dá přežít bez jediného nákupu), kuchyňské potřeby, a dokonce i učebnice za výrazně nižší ceny než běžně. Není se snad čemu divit, že právě  na těchto místech jsem poznal většinu Čechů a Slováků - my se zkrátka nezapřeme.

Další důležitou součástí Fresher’s weeku a obecně i univerzitního života jsou tzv. societies (tedy spolky), a že jich Edinburgh má spoustu. Jsou to zkrátka skupiny podobně smýšlejících lidí, kteří chtějí sdílet své zájmy s ostatními. Cílové skupiny těchto societies jsou velmi různorodé, najdou si mezi nimi to své tedy třeba matematičtí nadšenci, tanečníci nebo i fanoušci Harryho Pottera. Tyto societies často chtějí nějaký malý poplatek za členství, který následně, ještě spolu s dalšími příspěvky od školy a od sponzorů, promění ve skvělé akce, shromáždění, soutěže nebo vesměs cokoliv, co jejich členy napadne. Osobně jsem stal členem CompSoc (computer society) a Slovak & Czech Society (která je pojmenovaná v tomto pořadí, protože v ní je zkrátka víc Slováků než Čechů) a silně zvažuji vstoupit ještě do nějaké další, jelikož s těmito dvěma jsem si zatím užil spoustu srandy.

Co se týče samotné školy, jsem s ní více než spokojen. Přednášky jsou (většinou) zajímavé, přednášející jsou velmi přátelští a množství práce, které musíme týdenně dělat je zvládnutelné. Tady ale raději skončím, protože si toto téma chci nechat na později, jelikož předpokládám, že budu mít víc o čem psát po svých prvních zkouškách, které se už neúprosně blíží.

Jsem za polovinou prvního semestru, jeho konec se už pomalu ale jistě blíží a já se začínám těšit domů na Vánoce. Ve stejnou chvíli se ale začínám také těšit zpátky, což si myslím, že znamená, že jsem si vybral dobře.

 

Všechny blogy

25. června 2020

Poslední rok v Edinburghu

Před čtyřmi lety jsem se pomalu připravoval na moji první cestu za studiem do Edinburghu a...

Více
28. února 2020

Přesnost v kuchyni

Vždy jsem byl velkým fanouškem přesnosti a konzistentnosti. Právě proto nejspíš tak tíhnu k...

Více
29. listopadu 2019

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně...

Více
29. listopadu 2019

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně...

Více
7. srpna 2019

Znovuobjevená láska pro piano

Na piano jsem začal hrát ještě jako malý chlapec v městečku na...

Více
28. února 2019

Univerzitní kredity za stavění Lega

Každý semestr mám příležitost objevit nové předměty, a i když...

Více
15. listopadu 2018

Je to těžké, ale fajn

Právě v tuto chvíli na mě z vedlejšího okna na mé obrazovce zírá obří stěna assembly kódu....

Více
27. června 2018

Má univerzita vůbec smysl?

Druhý rok univerzity je za mnou, zbývají mi téměř tři měsíce...

Více
28. února 2018

Lukostřelba: Neočekávaný koníček

Je tomu něco málo přes rok, když jsem poprvé vyzkoušel lukostřelbu...

Více
15. listopadu 2017

Nový rok, nové výzvy

Tento rok se věci daly do pohybu daleko rychleji než ten minulý. Během Welcome Weeku jsem toho...

Více
3. července 2017

Konec prvního roku

Školní rok se chýlí ke konci, já se vracím domů a před sebou mám přes tři měsíce času, se kterými...

Více
20. února 2017

Prvákův pohled na The University of Edin...

První semestr spolu s první várkou písemek jsou za mnou a já...

Více
14. listopadu 2016

Podle mých představ

Přestože jsem tady už více jak měsíc, stále mám občas problém vstřebat to, že jsem uspěl -...

Více
Zpět na hlavní stránku