27. února 2018 Tomáš Deingruber

Mindfulness

Po tři roky jsem vždy na začátku každého trimestru dostával email ohledně hodin všímavosti (možná více známé v angličtině jako mindfulness). A tak jsem se nakonec tento trimestr rozhodl, že to vyzkouším a uvidím, o čem ony lekce jsou. Pro ty, kteří o všímavosti neslyšeli, jedná se o cvičení čítající mimo jiné meditace, které mají za cíl porozumění vlastním myšlenkovým pochodům, čímž slibují snížení stresu a zvýšení mentální odolnosti.

Jak je onen kurz veden? Každý týden (z nichž pět už mám za sebou) máme zadanou ke čtení jednu kapitolu z knihy Všímavost (v angličtině Mindfulness) od Marka Williamse spolu s několika meditačními a všímavými cvičeními. Knížka je velice zajímavá, protože dodává spoustu vědeckých důkazů o účincích všímavosti na to, co se děje v našich myslích, což mě jako vědce velice uchvátilo. Takže pokud by se vám tato knížka dostala do rukou, přečtěte si alespoň úvodní kapitoly, ať poznáte, že je opravdu tak zajímavá.

Nyní ale můžete přemýšlet, o čem jsou ona cvičení. Jedním z hlavních cílů všímavosti je trénink pozornosti. Jsem si celkem jistý, že znáte ty hektické chvíle, kdy je toho ještě třeba hodně dokončit, k tomu máte osobní problémy a nevíte kam dřív skočit. Inu, v takovém případě se soustředíte na myšlenky, které spouští spoustu dalších myšlenek, a tím se dostáváte do bezvýchodné spirály. Abyste se z té spirály dostali, všímavost slouží jako jeden z nástrojů. Místo soustředění na myšlenky o minulosti a budoucnosti se musíte zaměřit na současnost. Jak je dneska krásně slunečně, jak chladno to je a kolik ptáčků to zpívá! Jen je třeba se soustředit na to okolo vás.

Pokud se vám během čtení tohoto článku zachtělo vyzkoušet si všímavost, ale nevíte jak na to, podělím se s vámi o dvě malá cvičení, se kterými jsem začínal a na vás bude je vyzkoušet. Zaprvé se můžete zkusit zaměřit na váš dech. Kolikrát za poslední týden jste si uvědomili, že dýcháte? Vidíte. Tipnul bych si, že „ani jednou“ byla nejčastější odpověď. I přes to, pokud se cítíte přehlcení, přeorientování se na dech vám může trochu ulevit. Zadruhé, můžete zkusit prozkoumat vašeho „autopilota“. Jak často věnujete pozornost běžným činnostem jako jsou oblékání se, čištění zubů či obouvání se? Obvykle se jim moc nevěnujete a když je skončíte, tak si uvědomíte, že například máte každou ponožku od jiné barvy. Takže pokud chcete být všímavější, zkuste si dát týdenní výzvu a zaměřit se třeba na čištění zubů. Možná si všimnete něčeho, co vás to zaujme nebo pobaví a život bude hned veselejší.

Jsem opravdu zvědavý, co mi zbývající tři týdny kurzu přinesou. Zatím to byla jen samá pozitiva. Stejně tak jsem ale zvědavý, kolik z vás, čtenářů tohoto článku, si všímavost zapamatuje, a když budete v beznadějné situaci (což doufám nebude často), tak si vzpomenete na jedno z cvičení a zkusíte je. Věřím, že vám pomůžou.

Všechny články

27. června 2019

Každý konec je začátkem něčeho nového

Jak částečně trochu filozofický nadpis tohoto blogu napovídá,...

Více
27. února 2019

Studentské spolky

Jedno z lákadel orientačního týdne (v angličtině freshers‘ week), tedy prvního týdne na univerzitě,...

Více
15. listopadu 2018

Léto v Cambridge

Letos jsem poprvé strávil téměř celé léto v Cambridge. Nejenže jsem byl v Anglii poprvé osm...

Více
29. června 2018

Llanfairpwllgwyngyll

Titulek vám asi moc nenapoví, o čem je tento blog. Pokud jste ale navštívili Wales nebo vyhledávali...

Více
27. února 2018

Mindfulness

Po tři roky jsem vždy na začátku každého trimestru dostával email ohledně hodin všímavosti...

Více
20. listopadu 2017

Tak trochu jiné léto

Toto léto jsem se rozhodl strávit jinak oproti těm předchozím. Takže místo brigády, které jsem...

Více
3. července 2017

Veslování v Cambridgi

Jak jméno města může napovědět, Cambridge se rozkládá na březích řeky Cam. To znamená, že se...

Více
27. února 2017

STIMULUS

Porozumění je to klíčové při učení. To je to, na co většina výuky v Cambridgi klade důraz,...

Více
21. listopadu 2016

Michaelmas a volby

Tento Michaelmas (první trimestr) byl ve znamení tří důležitých voleb: prezidentské volby v...

Více
29. června 2016

Procházka po okolí Cambridge

Poslední trimestr skončil, a tak jsem se opět vydal v období...

Více
29. února 2016

Cyklistova rutina

Ať je venku jakékoliv počasí či jakákoliv teplota, každé ráno od pondělí do soboty strávím...

Více
22. října 2015

Jak jsem si založil bankovní účet

Třetí akademický týden právě začal a počet dní strávených v Cambridge...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.