Naši stipendisté| Matyáš Jirát| Řidičský průkaz a rok 2020
5. ledna 2021 Matyáš Jirát

Řidičský průkaz a rok 2020

Řidičský průkaz jsem udělal 7.12.2020, kdy mi bylo 23 let. A musím říct, že jsem se cítil starý z mnoha důvodů. Dnes bych chtěl trochu probrat porovnání USA a Česka v řízení, můj náhled na život a jak se změnil a na závěr se podívat na rok 2020.

V Americe valná většina lidí dělá řidičák, když jim je 16 let. Je to řidičský průkaz, ale zároveň i občanský průkaz. Takže bez průkazu, jako by člověk nebyl. Bez auta ve Vermontu (ale i v jiných státech) to taky moc nejde. Naopak ale, kousek od Prahy se rozcestovaný student jako já obejde bez větších problémů. Náš relativně velmi dobrý systém hromadné dopravy nahrazuje nezbytnost auta při pohybu na větší vzdálenosti. Takže i přesto, že v ČR řidičák příliš nepotřebuji, do Ameriky je to jiný příběh. A jak většina čtenářů ví, i doma se hodí. Proto jsem si to chtěl řidičák absolvovat během Covidu, jelikož jsem na to konečně měl čas.

S důvodem, proč jsem si ho udělal, se teď můžu přesunout na tu samou zkušenost. Ta byla různorodá. Od rasistického a velmi neinformovaného instruktora skrze jízdy s Covid omezeními až skrze závěrečné zkoušky s komisařem. Co mě velmi zaujalo byly moje rozhovory s druhým chlapcem, který se mnou udělal zkoušku. Byl z gymnázia, kde jsem studoval i já a matně si mě pamatoval z přednášky, kterou jsem tam dělal o UWC. Je to jenom pět let, co jsem tam studoval a přesto se už toho tolik změnilo. Druhý zajímavý moment byl, jak jsme oba prožívali úspěšné zakončení. A musím podotknout, že rozdíl povah je také pravděpodobný důvod k tomu, ale on to doslova oslavoval. Hned volal celé rodině, chlubil se, a já jsem jenom koukal a byl jsem rád, že už nemusím nikam dojíždět. Říká se, že děti se umí radovat čistě a já jsem přemýšlel, kde jsem tu čistou radost ztratil. Skrze Covid nebo dospívání, starosti anebo to, že jsem si už spoustu věcí užil a ostatní mě tolik nenadchnou? Ale přijde mi to smutné. Proč ztrácet tento krásný pohled na svět? A může být znovu nalezen? Možná otázka pro rok 2021. 

Anebo je to možná jenom rokem 2020. Třeba 21’ bude lepší. Je to rok, kdy mám dostudovat. Rok, do kterého mnoho lidí ve světě vkládá velké naděje na aspoň trochu normální život. Rok, který snad bude plnější lidských vztahů, méně Zoom meetingů a schopnnosti se obejmout bez té hlodavé myšlenky, že možná tím nakazím sebe či jiné. Ale rok by se měl zakončit s díky. A musím říct, že skrze Covid, nečekané lety ze školy a jiné nezmary, co se tento rok staly, mi ukázaly, kolik toho mám. Mám milující rodinu, která je nadšená, že se vracím domů. Někteří kamarádi ze školy domů jet nemohli, protože rodiče nechtěli nic riskovat. Mohu děkovat za dostatek peněz, že máme práci, že můžu být venku na zahradě. List je nekonečný a tak zvu i Vás k malé reflexi. Podívejte se, co Vám tento rok dal.

Všechny články

5. ledna 2021

Řidičský průkaz a rok 2020

Řidičský průkaz jsem udělal 7.12.2020, kdy mi bylo 23 let. A...

Více
6. srpna 2020

Nové koníčky během Covid-19

V průběhu ledna a do půlky února jsem měl moji stáž. Posléze,...

Více
28. února 2020

Změna umožněna

V posledních dvouch letech jsem o vzdělání přemýšlel hodně. Vzdělávání je mi blízké k srdci...

Více
28. února 2020

Změna umožněna

V posledních dvouch letech jsem o vzdělání přemýšlel hodně. Vzdělávání je mi blízké k srdci...

Více
4. prosince 2019

Studium v zahraničí v Anglii

Anglie… V minulém blogu jsem porovnával studium v Americe s Českem,...

Více
19. června 2019

Mé myšlenky na Liberal Arts Education

Nedávno jsem si našel stáž v architektonické firmě DI5 v České...

Více
21. února 2019

Poznávání se skrze nový koníček

Po mámině smrti se mnoho věcí změnilo. Jedna z nich byla, že...

Více
30. října 2018

Radosti dávání zpět

Toto léto a začátek školního roku jsem se učil o tom, co doopravdy znamená dávat zpět. Měl...

Více
6. srpna 2018

Rozchod

Sotva, co jsem přiletěl do USA, se vracím domů kvůli úmrtí v rodině. Asi to není událost, která...

Více
28. února 2018

Stáž Open Gate

Přes New York domů a konečně se už vítám s rodinou na letišti Václava Havla. Po půl roce v...

Více
13. listopadu 2017

První zážitky z listnatého světa

Po dlouhé cestě a zastávce v Bostonu, abych poznal americký městský...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.