30. června 2019 Adam Rektor Polánek

St Camdrews?

Asi nejčastější otázkou, kterou po návratu domů z Británie dostávám, je „tak co ten Brexit?“ A já nikdy nevím, jak odpovědět. Situace kolem vystoupení z Evropské unie zůstává tak absurdní, že ji, i přes snahu, nestíhám sledovat. Země, která byla u vzniku moderní parlamentní demokracie, je už třetím rokem paralyzována volbou vystavěnou na lžích. Brexit zastiňuje všechna ostatní témata: podfinancované NHS (zdravotnictví), krizi bydlení, globální oteplování, reformu školství.

Jedním z dopadů Brexitu, o kterém se tolik nemluví, je na chod a financování univerzit. Většina britských univerzit musí od referenda dělat škrty v rozpočtu a proto se od roku 2016 propadá na mezinárodních žebříčcích. Například Cambridge je nově na 7. místě, což je nejhorší výsledek v historii univerzity. Věřím, že se podaří tento trend zvrátit, je ale ironií, že rozhodnutí, které mělo Británii vrátit ‘suverenitu’ a ‘sebevědomí’ má za následek propad v akademické excelenci, která je na Británii po staletí ceněná.

Téma univerzitních žebříčků je v Británii vždy aktuální. Akademici i studenti je sledují, doufají, že právě jejich instituce si polepší. Jedním z nejsledovanějších na národní úrovni je žebříček the Guardian, který vychází každý rok. Když vyšel letošní s informací, že St Andrews je považován za 2. nejlepší univerzitu ve Velké Británii - a tím poprvé po letech poráží Oxford - ještě tentýž den naše ředitelka poslala oslavný email všem studentům. Moji spolužáci odkaz nadšeně sdíleli na sociálních sítích. S ‘pádem’ Oxbridge ještě ten den začali vymýšlet nová jména spojující první dvě univerzity: ‘St Camdrews’, ‘Anbridge’, a další.

Mám za St Andrews radost, zároveň jsem ale ohledně žebříčků skeptický. Každý má trochu jinou metodiku - jeden měří spokojenost studentů, další řadí univerzity podle průměrného platu absolventů. Důležité je vědět, na co se který řebříček zaměřuje. Navíc jsou univerzity zvlášť rozdělené podle předmětů: Dundee je proto podle the Guardian 29. celkově, ale 15. v lingvistice. Co tím chci říct je, že každý žebříček je jiný. Kvalita univerzity nezaručí kvalitu oboru a naopak, a všechna hodnocení je třeba brát s rezervou. I když je zvyklostí univerzity vybírat a obecně považovat podle jejich zařazení, studium na univerzitě v Británii je z velké části to, co tabulka nevypoví. Například jak přívětivé ke studentům je město, kde se univerzita nachází, z jakého společenského a hodnotového prostředí jsou ostatní studenti, jak nápomocní jsou vyučující. 

S dokončením 2. ročníku jsem přesně v polovině mého studia na St Andrews, a zatím jsem moc spokojený. Kvantifikovat mé dojmy nedokážu.

 

Všechny články

30. června 2021

Ještě jednou, naposledy

Dvě bedny, kufr, a batoh. Čtyři roky v St Andrews napěchované do čtyř zavazadel. Uvnitř především...

Více
27. prosince 2020

Portrét skotského moře

Září. Po cestě poloprázdným letadlem stojím na poloprázdném Edinburském letišti. Dvě skotské...

Více
14. července 2020

Město duchů

Těžko napsat něco, co ke koronavirové krizi ještě nezaznělo - pandemie ovládla mediální prostor,...

Více
28. února 2020

Územní plánování v St Andrews

Ne náhodou vypadá St Andrews na první pohled trochu jako skanzen....

Více
29. listopadu 2019

Bezčasí

Studium v zahraničí je věčné bilancování mezi dvěma zeměmi. Člověk přepíná mezi jazyky, myšlením,...

Více
30. června 2019

St Camdrews?

Asi nejčastější otázkou, kterou po návratu domů z Británie dostávám, je „tak co ten Brexit?“...

Více
18. března 2019

Druhý rok, první milník

Druhý ročník na skotských univerzitách je v mnohém zlomový - na jeho konci si studenti poprvé...

Více
17. listopadu 2018

Futhorc; rychlokurz staroangličtiny

V St Andrews nejsou nejstarší studované texty anglické literatury...

Více
29. června 2018

První konce v St Andrews

Z přednášky na studentský koncert. Březnové procházky u moře. Zítra jdu s Josephem na kafe,...

Více
28. února 2018

Tři obrazy

V mém prvním příspěvku jsem popisoval St Andrews spíš obecně: ulice, tradice, dějiny, atmosféru....

Více
15. listopadu 2017

Úvod do St Andrews: mýty a tradice

Někdy se čas podrobí emocím - plyne rychleji v milých chvílích...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.