27. února 2018 Daniel Mužátko

Bezdomovec

Aberdeen je plný překvapivých lidí a míst. Mezi studentskou vesnicí a univerzitou se rozléhá Seaton park. Z jedné strany je ohraničen vysokou kamennou zdí, z druhé řekou Don. Je v něm několik strmých kopečků, ale není jich moc, a tak tam rád chodívám běhat.

Minulý týden jsem tam právě jeden takový vybíhal, když jsem potkal muže. Podíval jsem se na něj a běžel jsem dál. Mohlo mu být tak padesát let, měl dredy, byl to černoch, na sobě měl staré umolousané oblečení, v ruce igelitku a přes rameno futrál od houslí. Připadalo mi to trochu zvláštní. Odkdy bezdomovci nosí futrály, vždyť to nemůže bejt ani praktický! Podíval se na mně jen jedním okem - což znamená, že byl dost apatický, protože já při běhání kvůli různým reflexním páskům a barevnému oblečení vypadám jak tři duhy a každý se na mě podívá hned dvakrát - a tak jsme si rychle zmizeli z očí.
 
Oběhl jsem celý park, bylo totiž moc krásně a ani nefoukalo. Zanedlouho jsem přiběhl k Donu, kousek od místa, kde jsem potkal toho pána. A on tam byl zas. Seděl na lavičce, díval se na Don, dredy mu trochu povlávaly…a on seděl. A hrál! Hrál na housle! Byla to docela hezká milá melodie. Zarazilo mě to. Zastavil jsem se a koukal se zezadu na něj, mého bezdomovce, který má futrál, v něm housle a chodívá hrát k Donu pro radost. Vůbec ne pro peníze, ani ne pro lidi, pro sebe. Stál jsem. A jemu to najednou asi nějak došlo, lidi už mívají takový šestý smysl. Otočil se, koukl na mě, mrknul a, jakoby pohrdavě a přezíravě a zároveň s porozuměním, řekl: ,,Co chceš?’’
 
Chtěl bych dělat to, co mě baví a co dělat chci. Chtěl bych každý večer cítit, že jsem zase od rána ušel kousek své cesty a že ničeho, co jsem udělal, nelituju. Chtěl bych se dál radovat, když se mi po době neúspěchu začne zase dařit. Chtěl bych se dál snažit pochopit nejrůznější velké myšlenky lidstva. A chtěl bych se dál rmoutit nad nezdary, nevycházejícími příklady, špatně pochopenými příkazy a neporozuměním si s ostatními. A potom se o to víc radovat z nových řešení, ze spolupráce, z porozumění a z lásky. Chtěl bych víc tančit a smát se.  Chtěl bych se často dívat na hvězdy a vidět víc východů slunce. Chtěl bych dál a ještě víc počítat, psát a hrát. Chtěl bych dál a ještě víc být. Chtěl bych to a chci to! Chci, protože můžu. Protože mám to velké štěstí dělat, co mám rád, co mě naplňuje a těší. Protože mi v tom ostatní pomáhají. Protože můj život je šťastný. Vždyť i ty hraješ pro Don na housle jen proto, že chceš. A ze stejného důvodu tě já poslouchám. Chtěl jsem mu to říct. Takhle jsem mu to chtěl říct. Ale když jsem se tam druhý den vrátil, on už tam nebyl. Asi tam být nechtěl.
 

Všechny články

28. února 2021

Závěrečná práce

V podzimním semestru čtvrtého ročníku musí každý student matematiky na Aberdeenské univerzitě...

Více
15. listopadu 2020

Nepřítomnost

Hranice světla poznáváme jen díky tmě, melodie je zvuk zasazený do ticha a o zlu lidé mluví,...

Více
14. července 2020

Mějme rádi matematiku!

Tento rok byl jarní semestr v Aberdeenu jiný, ostatně jako i všude jinde. Nehodlám Vás zatěžovat...

Více
28. února 2020

Nejtěžší část

Studium na vysoké škole přináší radost i urpení, výzvy a zklamání. Mnoho studentů se shodne,...

Více
5. prosince 2019

Jak učit matematiku

Jako každým rokem tento podzimní semestr utekl zase o něco rychleji než ten minulý, a tak mi...

Více
30. června 2019

Ta „větší“ polovina

Občas musí člověk použít i zcela nelogické výrazy, aby se alespoň trochu přesně vyjádřil. Jak...

Více
27. února 2019

Nejen studiem živ je člověk

Už je konec února, zase jsem za půlkou semestru a zkouškové se...

Více
14. listopadu 2018

Lekce Kung-Fu

Vždycky mne zajímala východní kultura, rád čtu Konfucia, Lao-C’, básníka Li-Po, zajímal jsem...

Více
28. června 2018

Aberdeen University Maths Society

Aberdeenská univerzita je proslulá nespočtem studentských spolků...

Více
27. února 2018

Bezdomovec

Aberdeen je plný překvapivých lidí a míst. Mezi studentskou vesnicí a univerzitou se rozléhá...

Více
13. listopadu 2017

Žula, škola, Hume. A čísla.

Snad už jen kvůli tomu, že je v Aberdeenu zkouška sirén každou...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.