Naši absolventi| Šimon Podhajský| Sedm rychlých střihů (listopad 2012 -- březen...
1. dubna 2013 Šimon Podhajský

Sedm rychlých střihů (listopad 2012 -- březen 2013)

Od posledního zápisu se stala řada věcí. Tentokrát tedy zkusím blog ve stylu mé nejoblíbenější racionalistické katoličky: sedm rychlých zápisů o věcech v uplynulých pár měsících.

1. The Game

Není jasné, zda se rivalita mezi Harvardem a Yale na každoroční fotbalové mače jen přenáší, nebo je jimi vytvářena. Pro mě ale “The Game” hlavně znamená, že se můžu potkat s kamarády z “té druhé” univerzity - takže jsem zašel s Vláďou na tacos, s Melanií na kafe a přespal jsem u Adama. A pak jsem si druhý den nasadil svou modrobílou šálu a šel se podívat, jak náš fotbalový tým už pošesté v řadě prohrál. (Tentokrát to alespoň bylo těsné.)
A pak už jsem letěl do Prahy na...

2. YMGE

V průběhu předešlých dvanácti měsíců jsme připravovali simulační konference Yale Model Government Europe, která se konala již podruhé v Praze. (Teď se z finančních důvodů přesunula do Budapešti.) Pro YMGE jsem pomáhal s českou administrativou a finančním plánováním. Byla to skvělá příležitost podívat se přes Díkůvzdání domů.

3. WFR

Z Prahy jsem odlétal už o Silvestru - a už 3. ledna jsem byl zpátky na campusu, deset dní před začátkem semestru. Důvodem byl kurz Wilderness First Responder, což je v zásadě kurz pro záchranáře mimo městské podmínky. S patnáct dalšími lidmi jsme se na devět dní přemístili do malé chatičky uprostřed Yale-Myersova lesa; chatička sice neměla záchody či teplou vodu, ale zato měla WiFi. (A ano, Yale má vlastní les.)

Trénink vedl žoviálně cynický paramedik. Polovinu času jsme probírali teorii; v druhé polovině jsme vyrazili na sníh, kde jsme diagnostifikovali a do bezpečí přepravili simulovaná zranění od otřesu mozku či zlomeniny stehenní kosti po proseknutí ramene cepínem a pádu do ledové vody.

Poslední zmiňovaný scénář byl naší finální zkouškou. Lily vzala svou roli simulované oběti vážně a opravdu se do jezera na chvilku hodila; Gus simuloval šok po perforaci cepínem; a Clara dělala složitého panikařícího pacienta. Lily jsme na sněhu [!] převlékli, Guse jsme stabilizovali i s cepínem, a všechny jsme je na saních ve světle čelovek odtáhli do dva kilometry vzdálené chaty. Zmínil jsem, že celý scénář se odehrával v noci?Po devíti dnech jsme se vrátili na campus s vědomím, že teď víme o násobně více situacích, do kterých se nikdy nechceme dostat - ale také schopnostmi, které nám je pomohou zvládnout. A není lepšího pocitu, než si po týdnu v malé chatičce dát řádnou horkou sprchu.

4. Našel se Nemo. A je to blizard

V polovině února se Novou Anglií přehnala sněhová vichřice a způsobila, že jsme na dva dny neměli školu (a silně doporučený zákaz vycházení). Celý kampus zapadl sněhem. Timelapse video je ilustrativní:


http://www.youtube.com/watch?v=eihJr7sH67c

Samozřejmě, to nám umožnilo sněhové hrátky všeho druhu - ať už se jednalo o zkoulování spolubydlících z Texasu, nebo o noční běh blizardem s kamarády z WFR na East Rock. Doufám, že noční běh prostředkem opuštěných, zasněžených ulic New Havenu je posledním výjevem podobným post-apokalypse, jaký za svého života uvidím; vzpomínka na něj se mnou každopádně dlouho zůstane.

5. HackYale / Awesomesauce

Nezpomněl jsem ani na programování; tento semestr jsem se rozhodl implementovat myšlenku z výzkumu v pozitivní psychologii, totiž že lidé, kteří si udržují záznamy o tom, za co jsou vděční, mají vyšší self-reportovanou hladinu štěstí (2003 Emmons and McCullough). Vytvořil jsem tedy během dvaceti čtyř hodin školního Hackathonu aplikaci Awesomesauce, která vám každý den pošle e-mail a uloží odpověď, kterou vám na konci týdne pošle společně s roztomilým obrázkem. Monetizaci ani širší využívanost nečekám, ale cvičení to bylo zajímavé.

6. Sex Week

Chopil jsem se jedné z kampusových tradic a společně s týmem dalších pěti jsme realizovali tradičně ob-roční Sex Week. Jedná se o sérii přednášek, workshopů, divadelních představení na všechna témata, která se sexu týkají: letos přišlo na přetřes třeba sexuální zdraví a testování, BSDM, normalita versus normativita, či problematika prostituční legislativy. Zvládat koordinaci hostů a přednášek mezi midtermy nebylo úplně nejjednodušší; o to cennější bylo to zvládnout.

7. STC

V rámci své “ajťácké” práce jsem povýšil na koordinátora. Znamená to, že dozírám na řešení studentských technických problémů v rámci Silliman College - především na to, že kolegové “ajťáci” komunikují jasně, přehledně a včas. Zbytek času rozebírám a zase skládám počítače coby hardwarový specialista. A testuji funkčnost. Pomocí lolkoček:Jinak řečeno, měl jsem napilno -- až příliš. Ale byla to legrace.

Všechny články

28. června 2015

Rekapitulace nanečisto se Sarou Bareille...

Předposlední květnový víkend jsem se oblékl do černého hábit...

Více
21. listopadu 2014

Fotbal, efektivní altruismus a spousta p...

Je týden před tradičním derby Harvard-Yale. Yale v tomto mači...

Více
8. července 2014

Psaním napříč kontinenty

Mé letošní léto se velmi podobá tomu loňskému, až na jednu věc: jeho konec strávím na jihu...

Více
15. dubna 2014

Zpět v New Havenu

Po podzimní přestávce jsem se vrátil do školy pln energie. Nabral jsem si obtížnou kognitivně-vědní...

Více
16. listopadu 2013

Podzimní Praha

Na konci jarního semestru začalo být jasné, že si potřebuji odpočinout, vyjasnit priority a...

Více
2. července 2013

Letní programování v New Havenu

Jedna z posledních věcí, které jsem v průběhu jarního semestru...

Více
1. dubna 2013

Sedm rychlých střihů (listopad 2012 -- březen...

Od posledního zápisu se stala řada věcí. Tentokrát tedy zkusím...

Více
19. listopadu 2012

Na výletě s křesťany

Můj třetí semestr rychle spěje ke konci a dostává se do své nejnáročnější části; budu proto...

Více
29. června 2012

Yale nikdy nekončí

Jarní semestr úspěšně skončil na začátku května, ale moje léto je stejně Yalu plné. Má letní...

Více
17. března 2012

Platón, potom programování?

Studium „Liberal Arts and Sciences“ znamená, že ve výběru předmětů...

Více
1. prosince 2011

Zasévání jilmových semínek

Nebudu vám široce popisovat to, co je jasné: studium na Yale...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.