29. listopadu 2019 Adam Rektor Polánek

Bezčasí

Studium v zahraničí je věčné bilancování mezi dvěma zeměmi. Člověk přepíná mezi jazyky, myšlením, ale i vnímáním času. Po více než dvou letech žití v St Andrews jsem přesvědčený, že tu plyne čas jinak než kdekoli jinde. Rána tu brzy utečou, zato podvečery jsou nekonečné. Na zdejších plážích čas přestává existovat úplně. A hlavně - tento blog píšu v 9. týdnu semestru a přesto si připadám, jako kdybych přiletěl včera.

Třetí ročník studia přináší mnoho změn. Pomocí dvacetibodové škály už se nehodnotí jen jestli jsem předmět složil, ale jak úspěšně. Nově tak mé známky ovlivní na jakou úroveň titulu dosáhnu, což bude mít dopad na možnost dalšího studia, ale i na zaměstnatelnost. Také mám poprvé plnou kontrolu nad výběrem předmětů. Tento semestr studuji literární teorii - v podstatě filosofii literatury - a dějiny portrétu jako uměleckého média.

Kromě toho, že studuji pouze dva předměty, mám až úsměvně málo kontaktních hodin. Zatímco kamarádi, kteří studují chemii nebo medicínu s profesory tráví klidně třicet hodin týdně, u mě je to přesně pět hodin. Očekává se totiž, že se budu věnovat samostudiu a látku se do velké míry naučím sám. Týdně bych měl studiem strávit asi čtyřicet hodin a protože se mi učit doma moc nejde, trávím hodně času v knihovně.

V knihovně jsem nejen z akademických důvodů, ale i z finančních. Od září pracuji jako průvodce, knihovnu představuji novým a potenciálním studentům. Moje pozice je založena na komunikaci s veřejností, za krátký časový úsek mám předat co nejvíc informací. Během dnů otevřených dveří se snažím návštěvníky nepřímo přesvědčit, že St. Andrews jako takové je ideální místo ke studiu (což je). Univerzita je mi skvělým zaměstnavatelem - práce je dobře placená a jsem v kolektivu milých lidí.

V čase mimo školu a práci se snažím co nejvíc věnovat aktivitám, na kterých mi záleží. V Amnesty International je pro nás tento rok klíčová spojitost mezi životním prostředím a lidskými právy, máme rozpracovaných několik místních iniciativ, o kterých možná napíšu v příštích příspěvcích. Také jsem začal jsem psát do školního magazínu Protocol, který se zaměřuje na celosvětové politické dění. Nadále se věnuji společenskému tanci, tento rok jsme s taneční partnerkou postoupili do vyšší kategorie. Naše choreografie jsou teď složitější, ale zajímavější.

Ne nadarmo se St. Andrews říká ‘the bubble’ (bublina). Je to místo tak trochu odtržené od zbytku světa, které se řídí vlastními pravidly. Můj třetí ročník je proto úplně totožný a zároveň úplně jiný v porovnání s předešlými. Není den, kdy by mi neproběhlo hlavou, že už jsem za půlkou, že s každým dnem jsem blíž titulu. A je to myšlenka radostná i smutná.

Všechny články

30. června 2021

Ještě jednou, naposledy

Dvě bedny, kufr, a batoh. Čtyři roky v St Andrews napěchované do čtyř zavazadel. Uvnitř především...

Více
27. prosince 2020

Portrét skotského moře

Září. Po cestě poloprázdným letadlem stojím na poloprázdném Edinburském letišti. Dvě skotské...

Více
14. července 2020

Město duchů

Těžko napsat něco, co ke koronavirové krizi ještě nezaznělo - pandemie ovládla mediální prostor,...

Více
28. února 2020

Územní plánování v St Andrews

Ne náhodou vypadá St Andrews na první pohled trochu jako skanzen....

Více
29. listopadu 2019

Bezčasí

Studium v zahraničí je věčné bilancování mezi dvěma zeměmi. Člověk přepíná mezi jazyky, myšlením,...

Více
30. června 2019

St Camdrews?

Asi nejčastější otázkou, kterou po návratu domů z Británie dostávám, je „tak co ten Brexit?“...

Více
18. března 2019

Druhý rok, první milník

Druhý ročník na skotských univerzitách je v mnohém zlomový - na jeho konci si studenti poprvé...

Více
17. listopadu 2018

Futhorc; rychlokurz staroangličtiny

V St Andrews nejsou nejstarší studované texty anglické literatury...

Více
29. června 2018

První konce v St Andrews

Z přednášky na studentský koncert. Březnové procházky u moře. Zítra jdu s Josephem na kafe,...

Více
28. února 2018

Tři obrazy

V mém prvním příspěvku jsem popisoval St Andrews spíš obecně: ulice, tradice, dějiny, atmosféru....

Více
15. listopadu 2017

Úvod do St Andrews: mýty a tradice

Někdy se čas podrobí emocím - plyne rychleji v milých chvílích...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.