12. prosince 2016 Zuzana Leopoldová

Londýn na dvou kolech

Do čtvrtého – a zároveň posledního – univerzitního ročníku jsem nastoupila velice nadšeně a s několika zásadními změnami: poprvé nebydlím na sever od řeky (čehož jsem se dříve naprosto neoprávněně děsila), poprvé mými spolubydlícími nejsou moji přátelé (čehož jsem se zas děsila naprosto, ale naprosto oprávněně) a poprvé do školy musím dojíždět (což mi překvapivě dělá nepředstavitelnou radost).

Už je tomu rok, co jsem si tu stěžovala na to, že můj madridský byt je sice skvěle umístěn, zato ale nemá topení. To můj aktuální londýnský byt sice topení má, ale to si bohužel s jednoduše zasklenými nedoléhajícími okny jen tak nezadá.  Že jsem si měla lépe vybírat? Kdo nikdy v Londýně nehledal ubytování, asi jen těžko porozumí tomu, jaké jsou to nervy. Když už se vám podaří domluvit prohlídku pokoje v lokaci, která není úplně mizerná, nejedná se o pokoj, jenž byste museli sdílet se dvěma dalšími spolubydlícími anebo nemuseli prodat ledvinu, jen abyste pokryli nehorázně vysoký nájem, nezbývá, než se modlit, aby vám ho někdo v těch několika hodinách mezi prvotním telefonátem a onou smluvenou návštěvou nevyfoukl. Mně se to stalo hned několikrát, a tak mě to počáteční  nadšení z hledání nového bytu rychle přešlo. Snaha co nejrychleji vypadnout z kamarádčina ne-úplně-pohodlného gauče, jenž mi byl v prvním týdnu zpátky v Londýně domovem, a na kterém mě každé ráno při spánku pozoroval její poněkud zvláštní spolubydlící, mě donutil kývnout na první relativně přijatelnou nabídku. A tak jsem se ocitla tady: na jihu, v bytě se dvěma (lehce) nepořádnými slečnami, v němž profukují okna a ve kterém, jak jsem před několika málo hodinami zjistila, máme myš.

Největší změnou je pro mě však fakt, že nebydlím v docházkové vzdálenosti od univerzity a do školy tedy každý den dojíždím. To, co by ale ostatním mohlo připadat jako zbytečná otrava a časová zátěž, mi činí neskutečné potěšení. Rozhodnutí koupit si kolo je asi tím nejlepším, jaké jsem v poslední době učinila. Počáteční investice se mi díky přemrštěným cenám londýnské hromadné dopravy vrátila za méně než měsíc a doba cesty kamkoli v centru se smrskla na směšných patnáct až dvacet minut, a to i v době dopravní špičky (navíc bez nutnosti cestovat neustále natřískanou podzemkou, něco, co mi všichni moji přátelé bez kola závidí). Ať už se vypravím kamkoli, skoro pokaždé musím překročit jeden z mnoha londýnských mostů a výhled z nich mi každodenně připomíná, jaké mám štěstí, že studuji v tak nádherném městě. No posuďte sami:

Jízda na kole mi zároveň slouží i jako náhražka jakékoli jiné fyzické aktivity po nocích strávených v knihovně konzumací sušenek a psaním bakalářky a představila mi novou úžasnou komunitu lidí, jíž jsem se stala součástí.

Připadá mi až směšné, jaké potíže mi činí přizpůsobit se znovu tomu skoro až zabijáckému londýnskému tempu – vždyť jsem to byla já sama, kdo před pár měsíci reptal, jak Španělům všechno trvá. Před několika týdny začaly přednášky a už tu máme konec prvního semestru, mého předposledního na UCL. Pracovní zátěž je takřka neúnosná a s ní i nervové vypětí všech studentů posledního ročníku, tak doufejme, že to všichni ve zdraví přežijeme.

 

 

 

Všechny články

21. dubna 2017

Hon na myš

Od doby, co jsem se před čtyřmi lety přestěhovala do Londýna, mě toto město neustále zásobuje...

Více
12. prosince 2016

Londýn na dvou kolech

Do čtvrtého – a zároveň posledního – univerzitního ročníku jsem nastoupila velice nadšeně a...

Více
6. července 2016

Jak si zamilovat Španělsko

Připadá mi, jakoby to bylo včera, když jsem si zoufale hledala...

Více
2. března 2016

To nevymyslíš!

… vítejte u dalšího dílu seriálu “To nevymyslíš!” aneb “Momenty, kdy jsem si myslela, že je...

Více
17. listopadu 2015

Život ve Španělsku, díl první

Obor European Social and Political Studies, kterému se v Londýně...

Více
26. června 2015

Co mě druhák naučil mimo přednášky

Když se zpětně zamyslím nad druhým rokem stráveným na univerzitě,...

Více
4. března 2015

Rok druhý, semestr první

Zatímco v prváku člověka stěhování a přechod na univerzitní styl života může ohromit, v druháku...

Více
7. ledna 2015

Trable v ráji

Poté, co jsem kvůli zhoršené politické a bezpečnostní situaci byla nucena zrušit mou plánovanou...

Více
2. července 2014

Strasti a slasti třetího semestru

Poslední semestr mi uběhl rychleji, než bych si sama přála. Ačkoli...

Více
12. března 2014

Hektické londýnské jaro

Věci, které se kolem mě udávají, začínají po trochu lenivém rozjedu nabírat pořádný spád.

Více
27. listopadu 2013

Z ospalé vesničky do víru velkoměsta

Klasická úvodní konverzace prváků na vysoké škole (zejména v...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.