29. listopadu 2019 Petr Maňas

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně užitečné i obtížné věci, mám vážně moc práce na všechny předměty a mé známky z těchto posledních dvou let vážně ovlivní mou finální známku na diplomu. I když se docela těším až konečně dostanu ten papír a budu moct pokračovat do opravdového pracovního světa, jsem si docela jistý, že mi univerzita bude brzy chybět, podobně jako mi chyběla Open Gate. Nemyslím tím, že by mi nějak zvlášť chyběly přednášky, domácí práce nebo písemky, ale spíš kluby, spolky, školní vybavení, a všichni ti lidé, které nejspíš už nikdy neuvidím. To mi každopádně nebrání v tom si ty poslední dva roky užít a třeba i vyzkoušet něco nového.

Jednou z těchto novinek v mém životě je učení seminářů pro prváky. Ve svém druháku jsem byl součástí dobrovolného doučování dvou předmětů pro prváky, Funkčního programování a Výpočetní logiky, a tento rok pro ty samé předměty konečně pořádně učím semináře. Od toho, co jsem ty předměty sám bral, se zas tak moc nezměnilo, ale možnost je učit mi na ně dala zcela novou perspektivu. Je zajímavé vidět rozdíly a podobnosti u toho co studentům přijde jednoduché a těžké napříč mými třemi seminářovými skupinami, každá skupina se totiž chová úplně jinak. Jedna je značně menší v počtu lidí než ty ostatní a často je pro mě těžké ze studentů dostat nějakou otázku, další je docela velká plná sebevědomých lidí, což mi naopak usnadňuje práci a ta poslední je něco mezi a zase v ní má jednoho člověka, který občas zastíní zbytek svými otázkami. Každopádně mě to baví, každý týden mi přináší nové výzvy, nevezme mi to moc času od učení, univerzita platí moc dobře a je to skvělá příležitost potkat nové lidi a osvěžit si koncepty z prváku, které jsem už často za tu dobu stihl zapomenout. Jsem moc rád, že jsem tento rok této příležitosti konečně využil a už jsem se přihlásil na učení seminářů v druhém semestru a další rok chci udělat to samé.

Další novinkou je pro mě závěrečný projekt, který by měl být de facto vyvrcholením mých pěti univerzitních let. Právě protože dělám integrovaného magistra (tedy 5 let místo 4) mám na dokončení projektu dva roky místo jednoho, avšak dizertačky budu muset stejně odevzdat dvě, jednu pro každý rok. Můj projekt je vývoj aplikace pro učení a opakování. Ve své nejjednodušší formě je ten nápad docela podobný aplikacím jako Duolingo nebo Anki, každopádně já chci tento základní nápad rozvést například dynamickým generováním otázek a chytrou analytikou odpovědí, nebo zkrátka čímkoliv co mě za následující dva roky napadne. Jelikož to je spíše praktický než výzkumný projekt, mám to o něco jednoduší ve smyslu, že nemusím vymyslet nějaké nové zázračné řešení pro komplexní problém. Každopádně také to znamená, že musím dostat funkční prototyp aplikace před studenty co nejdříve (za dva týdny), získat spoustu zpětné vazby, udělat pár mini-studií na funkčnost a použitelnost uživatelského rozhraní, a nakonec to všechno srozumitelně sepsat, takže se úplně nebojím, že bych nakonec měl málo práce.

Když zrovna nepracuji na svém projektu a neučím prváky, tak mám samozřejmě stále spoustu učení pro sebe. Jelikož projekt má váhu 40 kreditů z potřebných 120, těch zbylých 80 kreditů se mi opět podařilo vyplnit tak, že mám dohromady 7 předmětů – stejně jako zatím každý rok. Poté co jsem okusil pár předmětů bez závěrečné písemky, kde známka závisela pouze na domácí práci, jsem si tento rok vybral převážně tyto předměty. I když to je super, že si můžu většinu předmětů vybrat ze seznamu a že tento semestr budu mít jednu jedinou písemku, tak jsem si té domácí práce naložil trochu moc a občas je to docela obtížné jeden týden odevzdat čtyři různé práce. Všechny mé předměty jsou však velmi zajímavé, takže nemůžu úplně říct, že bych svého výběru nějak litoval, jenom se tento rok těším na Vánoční prázdniny trochu více než normálně.

Tento semestr byl zatím rozhodně nejobtížnější, co jsem zažil na univerzitě, ale mnoha způsoby to je dobře. Donutil mě se naučit nové věci, poprat se s novými výzvami, opravdu hospodařit s časem a neustále zpochybňovat mou práce-škola-život rovnováhu. Stále se blížím k jeho konci jen velmi pomalu, ale myslím, že když jsem to dotáhl už sem, tak těch zbylých pár týdnů už nějak zvládnu. No a v dalších třech posledních semestrech si to vše hezky zopakuju.

Všechny blogy

25. června 2020

Poslední rok v Edinburghu

Před čtyřmi lety jsem se pomalu připravoval na moji první cestu za studiem do Edinburghu a...

Více
28. února 2020

Přesnost v kuchyni

Vždy jsem byl velkým fanouškem přesnosti a konzistentnosti. Právě proto nejspíš tak tíhnu k...

Více
29. listopadu 2019

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně...

Více
29. listopadu 2019

Cesta za diplomem

Více jak polovina mých univerzitních let je za mnou a začíná to být docela vážné. Učím se vážně...

Více
7. srpna 2019

Znovuobjevená láska pro piano

Na piano jsem začal hrát ještě jako malý chlapec v městečku na...

Více
28. února 2019

Univerzitní kredity za stavění Lega

Každý semestr mám příležitost objevit nové předměty, a i když...

Více
15. listopadu 2018

Je to těžké, ale fajn

Právě v tuto chvíli na mě z vedlejšího okna na mé obrazovce zírá obří stěna assembly kódu....

Více
27. června 2018

Má univerzita vůbec smysl?

Druhý rok univerzity je za mnou, zbývají mi téměř tři měsíce...

Více
28. února 2018

Lukostřelba: Neočekávaný koníček

Je tomu něco málo přes rok, když jsem poprvé vyzkoušel lukostřelbu...

Více
15. listopadu 2017

Nový rok, nové výzvy

Tento rok se věci daly do pohybu daleko rychleji než ten minulý. Během Welcome Weeku jsem toho...

Více
3. července 2017

Konec prvního roku

Školní rok se chýlí ke konci, já se vracím domů a před sebou mám přes tři měsíce času, se kterými...

Více
20. února 2017

Prvákův pohled na The University of Edin...

První semestr spolu s první várkou písemek jsou za mnou a já...

Více
14. listopadu 2016

Podle mých představ

Přestože jsem tady už více jak měsíc, stále mám občas problém vstřebat to, že jsem uspěl -...

Více
Zpět na hlavní stránku