Naši absolventi| Zuzana Leopoldová| Jak si zamilovat Španělsko
6. července 2016 Zuzana Leopoldová

Jak si zamilovat Španělsko

Připadá mi, jakoby to bylo včera, když jsem si zoufale hledala byt a bombardovala emaily každý inzerát, který jsem našla na internetu a volala na každé číslo vyvěšené na některém z typických španělských balkonů, a ono už je tomu deset měsíců.

Všechno bylo tehdy nepředstavitelně komplikované, všechno představovalo problém, všechno se hrozně vleklo a nic nedávalo smysl. To se sice ani doteď nezměnilo, ale já se to nějakým záhadným způsobem naučila akceptovat a dokonce si Španělsko znovu zamilovala. Jak je to možné, po tom všem, co se tu za ten rok událo? Můj recept je následující: opusťte jen na moment univerzitu a objevujte. 

Nejprve jsem navštívila Toledo, město s tisíciletou historií a místo, kde jsem před několika lety na studentské výměně strávila několik týdnů. Teď jsem měla roli průvodkyně a byla trochu nervózní, že se v těch spletitých uličkách starého města ztratíme, ale jakmile jsme překročili řeku a prošli branou, všechny vzpomínky se mi vrátily. Ochutnali jsme tradiční marcipán, v třicetistupňovém horku se prošli k miradoru na druhé straně řeky Tajo, abychom si společně s šedesáti čínskými turisty (na rozdíl od nás čerstvě vyhlížejícími z klimatizovaného autobusu) prohlédli celé městské panorama a nakonec jsme vyšlapali několik stovek schodů na vrchol kostelní věže. Fotky tu nádheru ani zdaleka nedokážou vystihnout. 

Také jsem navštívila Segovii, malé město nedaleko Madridu známé pro svůj obrovský akvadukt ještě z dob římské civilizace. O akvaduktech toho moc nevím a tenhle jsem mohla obdivovat leda pro jeho velikost a úžasnou zachovalost, ale i tak se tento monument díky své fotogeničnosti řadí do mých top 10 španělských památek. Tenhle výlet si budu pamatovat i proto, že jsem zde poprvé (a asi i naposled) vyzkoušela španělskou specialitu cochinillo asado a protože bylo takové horko, že všichni chodili zásadně jen ve stínu. 

Na poslední výlet jsem jela se spolužáky z univerzity v rámci předmětu zabývajícího se andaluskou kulturou (čti: povinný výlet na druhý konec Španělska, který si studenti musí sami zorganizovat a kompletně financovat). Poprvé jsem tu byla v roce 2009, tehdy mi bylo patnáct a z výletu si toho moc nepamatuji – jeli jsme totiž v půlce srpna, bylo doslova k padnutí a veškerá pozornost se soustředila na vyhledávání stínu a míst k rychlému odpočinku. Letos si mě ale Granada naprosto získala svou atmosférou a vynikajícími tapas za poloviční cenu, než za ně platím v Madridu. Jedno odpoledne jsme strávili dlouhou túrou po Albayzínu, části města, jež si svými klikatými úzkými uličkami a malými arabskými stánky až do dnešního dne zachovává stejný charakter, jako v dobách středověkého impéria al-Andalus. Druhý den jsme celý věnovali paláci Alhambra a přilehlým zahradám Generalife.

Ze všech míst, které jsem měla letos tu možnost navštívit, mi ale nejvíce přirostl k srdci právě Madrid. Vždy je na programu nějaký festival nebo svátek, vždy je co objevovat, ať už se jedná o čtvrť či nový park.  Pokud vás jen trochu zajímá architektura, nikde se tu nebude nudit, a to samé platí pro kterýkoli typ umění, hudby nebo jídla. Lidé jsou tu neskutečně milí, a pokud se vyvarujete jakékoli interakci s čímkoli jen trošku byrokratickým, budete tu žít poklidným životem. Zkrátka v zimě, kdy často prší, ale ani teď, s teplotami zřídka pod 30 stupňů, toto město nikdy neztrácí svůj šarm.  

Odjíždět budu jen velmi nerada. 

 

Všechny články

21. dubna 2017

Hon na myš

Od doby, co jsem se před čtyřmi lety přestěhovala do Londýna, mě toto město neustále zásobuje...

Více
12. prosince 2016

Londýn na dvou kolech

Do čtvrtého – a zároveň posledního – univerzitního ročníku jsem nastoupila velice nadšeně a...

Více
6. července 2016

Jak si zamilovat Španělsko

Připadá mi, jakoby to bylo včera, když jsem si zoufale hledala...

Více
2. března 2016

To nevymyslíš!

… vítejte u dalšího dílu seriálu “To nevymyslíš!” aneb “Momenty, kdy jsem si myslela, že je...

Více
17. listopadu 2015

Život ve Španělsku, díl první

Obor European Social and Political Studies, kterému se v Londýně...

Více
26. června 2015

Co mě druhák naučil mimo přednášky

Když se zpětně zamyslím nad druhým rokem stráveným na univerzitě,...

Více
4. března 2015

Rok druhý, semestr první

Zatímco v prváku člověka stěhování a přechod na univerzitní styl života může ohromit, v druháku...

Více
7. ledna 2015

Trable v ráji

Poté, co jsem kvůli zhoršené politické a bezpečnostní situaci byla nucena zrušit mou plánovanou...

Více
2. července 2014

Strasti a slasti třetího semestru

Poslední semestr mi uběhl rychleji, než bych si sama přála. Ačkoli...

Více
12. března 2014

Hektické londýnské jaro

Věci, které se kolem mě udávají, začínají po trochu lenivém rozjedu nabírat pořádný spád.

Více
27. listopadu 2013

Z ospalé vesničky do víru velkoměsta

Klasická úvodní konverzace prváků na vysoké škole (zejména v...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.