25. listopadu 2011 Tereza Hausmanová

Univerzita mých snů

Skvělí lidé, zajímavé předměty, program nabitý každý den od rána do večera a uvědomění si mnoha důležitých věcí. Tak by se dal shrnout první měsíc a půl na University of Warwick.

V tomto příspěvku budu psát o dvou věcech – o správně vybraném oboru a jedné aktivitě, kterou dělám během svého volného času.

Při zaslechnutí „historie a politologie“ si někdo může říct, proč zrovna historie, k čemu mi v dnešním světě bude, stejně tak politologie, to ze mě bude politička? Ne, o tom to vůbec není. Je to hlavně o porozumění dnešnímu světu. Navíc pokaždé při čtení každé další knížky, absolvování přednášky či semináře mi dojde, jak jsou tyto dva obory fantasticky propojeny! Pokud chcete analyzovat, zda Spojené státy budou světovým vůdcem i v následujících deseti letech, bez historie se jednoduše neobejdete. Potřebujete se vrátit zpátky do minulosti, do situace před a po světových válkách, a i třeba srovnat, jak se dominantní pozice USA liší od té britské v 19. století. Přitom zároveň musíte použít některé politologické termíny jako např. „moc“, „hegemon“ či „terorismus“.

Ve svém oboru mám celkem čtyři předměty, dva z historie a dva z politologie. Ke každému předmětu jedna nebo dvě přednášky týdně a jeden seminář. Může to vypadat, že tu příliš učení nemáme, ale opak je pravdou. Největší důraz je kladen na samostudium. To znamená, že musíme každý týden přečíst přibližně 4 knížky/ články/ kapitoly na každý předmět a podle toho odpovědět na otázky na seminář. Semináře zde probíhají formou diskuze na předem dané otázky a učitelé se snaží vždy klást provokativní otázky, abychom měli nad čím přemýšlet.

Jeden z dalších důvodů, proč jsem si vybrala tuto univerzitu, byla kromě akademické excelentnosti široká nabídka mimoškolních aktivit, čehož využívám více než stoprocentně. Povím vám o své práci dobrovolnice v místním Arts Centru.

Warwick Arts Centre (WAC) je pravděpodobně s knihovnou jedna z nejrušnějších budov v kampusu. Je totiž průchozí a dá se jí zkrátit cesta k mnoha dalším klíčovým budovám. WAC mě fascinovalo už od samotného začátku, koná se tam totiž naprosto všechno, co si pod slovem „umění“ představíte. Nachází se tam divadlo, studio, obrovská koncertní hala, kino, výstavní prostory. Ani ne týden po svém příjezdu jsem zašla na koncert moskevské filharmonie a byla jsem naprosto nadšena. Řekla jsem si, že musím chodit na více kulturních akcí, avšak na druhou stranu to vyjde celkem draho, jak to tedy udělat? Asi dva dny poté jsem našla nabídku na pozici dobrovolníka – výpomoc při představeních. Okamžitě jsem se přihlásila, byla pozvána na pohovor a úspěšně vybrána. Tato práce obnáší v podstatě „trhání lístků“ a být vždy po ruce zákazníkům, případně o přestávkách prodávat zmrzlinu. Výhodou je, že mohu zhlédnout představení zadarmo. Viděla jsem už například koncert nejlepších světových bubeníků nebo komedianta Miltona Jonese.

Co víc si přát, než když očekáváte něco a ono je to přesně takové, možná i lepší než ve vašich představách! Chtěla bych poděkovat Nadaci The Kellner Family Foundation, že mi umožňuje studium na této skvělé univerzitě.

Všechny články

30. června 2016

Konce a nové začátky?

Právě jsem na letišti v Londýně a přemýšlím o posledních devíti měsících, které mi přinesly...

Více
1. března 2016

Druhý semestr

Už je zase to období roku, kdy člověk neví kam dříve skočit. Začátek akademického roku byl...

Více
15. listopadu 2015

Cardiff – první dojmy

Koncem září jsem zahájila magisterské studium na Cardiff University, obor MSc Food, Space and...

Více
30. června 2015

Začátek konce

Čtyři roky bakalářského studia jsou zdárně za mnou. Přemýšlím, zda bych chtěla zastavit čas...

Více
1. března 2015

Tři zásady, které mi pomáhají zvládnout poslední...

Studium na univerzitě může být bezpochyby náročné a stresující,...

Více
17. listopadu 2014

Změna k lepšímu začíná sama sebou

Buddha kdysi řekl: „Jsme to, co si myslíme“.

Více
5. května 2014

Španělská „siesta“

Po dvou celkem náročných ročnících strávených na Warwicku jsem se vydala na 10 měsíců na Erasmus...

Více
16. července 2013

Druhý rok u konce

Než jsem to stihla postřehnout, byl poslední trimestr za mnou. Čím je člověk starší, tím čas...

Více
8. března 2013

Studentská iniciativa - etické a bio potraviny...

Britské univerzity jsou známé pro své nespočetné množství studentských...

Více
19. listopadu 2012

Dobrovolnictví v rozvojové zemi? Proč ne...

Počáteční pocit bytí znovu za La Manchem a žít na 11 týdnů kompletně...

Více
9. července 2012

Co přinesl první rok

Když se vrátím v čase zpátky na poslední týden září roku 2011, vybaví se mi, jak jsem celá...

Více
7. března 2012

Téměř konec druhého semestru

Je pravda, že čím je člověk starší, tím čas utíká rychleji. Než...

Více
25. listopadu 2011

Univerzita mých snů

Skvělí lidé, zajímavé předměty, program nabitý každý den od rána do večera a uvědomění si mnoha...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.