9. července 2012 Tereza Hausmanová

Co přinesl první rok

Když se vrátím v čase zpátky na poslední týden září roku 2011, vybaví se mi, jak jsem celá natěšená vystoupila z letadla na londýnském Heathrow, uviděla usmívající se studenty v červených tričkách s nápisem University of Warwick čekající na mezinárodní studenty a poté příjezd na nádherný kampus. V té době jsem vůbec netušila, kolik výzev, nových informací a zábavy přede mnou je.

I když jsou to neustále dokola omílané fráze, jaké výhody studium v zahraničí nabízí, nezbývá mi nic jiného než je znovu zdůraznit a ukázat, co mi první rok na Warwicku přinesl. V prvé řadě je to zdokonalení se v angličtině, naučení se psaní esejí a čtení akademických textů. Pamatuji si, jak jsem v říjnu dvě hodiny zápasila se čtyřmi stránkami Společenské smlouvy od Rousseau a myslela jsem, že nikdy nemohu přečíst množství textu, které na semináře od nás požadují. Avšak v květnu už jsem dávno věděla, jak vybrat z textu jen ty důležité informace a neztrácet nad tím příliš mnoho času.

Za druhé, je skvělé mít kamarády z celého světa, popovídat si s Korejcem o vztazích jižní Koreje s KLDR, či se Somálcem o chudobě v Africe. Naštěstí se mi ani nepotvrdil předsudek, který jsem často slýchávala od českých studentů studujících ve Velké Británii, že se britští studenti s mezinárodními příliš nebaví. Alespoň v mém případě na Warwicku to není pravdou.

Za třetí bych vyzdvihla skvělý přístup všech učitelů, vždy ochotných pomoci, pokud student něco neví nebo potřebuje poradit. Navíc vztah učitel-student je velmi přátelský bez žádných strojených formalit panujících na většině českých univerzit.

Za čtvrté na univerzitě je přes dvě stě studentských spolků a přes osmdesát sportovních klubů. Ze začátku jsem vyzkoušela skutečně mnoho aktivit, což jsem postupně zredukovala na hraní badmintonu a aktivní zapojení v Politics society, kde jsem byla zvolena do předsednictva na pozici Secretary. Příští rok nás čeká organizování výletu do britského parlamentu, výlet do zahraničí, mentorské schéma, kde studenti druhých a třetích ročníků pomáhají novým studentům s aklimatizováním na univerzitě, mnoho diskuzí se zajímavými hosty a společenské akce. Poslední týden v září je na univerzitě tzv. Orientation Programme, který je určený pro mezinárodní studenty, aby se zabydleli na univerzitě dříve a zvykli si na nové prostředí. Tohoto programu jsem se účastnila a je to velmi dobrá věc, jak poznat kampus a okolí univerzity, navázat přátelství a zařídit praktické věci jako bankovní účet nebo britské telefonní číslo. Příští školní rok budu dobrovolně pomáhat s organizací této akce a už se moc těším na nové zkušenosti.

Za páté, studium v zahraničí mi otevřelo oči a změnilo pohled na svět. Těžko se to popisuje, v jakém stylu přesně. Líbí se mi, že zaměření ve výuce není centricky na Evropu, ale na celý svět, a většina profesorů se v nás snaží vzbudit kritický pohled a hledat chyby, které „Západ“ činil v minulosti a stále činí k okolnímu světu. Příští léto bych proto chtěla jet jako dobrovolník do Afriky učit angličtinu a matematiku, abych blíže poznala další část světa.

To by byl asi ve zkratce nezapomenutelný první rok na univerzitě. Teď mě čekají prázdniny a s nimi stáže v IBM a v AMO a i trocha cestování po Čechách. Přeji všem krásné léto a moc děkuji Nadaci za podporu!

Všechny články

30. června 2016

Konce a nové začátky?

Právě jsem na letišti v Londýně a přemýšlím o posledních devíti měsících, které mi přinesly...

Více
1. března 2016

Druhý semestr

Už je zase to období roku, kdy člověk neví kam dříve skočit. Začátek akademického roku byl...

Více
15. listopadu 2015

Cardiff – první dojmy

Koncem září jsem zahájila magisterské studium na Cardiff University, obor MSc Food, Space and...

Více
30. června 2015

Začátek konce

Čtyři roky bakalářského studia jsou zdárně za mnou. Přemýšlím, zda bych chtěla zastavit čas...

Více
1. března 2015

Tři zásady, které mi pomáhají zvládnout poslední...

Studium na univerzitě může být bezpochyby náročné a stresující,...

Více
17. listopadu 2014

Změna k lepšímu začíná sama sebou

Buddha kdysi řekl: „Jsme to, co si myslíme“.

Více
5. května 2014

Španělská „siesta“

Po dvou celkem náročných ročnících strávených na Warwicku jsem se vydala na 10 měsíců na Erasmus...

Více
16. července 2013

Druhý rok u konce

Než jsem to stihla postřehnout, byl poslední trimestr za mnou. Čím je člověk starší, tím čas...

Více
8. března 2013

Studentská iniciativa - etické a bio potraviny...

Britské univerzity jsou známé pro své nespočetné množství studentských...

Více
19. listopadu 2012

Dobrovolnictví v rozvojové zemi? Proč ne...

Počáteční pocit bytí znovu za La Manchem a žít na 11 týdnů kompletně...

Více
9. července 2012

Co přinesl první rok

Když se vrátím v čase zpátky na poslední týden září roku 2011, vybaví se mi, jak jsem celá...

Více
7. března 2012

Téměř konec druhého semestru

Je pravda, že čím je člověk starší, tím čas utíká rychleji. Než...

Více
25. listopadu 2011

Univerzita mých snů

Skvělí lidé, zajímavé předměty, program nabitý každý den od rána do večera a uvědomění si mnoha...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.