16. listopadu 2020 Jonáš Fuksa

K čemu to je?

Podpásová otázka. Proč je to tak důležité? To nestačí zkrotit všechen ten chaos kolem? Alespoň trochu a s omezeným polem působnosti, ale přece. To se snad dá žít jinak? Teď ale není čas na úvahy. Rychle splácat povrchní a nutně nepřesnou odpověď, která se sice zcela míjí se skutečností, zato však snad před tazatelem ospravedlní dlouhé hodiny strávené ve světě abstraktních úvah.

Trochu smutná reakce na tak základní a zásadní otázku. Teoretické vědní obory jsou v tomto zcela unikátní. Zdá se mi totiž, že nejsem jediný, kdo má s odpovědí problém. Když slyším vědce v médiích, pocit, že odpověď je předem připravená a snadno vysvětlitelná zkratka, mám skoro pokaždé. V tomto odvětví má prostě užitek obrovské zpoždění a zdá se mi, že motivací vědců samotných bývá něco úplně jiného.

Svět je těžko uchopitelný. Jeho podoba se zdá být nahodilá a nepravděpodobná. Co vlastně je všechno to, co nás obklopuje? Když se opravdu poctivě zamyslíme nad touto otázkou, zjistíme, že přesvědčivou odpověď nemáme. Nechápeme nic. Intuitivní představy a zkušenosti nám ale díky zázraku evoluce přesto umožňují existovat. Umožňují nám na tyto otázky zapomenout a řešit problémy na zcela jiné škále, blíže našemu každodennímu životu.

Teoretické vědy nám ale nabízejí jinou možnost. Vytvořit abstraktní prostor, kde je vše jasně definováno. Kde víme zcela přesně, o čem mluvíme. Tento prostor pak můžeme za dobře definovaných okolností vztáhnout k realitě a obejít tak nutnost zabřednutí do její chaotické neuchopitelnosti.

 Jestli díky tomu realitu skutečně chápeme lépe je otázkou interpretace a osobního názoru. To, že se v ní v určitých ohledech dokážeme lépe orientovat, je však zřejmé. V tom pro mě tkví význam toho, co dělám. Když jsme schopni o fyzické realitě přemýšlet skrze jasně popsané prvky abstraktní reality matematické, dává nám to schopnost jednoznačně vymezit naše poznatky, snadno je předat ostatním a jednoduše rozvíjet jejich práci. Nemám pochyb o tom, že praktický užitek tohoto procesu je nevyhnutelný. Ne nutně dnes, ale jednou určitě.

To je moje upřímná odpověď na otázku v titulku. Přemýšlet o světě matematicky není jediná cesta. Je to ale legitimní cesta, která nabízí spoustu výhod. Myslím, že je na čase, abychom se my, kteří si tento pohled zvolili, přestali bát na ně ukázat. Mediální prostor pro vědu by se neměl smrsknout na kostrbatý výčet technologií, ke kterým by mohly nové objevy vést. To ve spoustě případů není možné dopředu odhadnout a nemůže to být proto ani motivací těch, kteří se na nich podílejí.

Všechny články

28. února 2021

Reklama na vědu

Za hlavní cíl vědy považuji posouvat naše chápání světa kolem a použít tyto znalosti k vylepšení...

Více
16. listopadu 2020

K čemu to je?

Podpásová otázka. Proč je to tak důležité? To nestačí zkrotit všechen ten chaos kolem? Alespoň...

Více
14. července 2020

Jak být pokorně sebevědomý

Jednou z hlavních nevýhod studia v zahraničí je nebezpečí ztráty...

Více
28. února 2020

únorový blog

Nerad se vydávám do hájenství influencerů, motivačních speakerů a autorů self-help knih. Téma...

Více
29. listopadu 2019

O co jde ve fyzice?

Po téměř sedmi trimestrech studia fyziky myslím, že přišel čas pokusit se odpovědět na tu nejzákladnější...

Více
30. srpna 2019

Vlajka

První průchod monumentální branou King’s College je snad pro každého nezapomenutelným zážitkem....

Více
27. února 2019

Není kolej jako kolej

Jednou z prvních asociací, která se většině lidí k Univerzitě v Cambridge vybaví, jsou koleje,...

Více
15. listopadu 2018

PODZIM 2018

V životě studenta je to zásadní zlom, srovnatelný snad jedině s pořízením svého vlastního hrnce:...

Více
24. června 2018

Nespravedlivá spravedlnost

Ve svém posledním letošním příspěvku na blog bych se rád věnoval...

Více
28. února 2018

Teorie v praxi

Říká se, že Cambridge je bublina. Jenže jak můžeme tuto metaforu použít pro místo tak kulturně,...

Více
14. listopadu 2017

Cambridge: město duchů minulosti?

Jen těžko něco dokáže člověka připravit na tu změnu. Cizí země,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.