21. listopadu 2016 Tomáš Deingruber

Michaelmas a volby

Tento Michaelmas (první trimestr) byl ve znamení tří důležitých voleb: prezidentské volby v USA, referenda o tzv. Class listech a volby členů JCR. Během posledních pěti týdnů jsme probírali všechny tři volby u večeře. Takže nyní se s vámi podělím o mou předvolební zkušenost.

Volby amerického prezidenta

Docela jsem se dostal do amerického volebního systému poté, co jsme se o něm celkem často bavili. Inu není divu, když jeden z mých kamarádů je Američan. Takže jsem měl informace o tom, co Donald Trump řekl nebo co Hillary Clintonová udělala. Dokonce jsem zhlédl dvě ze tří prezidentských debat. Dozvěděl jsem se, proč lidé podporují toho či onoho kandidáta na prezidenta.

Takže po tom všem a roku plném diskuzí (ano řešili jsme to už před rokem) se volby konečně uskutečnily. Jen několik lidí, které znám, zůstali vzhůru, aby viděli postupné výsledky. Nicméně ráno jsem viděl, jak jsou někteří smutní nebo zmatení z výsledků a řekl bych, že reakce byly podobné jako na výsledky Brexitu. To mě přináší k větě, kterou jsem viděl večer před zveřejněním výsledků: „Všichni se zdají být jisti výsledkem voleb, že to připomíná Brexit.“

Referendum o Class listech

Class listy jsou Cambridgeskou tradicí a co vím, tak tradicí, která je v dnešní době dodržována pouze v Cambridgi. Spočívá to v tom, že konečné výsledky zkoušek jsou zveřejněny na tabulích před Senate House, jednou z nejdůležitějších administrativních budov Univerzity v Cambridgi. Rozhodnutí upustit od Class listů už padlo ze strany univerzity, ale některým studentům se to nelíbilo. Proto vyvolali debatu a nakonec došlo na referendum.

Celkem očekávaně vznikly dvě strany. Podpůrci NE chtěli tradici zrušit zvláště kvůli duševnímu zdraví, jelikož uveřejnění výsledků „ponižovalo“ studenty s těmi ne úplně nejlepšími známkami. Na druhé straně podpůrci ANO chtěli tradici ponechat, avšak se snazším způsobem nechat se z listů vyškrtnout. Jejich argumentem byla „sebeúcta“ a v týdnu před referendem se dokonce objevily články zmiňující, jak zveřejnění známek pomohlo lidem s problémy.

Abych to zkrátil, nakonec se referendum uskutečnilo a ANO vyhrálo rozdílem 10 %. Ale jestli to bude mít dopad na změnu rozhodnutí o zrušení Class listů, to se ještě uvidí.

JCR volby

Pro ty, kteří neznají prostředí Cambridge, studenti bakalářského studia jsou reprezentováni tzv. JCR (zkratka Junior Common/Combination Room). JCR je řízeno JCR Committee (JCR výborem), jehož členové reprezentují různé aspekty studentského života na koleji. Tentokrát byli voleni viceprezident, pokladník, člen přes ubytování, člen přes společenské akce a člen pro nemohoucí. Druhé volby obměňující druhou půlku výboru se budou konat příští trimestr.

To, jak jsou volby vedeny, velice připomíná běžné volby. Kandidáti sepíší program a můžete je potkat a pobavit se o jejich programu v takzvaných hastings. Někteří kandidáti dokonce mají své plakáty. Poté se volby uskuteční a noví členové dostanou mandát trvající rok.

Všechny články

27. června 2019

Každý konec je začátkem něčeho nového

Jak částečně trochu filozofický nadpis tohoto blogu napovídá,...

Více
27. února 2019

Studentské spolky

Jedno z lákadel orientačního týdne (v angličtině freshers‘ week), tedy prvního týdne na univerzitě,...

Více
15. listopadu 2018

Léto v Cambridge

Letos jsem poprvé strávil téměř celé léto v Cambridge. Nejenže jsem byl v Anglii poprvé osm...

Více
29. června 2018

Llanfairpwllgwyngyll

Titulek vám asi moc nenapoví, o čem je tento blog. Pokud jste ale navštívili Wales nebo vyhledávali...

Více
27. února 2018

Mindfulness

Po tři roky jsem vždy na začátku každého trimestru dostával email ohledně hodin všímavosti...

Více
20. listopadu 2017

Tak trochu jiné léto

Toto léto jsem se rozhodl strávit jinak oproti těm předchozím. Takže místo brigády, které jsem...

Více
3. července 2017

Veslování v Cambridgi

Jak jméno města může napovědět, Cambridge se rozkládá na březích řeky Cam. To znamená, že se...

Více
27. února 2017

STIMULUS

Porozumění je to klíčové při učení. To je to, na co většina výuky v Cambridgi klade důraz,...

Více
21. listopadu 2016

Michaelmas a volby

Tento Michaelmas (první trimestr) byl ve znamení tří důležitých voleb: prezidentské volby v...

Více
29. června 2016

Procházka po okolí Cambridge

Poslední trimestr skončil, a tak jsem se opět vydal v období...

Více
29. února 2016

Cyklistova rutina

Ať je venku jakékoliv počasí či jakákoliv teplota, každé ráno od pondělí do soboty strávím...

Více
22. října 2015

Jak jsem si založil bankovní účet

Třetí akademický týden právě začal a počet dní strávených v Cambridge...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.