3. července 2017 Tomáš Deingruber

Veslování v Cambridgi

Jak jméno města může napovědět, Cambridge se rozkládá na březích řeky Cam. To znamená, že se lze v Cambridge věnovat několika aktivitám spojených s řekou. Zaprvé můžete jít tzv. punting. Punt je loď, kterou poháníte odrážením se ode dna řeky pomocí tyče. Zvláště pak v létě je punting oblíbené mezi studenty a turisty. Zadruhé, což je důležitější pro tento blog, můžete veslovat.

Dle mého názoru je veslování jedním z nejtypičtějších sportů v Oxfordu a Cambridge. Jsem si jistý, že jste už někdy slyšeli o známém závodě mezi Oxfordem a Cambridgí, který se každoročně koná v Londýně na Temži (pokud vás to zajímá, tak aktuální skóre je 72:70 pro Cambridge). K veslování se můžete přidat na univerzitní úrovni, pokud patříte mezi pár vybraných profesionálů, nebo na úrovni kolejí, která je přístupnější všem včetně nováčků. Já jsem se rozhodl začít s veslováním tento rok, a tak se podělím o pár mých zážitků.

Stejně jako mnoho dalších cambridgeských sportovních klubů i kolejní veslařské kluby pořádají lekce na zkoušku pro všechny ty, kteří nemají zkušenost s veslováním a chtějí si jej vyzkoušet. Tak jsem se i já zúčastnil této lekce v minulém říjnu. Lekce začala na trenažéru, kde nám vysvětlili správnou techniku. I přes to, že se veslování může zdát být pouze o rukách (alespoň to jsem si předtím myslel), je to komplexní cvičení, ve kterém to nejdůležitější jsou nohy, kterým dopomáhají ruce a záda. Po trenažérech jsme nasedli do lodě a vypluli na hodinovou jízdu.

Jestliže se vám lekce na zkoušku líbila, můžete se stát členem nováčkovského týmu na jeden trimestr a v dalších trimestrech jste přiřazeni do jednoho z řádných týmů na základě času, jak dlouho vám trvá ujet dva kilometry. A tak to bylo i u mě. Po prvním trimestru jako nováček jsem se dostal do M3 (nejnižší mužský tým) na zbytek roku. Jakmile se stanete členem týmu, začne vám rutina cvičení na trenažéru a na vodě. Všechna cvičení se soustřeďují na správnou techniku, která čítá správný pohyb rukou, nohou a zad, a během cvičení na vodě se krom toho zaměřujete na časování a rovnováhu, protože obě jsou důležité pro rychlé a efektivní veslování.

Veslování v každém z dvou posledních trimestrů je završeno tzv. Bumps, tedy závodem mezi kolejemi. Cílem závodu není být nejrychlejší, ale hlavně dostihnout loď před vámi. Na druhou stranu Getting on Race je časovaný závod, který předchází Bumps, a slouží jako kvalifikace na Bumps pro nejnižší týmy. Co se týče závodů, můj tým (M3) neměl letos příliš štěstí. V Lent Bumps jsme neměli dostatek lidí, abychom závodili, a v May Bumps měli dva lidé problémy se sedátky v lodi, kvůli čemuž jsme se nekvalifikovali v Getting on Race.

Závěrem bych chtěl říct, že i přes neštěstí při závodech a všechny ty ranní tréninky jsem si veslování užil. Byla to obohacující zkušenost, která mi ukázala jaké to je začít se pravidelně věnovat sportu a kolik je do toho třeba vložit úsilí. Dále bych chtěl také poděkovat The Kellner Family Foundation, díky jejíž pomoci jsem si mohl užít další skvělý rok plný nových zážitků.

 

Všechny články

27. června 2019

Každý konec je začátkem něčeho nového

Jak částečně trochu filozofický nadpis tohoto blogu napovídá,...

Více
27. února 2019

Studentské spolky

Jedno z lákadel orientačního týdne (v angličtině freshers‘ week), tedy prvního týdne na univerzitě,...

Více
15. listopadu 2018

Léto v Cambridge

Letos jsem poprvé strávil téměř celé léto v Cambridge. Nejenže jsem byl v Anglii poprvé osm...

Více
29. června 2018

Llanfairpwllgwyngyll

Titulek vám asi moc nenapoví, o čem je tento blog. Pokud jste ale navštívili Wales nebo vyhledávali...

Více
27. února 2018

Mindfulness

Po tři roky jsem vždy na začátku každého trimestru dostával email ohledně hodin všímavosti...

Více
20. listopadu 2017

Tak trochu jiné léto

Toto léto jsem se rozhodl strávit jinak oproti těm předchozím. Takže místo brigády, které jsem...

Více
3. července 2017

Veslování v Cambridgi

Jak jméno města může napovědět, Cambridge se rozkládá na březích řeky Cam. To znamená, že se...

Více
27. února 2017

STIMULUS

Porozumění je to klíčové při učení. To je to, na co většina výuky v Cambridgi klade důraz,...

Více
21. listopadu 2016

Michaelmas a volby

Tento Michaelmas (první trimestr) byl ve znamení tří důležitých voleb: prezidentské volby v...

Více
29. června 2016

Procházka po okolí Cambridge

Poslední trimestr skončil, a tak jsem se opět vydal v období...

Více
29. února 2016

Cyklistova rutina

Ať je venku jakékoliv počasí či jakákoliv teplota, každé ráno od pondělí do soboty strávím...

Více
22. října 2015

Jak jsem si založil bankovní účet

Třetí akademický týden právě začal a počet dní strávených v Cambridge...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.