28. února 2021 Jonáš Fuksa

Reklama na vědu

Za hlavní cíl vědy považuji posouvat naše chápání světa kolem a použít tyto znalosti k vylepšení našich životů. Důležitým krokem k jeho dosažení je komunikace výsledků jak mezi vědci navzájem, tak mezi vědci a veřejností. Díky tomu z nich mohou těžit všichni. Korona krize mi však ukázala další zásadní aspekt: věda by měla pomoci společnosti bojovat s výzvami, kterým čelíme. Jak však v tomto ohledu v kontextu korona krize obstála?

Z jednoho úhlu pohledu věda obstála na výbornou. Schvalovací proces vakcíny byl drasticky urychlen. Desetiletí pokroku ve vakcinologii nám umožnily nalézt cestu, jak se vypořádat se zcela novou nemocí, necelý rok po tom, co se poprvé objevila. To je neskutečný úspěch. Myslím si však, že to není jediné, jak by se věda měla na řešení této krize podílet.

Jako příklad ilustrující to, co myslím, bych chtěl zmínit znepokojující incident „muže s matematickým modelem“. Pokusím se ho shrnout. V rané fázi pandemie se ředitel pojišťovny Pavel Řehák obrátil na českou vládu s Excelovou tabulkou, která velmi hrubě odhadovala budoucí epidemiologický vývoj. Výsledky ho velmi znepokojily, proto doufal, že ho vláda opraví s odkazem na legitimní studii. Sám totiž přiznává, že není odborníkem na matematické modelování ani na epidemiologii. Tabulku vytvořil původně jen pro sebe, chtěl totiž vědět, jak bude ovlivněna jeho firma. Jenže se ukázalo, že vláda nic lepšího nemá a začala jeho tabulku používat k tvorbě opatření.

Jak je tohle možné? Kde byli všichni vědci, kteří těmto oborům věnovali celý život? Jistě, je to především chyba vlády. Konec konců jsou to oni, kdo by měl své kroky zakládat na legitimních analýzách. Jenže fakt, že politici poslouchali Řeháka, když je oslovil, ukazuje, že kdyby něco podobného udělal skutečný expert, byl by vyslyšen také.

Myslím si, že toto je slabé místo vědecké komunity. Není dost slyšet ve veřejné debatě. Netvrdím, že je to zcela jejich chyba, ale řekl bych, že by v tomto směru měla ukázat více snahy. Vědci by se měli účastnit vyhodnocování předpokládaných efektů politických rozhodnutí a měli by upozorňovat přímo politiky na nebezpečí, která hrozí naší společnosti. Psaní vědeckých článků bohužel většinou nestačí k ovlivnění debaty mimo akademickou půdu.

Podobný problém vidím i v jiných otázkách, jako je třeba globální oteplování. Existuje spousta studií, které shrnují nebezpečí, která nám v tomto ohledu hrozí, a kdo bude nejvíce zasažen. Zmiňují často i způsoby, jak se jim bránit. Bohužel však nevidím, že by se tato řešení ve velkém dostávala do přijímaných zákonů a vyhlášek. Nemyslím si, že by všechna vina měla jít jen za politiky.

Pokud by vědecká komunita byla vidět ve veřejné debatě, prospěje to na mnoha úrovních i jí samotné. Jednak se tím posílí její pozice ve společnosti, takže bude mnohem snazší ospravedlnit její financování. Navíc přítomnost vědců v médiích jim poskytne tolik potřebnou platformu k propagaci jejich nových poznatků a otevře dveře k snadnější spolupráci s průmyslem. Vedlo by to také k větší vzdělanosti společnosti celkově, což by na oplátku výrazně zvýšilo užitečnost vědeckého pokroku, jak jsem zmínil v úvodu.

Jsem přesvědčen, že pokud by byli vědci více agresivní v propagaci svých zjištění, bylo by to užitečné pro všechny. Není to jen nějaká charita, které si myslím, že by se vědci měli věnovat. Dalo by to obrovskou výhodu i jim samotným. Nemůžeme chtít po politicích, novinářích a veřejnosti, aby si hledali, četli a rozuměli vědeckým článkům. Jako v ostatních oblastech, reklama by měla být nedílnou součástí vědecké práce.

Všechny články

28. února 2021

Reklama na vědu

Za hlavní cíl vědy považuji posouvat naše chápání světa kolem a použít tyto znalosti k vylepšení...

Více
16. listopadu 2020

K čemu to je?

Podpásová otázka. Proč je to tak důležité? To nestačí zkrotit všechen ten chaos kolem? Alespoň...

Více
14. července 2020

Jak být pokorně sebevědomý

Jednou z hlavních nevýhod studia v zahraničí je nebezpečí ztráty...

Více
28. února 2020

únorový blog

Nerad se vydávám do hájenství influencerů, motivačních speakerů a autorů self-help knih. Téma...

Více
29. listopadu 2019

O co jde ve fyzice?

Po téměř sedmi trimestrech studia fyziky myslím, že přišel čas pokusit se odpovědět na tu nejzákladnější...

Více
30. srpna 2019

Vlajka

První průchod monumentální branou King’s College je snad pro každého nezapomenutelným zážitkem....

Více
27. února 2019

Není kolej jako kolej

Jednou z prvních asociací, která se většině lidí k Univerzitě v Cambridge vybaví, jsou koleje,...

Více
15. listopadu 2018

PODZIM 2018

V životě studenta je to zásadní zlom, srovnatelný snad jedině s pořízením svého vlastního hrnce:...

Více
24. června 2018

Nespravedlivá spravedlnost

Ve svém posledním letošním příspěvku na blog bych se rád věnoval...

Více
28. února 2018

Teorie v praxi

Říká se, že Cambridge je bublina. Jenže jak můžeme tuto metaforu použít pro místo tak kulturně,...

Více
14. listopadu 2017

Cambridge: město duchů minulosti?

Jen těžko něco dokáže člověka připravit na tu změnu. Cizí země,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.