Naši stipendisté| Petr Maňas| Má univerzita vůbec smysl?
27. června 2018 Petr Maňas

Má univerzita vůbec smysl?

Druhý rok univerzity je za mnou, zbývají mi téměř tři měsíce letních prázdnin a stále se mi občas honí hlavou jedna myšlenka: proč vůbec musím chodit na univerzitu? Nemůžu se to snad všechno naučit doma? Lidé to tak v minulosti zvládli a spousta lidí to tak dělá i dnes díky tomu neuvěřitelnému množství materiálu, od kterého nás dělí pouze jedno vyhledání na Googlu. Pak tedy: Má univerzita vůbec nějaký smysl? Samozřejmě, že ano.

Asi před měsícem mě trefil blesk poměrně nepříjemných, nebo spíše otravných emocí, které by se daly shrnout jako „ztracený potenciál“ (v angličtině to zní trochu líp). Stalo se to když jsem se přihlásil na jeden seminář pořádaný univerzitním uCreate studiem. Byl zajímavý, zábavný a tak dále, ale hlavně jsem konečně viděl ono studio na vlastní oči, což mě přimělo okamžitě se přihlásit na úvodní hodinu. Pět 3D tiskáren, CNC mašina, tři různé 3D skenery, asi deset Google Glass, Oculus Rift a vše možné pro každodenní kutilství. A nejlepší věc na tom byla, že všechno bylo zadarmo – i materiál pro 3D tisk (a přitom nás tisk jedné černobílé stránky furt stojí 5 pencí). Štvala mě na tom jen jediná věc: tato místnost a většina jejího vybavení tady existuje už roky a já jsem ji objevil teprve nedávno. To jsou dva roky, během kterých jsem mohl plýtvat univerzitní materiál na 3D tisk!

Ale nejde mi o to si jenom postěžovat, protože přeci jen lepší pozdě než nikdy. Něco podobného se mi v minulosti stalo s lukostřelbou, na kterou jsem se dal teprve před rokem jednoduše proto, že jsem v prvním roce nešel na výstavu sportovních klubů, a podobně s programovací society, která pro mě byla velmi relevantní, ale i přesto, že ji vedli moji dva bývalí spolužáci z Open Gate, tak jsem o ní před rokem ještě nevěděl. Chci tedy poukázat na to, že takové možnosti existují, jenom na ně občas jednoduše nenarazíme. Ale abych se vrátil k nadpisu, to všechno, co jsem zatím popsal, mi poskytla právě univerzita. A když k tomu přičtu všemožné societies, sportovní kluby a zajímavé události, tak univerzita opravdu začíná dávat smysl. Jasně, pokud někdo bydlí ve velkoměstě, tak může najít podobné nebo i lepší příležitosti, ale není tomu tak vždy. A hlavně, univerzita má i mnoho dalších výhod.

Přednášky jsou nahraditelné, dají se natočit, a občas, pokud jsou podávány profesionály místo opravdových učitelů, mohou být i docela špatné. Na internetu můžete najít stovky parádních MOOCů (masivní otevřené online kurzy) zdarma, ze kterých byla spousta navržena přímo pro domácí studium, a které často mohou být zkrátka lepší než předměty na univerzitě. Takže měl bych prostě přestat chodit na přednášky a radši se na ně koukat doma? Nebo si klidně jenom přečíst knihu? Proč ne, ale co když se na něčem zaseknu a kniha nemá odpověď? V tuto chvíli se můžu obrátit na univerzitní „místa pomoci“ (lepší pojmenování mě bohužel nenapadlo). Když něčemu nerozumím, můžu se zeptat učitele mé skupiny nebo klidně celého předmětu, můžu se přihlásit na InfPALS, kde jiní studenti pomáhají prvákům a druhákům, nebo také jít do InfBase, což je místnost, kde se střídají učitelé různých předmětů z oblasti informatiky a matematiky. A když ani potom neznám odpověď na svůj problém, tak máme v podstatě pro všechny předměty Piazza fórum, kde se se mohu anonymně zeptat na cokoliv a někdo z ostatních studentů nebo učitelů mi odpoví. Ano, existuje StackOverflow a další podobné stránky pro jiné předměty a Google mi ve většině případů poskytne s dostatečnou trpělivostí odpověď, ale mít možnost s někým individuálně rozebrat nějaký problém, ptát se na otázky a v reálném čase vidět, jak daný problém vyřešit, to už je něco úplně jiného.

Takže ano, myslím, že univerzita za to stojí, třeba alespoň za zvážení, ať už to je kvůli societies, událostem a super vybavení, nebo zkrátka kvůli kvalitním učitelům a spoustou způsobů, jak získat pomoc. Ne každá univerzita nabízí tolik možností jako Edinburgh a některé jich nabízejí naopak daleko více, navíc jsem tady vůbec nebral v potaz další aspekty, jako třeba cenu, takže verdikt bude pro každého trochu jiný. Každopádně i přesto věřím, že i v dnešní době plné online kurzů zdarma, výborných učebnic a stále rozvíjejících se technologií, je mnoho důvodů občas se učit offline a jít na univerzitu.

Všechny blogy

25. června 2020

Poslední rok v Edinburghu

Před čtyřmi lety jsem se pomalu připravoval na moji první cestu za studiem do Edinburghu a...

Více
28. února 2020

Přesnost v kuchyni

Vždy jsem byl velkým fanouškem přesnosti a konzistentnosti. Právě proto nejspíš tak tíhnu k...

Více
29. listopadu 2019

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně...

Více
29. listopadu 2019

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně...

Více
7. srpna 2019

Znovuobjevená láska pro piano

Na piano jsem začal hrát ještě jako malý chlapec v městečku na...

Více
28. února 2019

Univerzitní kredity za stavění Lega

Každý semestr mám příležitost objevit nové předměty, a i když...

Více
15. listopadu 2018

Je to těžké, ale fajn

Právě v tuto chvíli na mě z vedlejšího okna na mé obrazovce zírá obří stěna assembly kódu....

Více
27. června 2018

Má univerzita vůbec smysl?

Druhý rok univerzity je za mnou, zbývají mi téměř tři měsíce...

Více
28. února 2018

Lukostřelba: Neočekávaný koníček

Je tomu něco málo přes rok, když jsem poprvé vyzkoušel lukostřelbu...

Více
15. listopadu 2017

Nový rok, nové výzvy

Tento rok se věci daly do pohybu daleko rychleji než ten minulý. Během Welcome Weeku jsem toho...

Více
3. července 2017

Konec prvního roku

Školní rok se chýlí ke konci, já se vracím domů a před sebou mám přes tři měsíce času, se kterými...

Více
20. února 2017

Prvákův pohled na The University of Edin...

První semestr spolu s první várkou písemek jsou za mnou a já...

Více
14. listopadu 2016

Podle mých představ

Přestože jsem tady už více jak měsíc, stále mám občas problém vstřebat to, že jsem uspěl -...

Více
Zpět na hlavní stránku