8. února 2021 Mariana Scholzová

Pentland Hills

Během dalšího zimního lockdownu se mi na procházky do parku moc nechce. Od minulého března už jsem každý park v Edinburku stihla obejít aspoň stokrát. Minulý rok byly parky aspoň krásně rozkvetlé a někdy i vykouklo sluníčko. Teď je tady ale tma, zima, šedo a téměř každý den prší. Mám ale štěstí. Hned za Edinburkem je totiž velký přírodní park Pentland Hills. Je to v podstatě miniatura krásných skotkých výššin. Spoustu kopců je vidět i z mojí ulice. Zbytek jde vidět třeba z  Arthurova vršku, nebo vysokých univerzitních budov.

Letos tady napadlo na skotské poměry docela dost sněhu. Ve městě sněhová pokrývka zůstává pouze pár dnů, někdy hodin. Ze všech koutů se vyhrnou děti s bobami a začnou velké radovánky. Často se připojí studenti a dospělí, s různorodými přostředky jak se sklouznout z kopce dolů. Mezi ty nejzajímavější co jsem viděla patří třeba dvířka od kredence nebo stará vana. 

Jelikož se nám minulé pokusy o sáňkování moc nepovedly, rozhodli jsme se pro jiný program. Aktuální pravidla nám dovolují cestovat až pět mílí od místa bydliště. A tak jsme dojeli  na kolech do přírodního parku. Cesta byla docela zajímavá, vzhledem k tomu, že mám silničku s úzkými a hladkými pneumatikami. Aby toho nebylo málo, tak celé město má na protažení cest pouze dva pluhy. Po asi čtyřiceti minutách boje jsme se dostavili na pokraj kopců. Doufali jsme, že se hezky projdeme, možná bude koulovačka, nebo postavíme sněhuláka.

Hned, jak jsme nastoupali, silný vítr nás začal šlehat do tváří. Pěšinky byly záváté sněhem, a naše šlápeje se ztrácely v nově nafoukaném sněhu. Silný boční vítr vytvářel krásné sněhové vzorce, ale taky řezal do tváře. Moje pravé ucho si naše zimní radovánky ten den moc neužilo. Přesto, že jsme byli kousek za městem a na kraji velkého parku, měli jsme pocit, jako kdybychom byli na velké Alpské výpravě. Asi je pravda, že po měsících online školy je každé dobrodružství velké dobrodružství.

Když jsme prošli větrným údolím, konečně jsme si mohli užít nádhernou přírodu. Všude kam oko dohlédlo byli krásné zasněžené kopce, nikde nikdo. Ticho a bílo. Po nekonečných dnech před počítačem, online hodinách a přednáškách jsme se cítili jako ve snu. Celý den ve sněhu a v kopcích byl nutně potřebný restart.

Cesta domů byla snad ještě víc stresující. Měla jsem pocit, že mi upadnou omrzlé prsty jak na rukou tak na nohou. Ve městě naštěstí sníh už roztál, tak aspoň jsem se nemusela bát, že mi uklouzne kolo na ledu.  Dorazili jsme unavení a promrzlí. Ale od teď víme, že to za to stojí a do Pentland Hills jezdíme často. Příští týden nás čeká další sněhová bouře a my jsme ready na další výlet.

Všechny články

8. února 2021

Pentland Hills

Během dalšího zimního lockdownu se mi na procházky do parku moc nechce. Od minulého března...

Více
16. listopadu 2020

Svatomartinská ...kachna?

Blíží se 11. listopadu a mně chybí Česko. Můj táta se jmenuje Martin a už se těším, až se ho...

Více
6. srpna 2020

Stávky a pandemie

V půlce letního semestru začíná měsíční stávka. Na tu už jsem bohužel jako student humantních...

Více
28. února 2020

The Meadows Share

V prvním ročníku jsem jela do Ikei a koupila si spoustu nových věcí. Potřebovala jsem se zařídit....

Více
9. prosince 2019

Disertační práce

Přesto, že jsem teprve ve třetím ročníku, od začátku semestru se připravuji na psaní disertační...

Více
26. června 2019

Konzervace do jedné konverzace (o životním...

S tím, že jsem pro mnohé lidi „hipík“, jsem se už smířila. A...

Více
19. března 2019

Angličtina nebo čeština?

Je teprve konec února a v parku už kvetou narcisy, sněženky a petrklíče. Venku je víc jak deset...

Více
15. listopadu 2018

28. října 2018

Stoleté výročí republiky jsme oslavily společně s Míšou Zemachovou. Na oslavu jsme si uvařily...

Více
1. července 2018

Skály

Na začátku ledna jsem se po několika letech vrátila k horolezení. Když jsem byla malá, chodila...

Více
28. února 2018

Únor 2018

Edinburgh začíná být „doma“, na letišti v Praze si říkám „jedu domů“. Po příletu z vánočních...

Více
15. listopadu 2017

Velké stěhování?

Den, kdy měly přijít IB výsledky, jsem byla v restauraci, kde jsem v létě pracovala jako servírka....

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.