Naši stipendisté| Matyáš Jirát| Mé myšlenky na Liberal Arts Education
19. června 2019 Matyáš Jirát

Mé myšlenky na Liberal Arts Education

Nedávno jsem si našel stáž v architektonické firmě DI5 v České republice a otevřel jsem svou mysl problematice a diskuzím, které jsme v rodině už chvíli měli ohledně Liberal Arts Education (LAE - “Sedm svobodných umění”) v porovnání s naším “tradičním vysokoškolským vzděláním”. Po vyhledání informací k tématu pro tento blog jsem zjistil, že LAE je mnohem starší formou vzdělání pocházejícího ze starého Řecka. LAE je založeno na vytváření holistějších občanů skrze porozumění třem základním uměním - gramatika, logika a rétorika. K nim se přidávají další čtyři umění - aritmetika, geometrie, teorie muziky a astronomie. V porovnání s tradičním vzděláním, které je hlavně propagované v Evropě, kde se studenti úzce zaměří na daný obor, aby mohli vytvářet nové vědomosti, je to zcela jiný způsob pojetí vzdělání. LAE model jako byl v Řecku se už většinou nepoužívá, ale v duchu učení se mnoha různým předmětům se pokračuje. Myslím si, že kvůli našemu většímu objevu vědomostí jsme se museli specifikovat v daném oboru, abychom daný obor posunuli dále. Zatímco ta to forma má pravděpodobně větší šanci uspět v akademických kruzích, v USA se to nepovažuje za potenciálně dobré pro život a kariéru.

Doma se většinou zaměřujeme na zlepšování jedné určité dovednosti, kdežto za velkou louží se snaží zlepšovat člověka, aby byl schopen přemýšlet o problémech různými způsoby. Oba způsoby přinášejí různé výzvy a někdy je doopravdy obtížné vidět, který z nich je lepší, jestli to vůbec lze takto porovnávat. Často mám pocit, že to obsáhlé studování mi překáží v poznání něčeho do hloubky, co mě v ten daný moment zajímá. Ale na opačné straně, být schopen spojovat události napříč disciplínami nebo vidět různé perspektivy v našem rapidně se měnícím a propojeném světě je k nezaplacení. Z vlastní zkušenosti s mými mezinárodními přáteli mohu potvrdit, že rozumět, jak jedna událost může mít dopad na druhou, vydá na mnohem lepší konverzační téma než interakce mezi fotony a neutrony a jejich excitované stavy (tedy většinou). Toto mě přivádí k rozdílům v kulturních hodnotách mezi státy americkými a domovem. Propojenost,  která je pro ně velmi důležitá kvůli způsobu života národa napříč obrovským státem obzvlášť, když pocházejí z celého světa. Kdežto v České republice máme historii okupací, křivd a zrad, kvůli kterým jsme se velmi odcizili. (Odpusťte básníkovi trochu nadsázky, to to asi není přímá souvislost.)

I po dvou letech stále nejsem schopen říci, co je lepší pro život. Po univerzitě mnoho studentů stejně nenajde práci v oboru a skončí úplně někde jinde, tak v tomto případě, není lepší studovat ze široka? Ale pokud si někdo je stoprocentně jistý, že chce být například návrhář kufrů, určitě je lepší najít si školu přímo zaměřenou na výrobu produktů. Nakonec to záleží na lidech a my bychom jim všem měli dát možnost jejich výběru a ten výběr tolerovat. 

Všechny články

5. ledna 2021

Řidičský průkaz a rok 2020

Řidičský průkaz jsem udělal 7.12.2020, kdy mi bylo 23 let. A...

Více
6. srpna 2020

Nové koníčky během Covid-19

V průběhu ledna a do půlky února jsem měl moji stáž. Posléze,...

Více
28. února 2020

Změna umožněna

V posledních dvouch letech jsem o vzdělání přemýšlel hodně. Vzdělávání je mi blízké k srdci...

Více
28. února 2020

Změna umožněna

V posledních dvouch letech jsem o vzdělání přemýšlel hodně. Vzdělávání je mi blízké k srdci...

Více
4. prosince 2019

Studium v zahraničí v Anglii

Anglie… V minulém blogu jsem porovnával studium v Americe s Českem,...

Více
19. června 2019

Mé myšlenky na Liberal Arts Education

Nedávno jsem si našel stáž v architektonické firmě DI5 v České...

Více
21. února 2019

Poznávání se skrze nový koníček

Po mámině smrti se mnoho věcí změnilo. Jedna z nich byla, že...

Více
30. října 2018

Radosti dávání zpět

Toto léto a začátek školního roku jsem se učil o tom, co doopravdy znamená dávat zpět. Měl...

Více
6. srpna 2018

Rozchod

Sotva, co jsem přiletěl do USA, se vracím domů kvůli úmrtí v rodině. Asi to není událost, která...

Více
28. února 2018

Stáž Open Gate

Přes New York domů a konečně se už vítám s rodinou na letišti Václava Havla. Po půl roce v...

Více
13. listopadu 2017

První zážitky z listnatého světa

Po dlouhé cestě a zastávce v Bostonu, abych poznal americký městský...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.