Naši stipendisté| Maxim Oweyssi| Gilets Jaunes v Toulouse
25. března 2019 Maxim Oweyssi

Gilets Jaunes v Toulouse

V lednu jsem si v kavárně, kde pracuji, vzal pár směn navíc. Za výdělek jsem si pak koupil k narozeninám zlevněnou letenku z Edinburghu do Toulouse. Původní plán byl navštívit kamaráda, který ve Francii studuje letectví, ale shodou okolností byla o víkendu mých narozenin naplánovaná velká demonstrace žlutých vest. Sám se nerad příliš vyjadřuji k motivům protestujících, ale když už jsem se naštěstí/neštěstí ocitl v centru dění a měl jsem s sebou fotoaparát a čerstvou kazetu s filmem, rozhodl jsem se hledat čistě lidské momenty, protože věřím, že ty v takovýchto situacích promlouvají nejvíce.

Na předchozí fotce jsem zachytil hádku mezi dvěma muži a těžkooděncem. Vše působí skoro až civilně a zdá se, že alespoň dochází k nějaké diskusi. Ve skutečnosti vše ale působilo neorganizovaně, vzduchem poletovala všemožná hesla z různých šarvátek. Začaly nám slzet oči… O pár ulic dál byl k rozehnání davu použit slzný plyn.

Na celé situaci pro mne bylo ještě o tolik zvláštnější, že se demonstrace konala nedlouho po 30. výročí od Palachova týdne a událostí, které dodnes rezonují českou společností. Pro naši generaci je revoluce ve velice zvláštním myšlenkovém prostoru. Nejen všichni naši rodiče a učitelé ze střední školy, ale i většina náhodných kolemjdoucích ji zažila, nikdo z nás ale ne. O tolik zvláštnější je pak vidět stovky policistů v brnění chodit městem, ve kterém se snaží zvládat dav tisíců obyvatel, kteří ale neprotestují za vlastní svobodu ani lidská práva. Protestují proti všemu a ničemu zároveň.

Když jsem se štiplavými slzami v očích odcházel pryč, dříve, než se situace příliš vyostří, nevěděl jsem moc, co si o tom všem myslet. Číst o protivládních protestech je věc jedna, ale vidět všude ozbrojené policisty a lidi, kteří z dosti individuálních důvodů protestují proti systémovým reformám, je věc naprosto jiná.

I po návratu se stále nemohu rozhodnout, kdo byl v ten den v právu. Nikdy jsem v Praze na jednom místě tolik policistů neviděl, ale zároveň jsem nikdy nebyl na demonstraci, kde by byla celá myšlenka protestu natolik rozmazaná jako tam.

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.