Naši absolventi| Tereza Milošová| PROČ SE (NE)HLÁSIT NA CAMBRIDGE
15. listopadu 2017 Tereza Milošová

PROČ SE (NE)HLÁSIT NA CAMBRIDGE

Hned po příjezdu do Cambridge jsem dostala spoustu tipů týkajících se snad úplně všeho, od technik na zvládnutí učení, přes doporučení studentských klubů, až po triky na místní pračky. Polovinu těchto rad jsem zapomněla, většina z té druhé poloviny mi není téměř k ničemu. Jedna zpráva mi však utkvěla v hlavě tak, že je nemožné ji zapomenout. Ta zpráva zní - nikdo tady není náhodou.

Nezáleží na tom, jak se každý snaží tuto větu sám o sobě popřít, ale je nesmírně důležité ji akceptovat jako fakt, pokud se chcete dostat na konec svého seznamu povinné četby s alespoň nějakým zbytkem motivace. Během uvítacího týdne většina mých rozhovorů se spolužáky končila tím, že někdo z nich vyjádřil pochyby o tom, zda by zde vůbec měl být a zda má na to, aby se vypořádal s tak ohromným množstvím úkolů. Často se stalo, že se mi můj protějšek svěřil s tím, že se necítí být typickým Cambridge studentem. Potom, co jsem toho tolik slyšela o bájném typickém studentu Cambridge, mi došlo, že nikdo neví, jaký vlastně má být. Všichni jsou si jen jistí tím, jaký být nemá, a tiše zařadí sami sebe do té druhé kategorie. Podle mě typičtí Cambridge studenti jsme my všichni. Někteří z nás měli své přihlášky plné soutěží a mimoškolních aktivit, které jim umožnili ukázat mnohostranný talent, a někteří museli své naděje opřít o ucházející známky a neúnavnou důvěru své maminky. Další si mysleli, že jsou příliš jiní na to, aby zde mohli studovat, a ostatní byli přesvědčení, že jsou příliš průměrní. Žádné z těchto obav by neměly nikoho odradit od toho, aby si podal přihlášku. Vedoucí přijímacího procesu umí velmi dobře odhadnout potenciál budoucích studentů. Nakonec, typický Cambridge student se jen zajímá o svůj obor a je ochoten tvrdě pracovat a přijmout závazek, jež se tak úzce vztahuje ke studiu na Cambridge.

Tento závazek spočívá hlavně v ohromném množství práce, která vévodí studentskému životu na Cambridge. Celkový pohled na time management průměrného studenta se změní. Učení již není něčím, co se aktivně rozhodneme dělat, jakmile se donutíme opustit výchozí pozici nečinnosti. Místo toho je teď učení ve výchozí pozici, je to něco, co se musí dělat pokaždé, když student není aktivně zapojen v jiných činnostech. Tímto nechci naznačit, že studentský život na Cambridge se celý odehrává v knihovně, ale studium je prostě základ, kolem kterého se plánuje všechno ostatní. 

I když prestiž a nabídky práce jsou příjemnou součástí studia na této univerzitě, myšlenka na ně nikomu nepomůže v 5 hodin ráno při usínání nad povinnou četbou. Není příliš překvapivé, že být studentem Cambridge, není nikde méně fascinující než právě v Cambridge, jelikož všichni jsou ve stejné pozici. Tudíž jen upřímný zájem o daný obor nám pomůže dostat se na konec zadané práce.

Navzdory všemu zdravý žebříček priorit a zodpovědný time management nám pomohou užít si všech událostí a aktivit, které Cambridge nabízí. Je to prostředí, kde se toho děje neskutečně mnoho: přednášky Caitlyn Jenner, Stephena Hawkinga, sportovní utkání i canisterapie.

Zkrátka a dobře život typického studenta Cambridge je velmi nabitý. V Cambridge se šokující události nedějí často. Místo toho se každodenní život posune do doposud neprozkoumaných úrovní. Pokud máte zájem a silnou vůli, neměli byste se bát přihlásit.

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.