Naši stipendisté| Jonáš Fuksa| Jak být pokorně sebevědomý
14. července 2020 Jonáš Fuksa

Jak být pokorně sebevědomý

Jednou z hlavních nevýhod studia v zahraničí je nebezpečí ztráty pokory. Pokřivená měřítka společnosti, která nevědomky prostupují snad každým z nás, mají za následek nepatrnou, zpočátku těžko rozeznatelnou a zcela nezaslouženou distorzi sociálního postavení studenta. Ta může velmi snadno nastartovat nebezpečný mechanismus zpětné vazby.

Zvýšená pozornost, které se náhle těší studentovy názory, vede k posílení jeho sebevědomí. Posílené sebevědomí pak na oplátku dělá jeho argumenty ještě přesvědčivějšími. Když si uvědomíme, že student zároveň každým dnem nasává obrovské množství informací v okrajovém oboru, jehož všeobecná znalost v populaci je většinou pouze elementární, který však student sám považuje za důležitý (rozhodl se přeci pro jeho studium), dostáváme smrtonosný koktejl, kterému se vzdoruje jen těžko.

Sám mám sílící pocit, že jsem se tohoto koktejlu v posledních třech letech nalokal až příliš. Přitom znovu a znovu s překvapením zjišťuji, na jak neopodstatněných základech je většina mých názorů a přesvědčení vystavěna. Člověk je, zdá se, velmi neobratný v posuzování odůvodněnosti vlastních představ a v rozpoznávání předpokladů, které za nimi stojí.

Jak tedy s touto zapeklitou situací pracovat? Obávám se, že samotná identifikace problému nestačí. Mám pocit, že je třeba neustále si aktivně připomínat, že všechny názory stojí na neopodstatněných základech, tyto základy hledat a porovnávat s ostatními. Jen tak zjistíme, kdo vlastně jsme, a budeme schopni s respektem naslouchat ostatním.

 V žádném případě si ale nemyslím, že bychom měli rezignovat na svá přesvědčení. Pouze bychom si měli uvědomovat jejich omezení a pamatovat, že víra v základní předpoklady, na nichž stojí, je jen a pouze naše rozhodnutí a jako taková je neodůvodnitelná.

Komplikovanější se situace stává u základních principů lidskosti. Nemyslím si, že je možné tyto principy logicky obhájit, že jsou snad vrozené či samozřejmé a že je účelné pro jejich šíření používat logickou argumentaci. Z mého pohledu jsou to také rozhodnutí. Stojí tak nad logikou a jsou jejím základním stavebním kamenem. Můžeme sice zdůvodnit, proč jsou z nějakého hlediska výhodné pro společnost, to je však zcela abstraktní koncept, který na solidních základech rozhodně nestojí.

Výhodou tohoto způsobu přemýšlení je jeho poctivost. Je díky němu možné s přesvědčením věřit ve své názory a sebevědomě je prezentovat s respektem k názorům ostatních. Zároveň nám však umožňuje střízlivý pohled na jejich absolutní hodnotu a umožňuje nám je měnit, pokud objevíme, že jsou založeny na rozhodnutí, s nímž nesouhlasíme. To je myslím zásadní pro každého bez ohledu na jeho původ či životní situaci.

Všechny články

28. února 2021

Reklama na vědu

Za hlavní cíl vědy považuji posouvat naše chápání světa kolem a použít tyto znalosti k vylepšení...

Více
16. listopadu 2020

K čemu to je?

Podpásová otázka. Proč je to tak důležité? To nestačí zkrotit všechen ten chaos kolem? Alespoň...

Více
14. července 2020

Jak být pokorně sebevědomý

Jednou z hlavních nevýhod studia v zahraničí je nebezpečí ztráty...

Více
28. února 2020

únorový blog

Nerad se vydávám do hájenství influencerů, motivačních speakerů a autorů self-help knih. Téma...

Více
29. listopadu 2019

O co jde ve fyzice?

Po téměř sedmi trimestrech studia fyziky myslím, že přišel čas pokusit se odpovědět na tu nejzákladnější...

Více
30. srpna 2019

Vlajka

První průchod monumentální branou King’s College je snad pro každého nezapomenutelným zážitkem....

Více
27. února 2019

Není kolej jako kolej

Jednou z prvních asociací, která se většině lidí k Univerzitě v Cambridge vybaví, jsou koleje,...

Více
15. listopadu 2018

PODZIM 2018

V životě studenta je to zásadní zlom, srovnatelný snad jedině s pořízením svého vlastního hrnce:...

Více
24. června 2018

Nespravedlivá spravedlnost

Ve svém posledním letošním příspěvku na blog bych se rád věnoval...

Více
28. února 2018

Teorie v praxi

Říká se, že Cambridge je bublina. Jenže jak můžeme tuto metaforu použít pro místo tak kulturně,...

Více
14. listopadu 2017

Cambridge: město duchů minulosti?

Jen těžko něco dokáže člověka připravit na tu změnu. Cizí země,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.