Naši stipendisté| Matyáš Jirát

Matyáš Jirát

* 1997

Střední škola

Gymnázium Český Brod (2009-2015); UWC Dilijan, Arménie (2015-2017)

Vysoká škola

Bennington College, VT, USA. Liberal Arts degree, zahájeno 2017 

Email

matyas@jirat.cz

Nejoblíbenější předměty

Život a Fyzika, předměty, které se proplétají a doplňují překvapivým způsobem.

Cíle

Stát se opravdovým vzdělavatelem, a ne pouze učitelem. Chtěl bych inspirovat mladé lidi, aby rostli v poznání světa, nacházení spojení mezi akademickou, lidskou částí života a přírodou. Navíc, jak mi osobně řekl výkonný ředitel UWC, Jens Waltermann: "Educators are multiplicators".

Zájmy

Rád dělám sporty, dříve jsem hrál závodně házenou. Na škole UWC jsem přešel na vodní sporty, jako plachtění a windsurfing. Nikdy nepohrdnu dobrou knížkou, kterou si rád přečtu na mém Kindlu a pokud je někde nějaký ples s dobrou hudbou, uvidíte mě na parketu bez přestání.

Představení studenta

Původem jsem z Prahy, ale přestěhovali jsme se na malou vesničku za Prahou. Už od dětství jsem měl blízko k přírodě, jak fyzicky, tak i mentálně. Kempování nebo túry po horách si náramně užívám, obzvláště s dobrou partou lidí.

Střední školu jsem začal na víceletém Gymnáziu Český Brod, kde jsem strávil krásných šest let života a získal tam dobré kamarády. Posléze jsem si podal přihlášku na UWC (United World College), kam jsem byl přijat v roce 2015. Vybral jsem si školu v Arménii, kde je krásná příroda a zároveň velká změna kultury. Hledal jsem změnu v životním stylu a vzdělání, a tam jsem ji našel, což mě nadchlo. Zároveň jsem tam dostal jedno z nejlepších možných vzdělání na světě. Začal jsem se zajímat o to, jak bych mohl dál rozšířit mezi ostatní lidi špičkové vzdělání. Skrze úžasné mentory jsem se dostal k tomu, že bych chtěl být také vzdělavatel.

Zde se ve mě skloubily dvě vášně - dávat lidem to úžasné, co jsem dostal já a zároveň poznávat a zkoumat svět skrze fyziku. Nemyslím si, že učit fyziku je můj cíl, ale naučit lidi, jak si nasadit brýle "fyzika" a podívat se skrze ně, vzít si z analytického pohledu téhle vědy kousek a porozumět více, mi přijde úžasné.

Matyáš Jirát

Všechny blogy

Zpět na hlavní stránku