Naši stipendisté| Le Thu Tran| Ohlédnutí za prvním rokem v Sheffieldu
29. června 2018 Le Thu Tran

Ohlédnutí za prvním rokem v Sheffieldu

A je to tady. Konec mého prvního roku na lékařské fakultě na The University of Sheffield. Říkám si, jak je to možné, vždyť jsem ještě před chvílí beznadějně bloudila po univerzitním kampusu (dobře, pořád bloudím po univerzitním kampusu), rozhodovala se, ke kterým spolkům se připojit a snažila se najít ten nejlevnější supermarket v okolí. První ročník byl náročný, jak časově i obsahem. Celá anatomie pro mě byla jako novým jazykem – na škole nás neučí latinu, na rozdíl od českých lékařských fakult, takže na začátku bylo celkem obtížné pochopit všechny pojmy. Psaní esejí o 3000 slovech nebo zpracování informativních plakátů o světovém zdravotním problému byly pro mě také novinkou. Krom toho jsme měli i klasické přednášky, individuální projekty a průběžné online testy. Nebylo vždy jednoduché být tzv. nad věcí, ale povedlo se. Chtěla bych vám proto více přiblížit, co všechno jsem během tohoto roku prožila a co se mi povedlo – jak z akademického, tak mimoškolního hlediska.

1. Zkoušky
Mám to! Tak vynervovaná jsem nebyla snad ani z A-Levels (anglické maturity). Zkoušky trvaly intenzivně tři dny a jednalo se o látku z celého prvního ročníku. Otázky byly různého typu: fyziologie, anatomie, embryologie, histologie, veřejné zdraví, trocha statistiky nebo etické otázky. Všechny jsem je zvládla, takže si nyní můžu konečně oddychnout, protože toto zkouškové období bylo opravdu těžké. Pro představu bych Vám chtěla ukázat, jak vypadal můj pokoj těsně před zkouškami. Na následující fotce vidíte pouze hlavní přehlídku mých plakátů, zbytek byl pověšen na ostatních zdech mého pokoje.

2. Francouzština
Již od páté třídy jsem se chtěla naučit francouzsky a shodou okolností moje vysoká škola nabízí zadarmo kurzy cizích jazyků pro své studenty. V prvním ročníku vysoké školy jsem si tedy splnila svůj dětský sen a konečně se naučila základy francouzštiny. Moc mě výuka francouzštiny bavila, takže plánuji s tímto jazykovým kurzem pokračovat i v následujících letech a možná na konci studia budu plynule mluvit francouzsky.

3. Sexpression
Na jaře jsem se stala dobrovolnicí ve studentské organizací Sexpression, která se věnuje sexuální výchově na školách po celé Velké Británii. Dosud jsem měla tu možnost učit děti od 11 do 16 let na třech různých školách v Sheffieldu a jeho okolí. Děti učíme o tématech jako jsou: sexuálně přenosné infekce, antikoncepce či dospívání. Učení na školách mě uchvátilo natolik, že jsem se rozhodla přidat se ke komisi sheffieldského odvětví Sexpression. Příští rok tedy budu mít na starost kontaktování místních škol a doufám, že budu mít i více příležitostí učit.

4. Badminton
Podařilo se mi pokračovat s hraním tohoto sportu i tady v Sheffieldu. Letos jsem hrála v týmu medického badmintonu (tzn. většina hráčů jsou medici). Měli jsme pár zápasů, ale ten největší byl v Birminghamu. Sice jsme tam nevyhráli, ale moc jsme si to užili, naučili se spoustu nových taktik a určitě se příští rok vrátíme v lepší formě. Letošní badmintonový tým byl ke mně vždy přátelský, tak jsem se i tady rozhodla připojit se ke komisi, abych mohla příští rok pomoci novým hráčům sdružit se s nynějším týmem.

5. Kamarádi
V neposlední řadě bych chtěla zmínit všechny kamarády, které jsem letos potkala a bez kterých by to tento rok nebylo zkrátka ono – od mých spolubydlících, po mé spolužáky, přes kamarády, které jsem potkala skrze různé mimoškolní aktivity. Tito lidé mi pomohli přežít zkouškové, byli mi oporou a inspirací, když mi nebylo nejlépe a občas nedokážu pochopit, že je nyní znám teprve necelý rok a už tak mi někteří přirostli k srdíčku. Samozřejmě bych první ročník medicíny nezvládla bez podpory mých rodičů a kamarádů z předchozích škol. Mimo jiné bych také chtěla poděkovat Nadaci The Kellner Family Foundation za finanční podporu mého studia. Jsem opravdu moc vděčná, že všechny tyto lidi ve svém životě mám.

Nakonec bych vám chtěla ukázat pohled na naši studentskou vesničku, kde jsem celý rok bydlela.  Bude mi to tu na koleji chybět, za pár dní se totiž stěhujeme do nového domu, ale víte, co se říká, bez konců prostě nejsou nové začátky. Takže hurá do nového akademického roku!

Všechny články

20. května 2021

Přednáška pro Gymnázium Josefa Jungmanna...

Dne 21.04.2021 jsem měla příležitost přednášet pro studenty 3....

Více
28. února 2021

Dobrovolnictví v době koronavirové

Věřím, že dobrovolníků (zejména těch, kteří mají zkušenosti ve...

Více
15. listopadu 2020

Ahoj, přestěhovala jsem se na rok do Lon...

Tento příspěvek jsem se rozhodla napsat v „Q&A“ formátu na základě...

Více
14. července 2020

Co mě naučila karanténa ve Velké Británi...

Někdy si říkám, že mám neskutečné štěstí. Mám milující a obětavou...

Více
28. února 2020

Únor: dobrovolnictví a ostatní mimoškolní...

V mých blogových příspěvcích se převážně dočtete o mém studiu...

Více
29. listopadu 2019

Moje první 12týdenní stáž v nemocnici a...

Třetí ročník medicíny nám letos začal již v červnu a po několika...

Více
18. srpna 2019

Druhý ročník: zvládnuto!

Letošní akademický rok byl jednoznačně jedním z nejlepších roků mého dosavadního života. Zvládla...

Více
26. února 2019

Moje první zkouška z klinického vyšetřen...

Jedna z nejčastějších otázek, kterou mě má rodina a přátelé v...

Více
9. listopadu 2018

Jak jsem se stala součástí výzkumného tý...

Druhý akademický rok v Sheffieldu mi začal šesti týdenní stáží...

Více
29. června 2018

Ohlédnutí za prvním rokem v Sheffieldu

A je to tady. Konec mého prvního roku na lékařské fakultě na...

Více
27. února 2018

Stáž? Vždyť jsi teprve v prvním ročníku...

Čtete správně, začala jsem s medicínou teprve před necelým půl...

Více
15. listopadu 2017

Jak jsem se dostala na medicínu v Anglii

„Proč se výsledky z maturity dozvíš až v srpnu?“ „Musela jsi...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.