Naši absolventi| Tereza Milošová| VÝBĚR KOLEJE: PRŮVODCE
29. listopadu 2019 Tereza Milošová

VÝBĚR KOLEJE: PRŮVODCE

Po příjezdu do Cambridge se každý každého ptá na tři základní otázky, které pomáhají roztřídit nové a známé do přehledných kategorií. Ty tři dotazy se ptají na váš původ, předmět a kolej.

Zatímco první dvě otázky za pár měsíců vyšumí, kolej je nálepka, která drží. Toto mi vždy přišlo zajímavé, jelikož většina lidí, se kterými jsem zde mluvila, považují výběr koleje víceméně za náhodu. Dle mého názoru je však výběr koleje extrémně důležitý, ale při podávání přihlášky často zanedbaný. Nesouhlasím s tím, na co lze narazit na skoro každém chatu, tedy, že každý se zamiluje do své koleje, nehledě na to, na které skončí, a že všichni jsou přesvědčeni, že jejich kolej je nejlepší ze všech. Po několika konverzacích s lidmi, kteří litují toho, že nad výběrem koleje nestrávili více času, jsem se rozhodla napsat tohoto “průvodce”. Pro mě byl výběr koleje dlouhý proces který zahrnoval spoustu tabulek a průzkumu a vše, co vím se dá vyjádřit v pěti jednoduchých krocích.

Technické bariéry

Jako první vymažte ze svého seznamu kolejí ty, na které se technicky nemůžete přihlásit: koleje pro lidi starší než 21 let, koleje jen pro ženy atd.

Finanční Podpora

Často opomíjený, ale důležitý aspekt kolejí je dostupnost finanční podpory. Pokud je to něco, co je pro vás důležité, musíte se podívat na stránky individuálních kolejí. Cambridge nabízí určitou podporu pro všechny studenty, ale některé koleje jsou k tomu ještě schopné značně přidat. Všeobecně, starší koleje mají více bohatých alumni a více finanční podpory.

Velikost a Poloha

Pokud máte radši bližší komunitu, kde každý každého zná, menší koleje jsou pro Vás. Pokud máte radši anonymitu, koleje jako John’s a Homerton budou to pravé. Pamatujte, že na menších kolejích nebude hodně lidí ve stejném ročníku, kteří studují stejný předmět, takže pokud se často spoléháte na spolužáky, větší koleje jsou ta lepší varianta.

Pohola je aspekt, o kterém se často říká, že na něm nezáleží. Já s tímto názorem ale nesouhlasím. Život v kolejích v centru města zahrnuje více kaváren, dostupných knihoven a restaurací, zatímco studenti na kolejích jako Girton se často baví pouze mezi sebou a jí jen na koleji. Pokud nemáte rádi jízdu na kole (pochopitelné v Cambridge kvůli velkému počtu krádeží kol a matoucí dopravě), hledejte kolej blízko vaší fakulty.

Výbava a společné prostory

V rámci téhle kategorie zvažte sportovní výbavu, cenu přístupu do prádelny, non-stop knihovny, úložné prostory během prázdnin (či, jestli si můžete pokoj nechat i přes Vánoční a Velikonoční prázdniny jako v St John’s), kolejní bary a kavárny atd.

Atmosféra

Jestli si Váš Cambridge život nedovedete představit bez architektury jako z Harryho Pottera, starší centrální koleje jsou to, co hledáte.

Tyto kroky, v tomto pořadí, vám snad pomůžou a zabrání potenciálnímu zklamání.

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.