David Popelka

* 2001
STŘEDNÍ ŠKOLA:

Střední pedagogická a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České, Odry

VYSOKÁ ŠKOLA/UNIVERZITA:

University of York, UK

OBOR:

English (English Literature)

EMAIL:

popelkadavid1@email.cz

Nejoblíbenější předměty

Na střední škole mě bavil každý předmět, ale zamiloval jsem si hlavně literaturu, angličtinu, psychologii, pedagogiku a výtvarnou výchovu. Mám rád i biologii, především genetiku.

Cíle

Nyní je mým cílem načerpat drahocenné vědomosti a získat důležité dovednosti na University of York. Poté bych chtěl absolvovat roční kurz učitelství na University College of London a následně učit na střední škole v České republice. Doufám, že díky studiu, které by bez Nadace The Kellner Family Foundation nebylo možné, pomohu svým vlastním žákům mít lepší život a českému školství získat nové myšlenky jak vzdělávat a motivovat studenty i učitele. Mým snem je vytvořit komunitu učitelů, kteří společně dokáží řídit chod českého vzdělávání.

Zájmy

Mou nejoblíbenější aktivitou je samozřejmě čtení. Čtu cokoliv, co mi přijde pod ruku. Poté mám moc rád malování a návštěvy galerií. Na střední škole jsem se hodně věnoval divadlu, a tak hodlám pokračovat i na univerzitě. Mimoto rád objevuji nová místa naší země a učím se novým věcem.

Představení studenta

Celý život jsem pobýval v malé vesnici blízko Hranic na Moravě zvané Bělotín. Navštěvoval jsem zde místní základní školu. Upřímně mě základní škola moc nebavila. Jednak jsem neměl moc přátel a učitelé mě sami neměli moc v oblibě. Většinu času jsem tedy strávil s knihami a nebo v lese. Tato špatná zkušenost mě v osmé třídě přivedla k rozhodnutí stát se učitelem. A to učitelem, který bude podporovat každého svého žáka bez předsudků, a který bude nejen učit, ale i všem pomáhat a vytvářet přátelský kolektiv.

Střední pedagogická škola sv. Anežky České mi totiž ukázala, jak moc je důležité školní klima a motivace učitelů i studentů. Narozdíl od základky jsem se začal poprvé těšit do školy a byl jsem smutný, když přišly prázdniny. Stal jsem se opravdu aktivním. Začal jsem se angažovat jako dobrovolník; například sbíral peníze pro Zdravotního klauna prodejem knih, nebo jsem četl v domově seniorů. Přispíval jsem do školního časopisu, jehož jsem se později stal šéfredaktorem, pravidelně jsem chodil do dramatického kroužku a nakonec ve čtvrtém ročníku napsal společně s MgA. Lucií Hejlovou divadelní hru. Moderoval jsem Celostátní přehlídky církevních škol, vyhrál zde i ocenění za několik dramatických představení. Účastnil jsem se soutěží a většinou vyhrával, psal jsem do místních novin, splnil bronzovou úroveň Ceny vévody z Edinburghu, a dokonce moderoval ceremonie v Praze. Toho všeho jsem dosáhl jen díky skvělým učitelům, kteří mě toho hodně naučili a pomohli mi se rozvíjet ve všech oblastech, které mě bavily. Dali mi příležitosti a já se jich chytil a nepustil je. Díky víře učitelů v mé schopnosti, jsem se dostal na tři prestižní univerzity do Anglie, ale jak už to tak bývá, musel jsem si vybrat jen jednu. Samozřejmě nakonec nesmím a ani nechci opomenout také podporu mé úžasné maminky.

Přijde mi, že cesta do Anglie mi byla zapsána v osudu. Angličtí spisovatelé jako třeba Oscar Wilde (sice původem Ir, ale psal a působil v Londýně), Jane Austen nebo Virginia Woolf byli vždy mí nejmilejší spisovatelé. Už od dětství jsem převážně četl knihy původem z Anglie. Později jsem je četl v originále jedním dechem a moc si přál naučit se o všech knihách víc. K tomu je nejlepší Spojené království a to hlavně proto, že univerzity ve Velké Británii jsou té nejlepší kvality. Tento sen se mi splnil. Bubu moci studovat a čerpat znalosti na jedné z nejlepších kateder literatury v Anglii. Věřím, že mi York rozšíří perspektivu nejen v literatuře, ale i do mé budoucí kariéry učitelství přispěje mnoho užitečného. Mnoho studentů z mého oboru poté učí a jsou to velmi dobří učitelé — to protože měli ty nejlepší profesory.

Doufám, že jako učitel literatury ukážu všem svým žákům, jak drahocenným darem knihy jsou, neboť nám jednak předávají životní zkušenosti, a jednak nám pomáhají orientovat se v informacích. Jsou prostě univerzální, a proto je miluji!

David Popelka
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.