Naši stipendisté| Kateřina Panešová| Pět věcí, které mi pomáhají (aneb Jak přežít...
28. února 2021 Kateřina Panešová

Pět věcí, které mi pomáhají (aneb Jak přežít studium z domova za pandemie)

Druhý trimestr probíhá, jako asi pro mnohé z nás, zcela odlišně. Především jsem doma v Čechách. Nechci tu vypisovat, jak je všechno náročné, takže to shrnu do následujícího faktu. Fakt: Je to hrozně náročné.

Ovšem v tomto článku bych se s vámi chtěla podělit o pár věcí, které mi pomáhají zvládat studium za pandemie.

Matika. Na studiu matematiky je úžasné, že stále objevujete něco nového. A nemyslím jen nové znalosti a souvislosti, které se dozvíte a naučíte. Krom toho totiž s každou vyřešenou úlohou či s každým novým důkazem, kterému porozumím, zažívám pocit opravdového objevu, a nic na tom nemění skutečnost, že nejsem první, kdo učinil daný objev, protože důležité je, že pro moji hlavu to tak vypadá – jako takové malé osobní zvolání "Heuréka!". Nezáleží na tom, na jaké úrovni se v matematice zrovna pohybuji. A proto jsem přesvědčená, že matematika může být zajímavá hned od počátku, na základní a střední škole, stejně jako na vysoké. V budoucnu, až budu učit, chci vést své studenty právě k tomu poznání, že každý může zažít radost z matematiky a tím dál prohloubit své porozumění a postupně se tak připravit na složitější látku.

Přátelé a výlety do přírody. Čím dál víc se mi potvrzuje, že je lepší si pravidelně od školy odpočinout a vyčistit si hlavu, než se například pachtit s teorií, na kterou mi to už stejně nemyslí. A to hlavně pokud mám pocit, že nestíhám a že opravdu musím teď věnovat celý svůj čas studiu. Působí to kontraproduktivně, ale není tomu tak, protože v konečném důsledku udělám stejnou práci, ale s lepší náladou. Ovšem v těch chvílích, kdy se práce nakupí opravdu hodně, je obtížné, ne-li nemožné, si na to vůbec vzpomenout – pomáhá mi uvědomit si, že pocit, že bych měla stihnout ještě tohle a tamto, budu mít nejspíš vždycky, nezávisle na tom, kolik jsem toho udělala.

Ian. Ian je jedním z našich tutorů. Kromě toho, že je skvělý učitel, je hrozně milý, a čtvrtky jsou díky tutoriálům s ním mým oblíbeným dnem.

Peer Support training. Během tohoto trimestru procházím výcvikem na Peer Support, což je skvělý program, který je nedílnou součástí univerzity. Peer Supporters jsou dobrovolníci z řad studentů, kteří prošli 24h výcvikem a dodatečnými supervizemi, a kdokoli za nimi může přijít popovídat si, je to důvěrné a nízkoprahové. Jedná se o jakýsi mezistupeň vyhledání podpory u přátel a odborné pomoci – takzvaného counselling (s terapeutem). Peer Support program je součástí "Welfare" na univerzitě (péče o duševní zdraví, ve volném překladu), a proto role Peer Supportera zahrnuje nejen individuální konverzace, ale i starost o komunitu, pořádání akcí, které přispívají k duševní pohodě studentů, nebo šíření povědomí o možnostech pomoci.

Je v pořádku říct si o pomoc. Dokonce bych řekla, že je to známka odvahy a houževnatosti. Myslím, že stigma duševních potíží nebo jen vyhledání odborné pomoci je u nás pořád dost velké, a je to škoda. Minimálně v mém okolí ale nejde ani tak o přístup našich přátel či známých, jako o stud nás samých, když se rozhodneme otevřeně mluvit o duševním zdraví. Byla bych ráda, kdyby se tohle změnilo.

Abych příliš neodběhla od tématu, dovolím si tento článek uzavřít tím, co mi pomáhá možná ze všeho nejvíce. A to je Nick Cave. Jeho hudba ani nejde popsat slovy. Opravdu nepřeháním, když řeknu, že už mě několikrát zachránil ve všech možných ohledech. Proto mi to nedá, a musím vám, kteří jste tento článek dočetli do konce, silně doporučit, abyste si skupinu Nick Cave and The Bad Seeds poslechli. Je to geniální.

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.