Naši stipendisté| Matyáš Jirát| Studium v zahraničí v Anglii
4. prosince 2019 Matyáš Jirát

Studium v zahraničí v Anglii

Anglie… V minulém blogu jsem porovnával studium v Americe s Českem, ale Anglie je ještě o stupeň jinde ve světovém ohlasu. Tento podzim mám možnost studovat v University of East Anglia a rád bych Vám pověděl o mé zkušenosti v porovnání s USA.

Zima, ale bez sněhu. Slunce? Viděl jsem tu žhavou hvězdu možná týden a půl zatím z celého podzimu. Snad každého, koho jsem se kdy zeptal na něco o Anglii odpověď je vždy stejná. Počasí stojí za starou bačkoru. Do té doby, než jsem to zažil na vlastní kůži jsem nepochopil, jak strašně stará a smradlavá ta bačkora doopravdy je. Jediné, co pomáhá je každý den vypít aspoň dva litry čaje. Najednou rozumím stereotypům, které o Britech jsou mnohem více. Většinou jsem proti stereotypům, ale… Občas jsou založené na pravdě.

Je velmi zajímavé jít z učebny, kde nás bylo 7 i s profesorem během přednášek fyziky do učebny kde nás je 55. Bez profesora. Z hlediska vzdělávání je to diametrálně odlišný způsob výuky, která se musí odehrát. Je to velmi zajímavé pozorovat a porovnávat. Otázku, kterou si kladu snad každý den: „Jak by se asi tohle učilo v Americe? Či v Česku?“ Ne vždy na to najdu odpověď, ale zaručeně to roztočí mozek do vyšších otáček.

Bydlení a žití je velmi jiné také. V Americe většina univerzit má velký kampus s jídelnou, kde je v podstatě skoro o všechno postaráno. Většinově nároky na studium jsou kvůli tomu také vyšší. Rozhodně vidím množství práce jako velmi rozdílné i když každá škola to má trochu jinak. Zde je více času celkově, ale utíká mezi prsty jako voda, kvůli vaření, praní a dopravování se do školy. Vaření si sám pro sebe jsem si, ale velmi užil. Skvělá zkušenost, mít doma navařeno jídlo, které jsem si sám zvolil je nesrovnatelně lepší než si jenom dojít do kafeterie. Na druhou stranu, času je omezeně. Všechno má výhody a nevýhody.

Bennington je malinká universita s pouze asi 1000 lidmi. Kdežto UEA má okolo 15 tisíc. Množství klubů, aktivit a společností, jejich vybavení a financování, je jiná liga. I za můj krátký pobyt zde jsem si mohl vyzkoušet potápění (druhý zprava, pokud jste mě náhodou nepoznali pod výbavou) a windsurfing, což byla skvělá záležitost. Zároveň jsem mohl vyrazit do Cromer, kde jsme čistili pláž od odpadků či navštívit Brighton nebo Canterbury a Bílé útesy Doveru. Samozřejmě, žádný výlet do Anglie není kompletní, pokud se nestavíme v Londýně a z toho jsem si udělal i malý výlet na Stonehenge. Rozhodně, cestování bylo obohacující a krásné, i skrze déšť a silný vítr.

 druhý zleva

Celkově, bych Study abroad (či Study away) doporučil všem. Ať je to Erasmus či jiný program, myslím si, že vyrazit ze své bubliny přátel a rodiny do neznáma, je zkušenost, kterou když jí někdo projde, málokdo řekne, že to za to nestálo.

S pozdravem,

Matyáš

Všechny články

5. ledna 2021

Řidičský průkaz a rok 2020

Řidičský průkaz jsem udělal 7.12.2020, kdy mi bylo 23 let. A...

Více
6. srpna 2020

Nové koníčky během Covid-19

V průběhu ledna a do půlky února jsem měl moji stáž. Posléze,...

Více
28. února 2020

Změna umožněna

V posledních dvouch letech jsem o vzdělání přemýšlel hodně. Vzdělávání je mi blízké k srdci...

Více
28. února 2020

Změna umožněna

V posledních dvouch letech jsem o vzdělání přemýšlel hodně. Vzdělávání je mi blízké k srdci...

Více
4. prosince 2019

Studium v zahraničí v Anglii

Anglie… V minulém blogu jsem porovnával studium v Americe s Českem,...

Více
19. června 2019

Mé myšlenky na Liberal Arts Education

Nedávno jsem si našel stáž v architektonické firmě DI5 v České...

Více
21. února 2019

Poznávání se skrze nový koníček

Po mámině smrti se mnoho věcí změnilo. Jedna z nich byla, že...

Více
30. října 2018

Radosti dávání zpět

Toto léto a začátek školního roku jsem se učil o tom, co doopravdy znamená dávat zpět. Měl...

Více
6. srpna 2018

Rozchod

Sotva, co jsem přiletěl do USA, se vracím domů kvůli úmrtí v rodině. Asi to není událost, která...

Více
28. února 2018

Stáž Open Gate

Přes New York domů a konečně se už vítám s rodinou na letišti Václava Havla. Po půl roce v...

Více
13. listopadu 2017

První zážitky z listnatého světa

Po dlouhé cestě a zastávce v Bostonu, abych poznal americký městský...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.