Naši absolventi| Šimon Michal| Prázdniny v Santa Barbaře
21. července 2012 Šimon Michal

Prázdniny v Santa Barbaře

V květnu jsem velice úspěšně ukončil svůj první rok na nejprestižnější hudební univerzitě The Juilliard School v New Yorku. Druhý semestr jsem si velice užil, řekl bych, že už nebyl tak hektický jako ten první, no a jak to tak bývá, co si člověk užívá, to uteče jako voda.

Na konci dubna jsem balil kufry, protože závěr školního roku mi zpestřila účast na “houslovém mistrovství světa” The Queen Elisabeth International Violin Competition. Ač jsem na chvíli pociťoval zklamání z toho, že jsem se nedostal v soutěži do semifinále, přece jen považuji účast samotnou za svůj největší dosavadní úspěch, protože  dostat se mezi 78 z 1500, kde mohou soutěžit houslisté, kterým je 30 let, už také něco znamená. Školní rok jako takový ovšem zcela dokončený nemám. Stihl jsem pouze šest z osmi závěrečných zkoušek, zbylé dvě (housle, dějiny hudby) musím stihnout před začátkem příštího semestru. Zároveň jsem už prošel registrací na příští rok, budu pokračovat v předmětech Ear training II, LMMUS II(Counterpoint, Haromy and Forms), Music History(Antiquity through Renaissance), v humanitních vědách jsem si vybral předmět Genres & Generations. Uvidím, jak to bude s houslema, orchestrem a komorní hrou časově náročné, rád bych si k tomu ještě přibral Německý jazyk a Orchestrální party.

Od poloviny června trávím léto na Music Academy of the West v Santa Barbaře v Californii. Tato letní škola byla založena před 65 lety a patří mezi tři nejlepší na Americkém kontinentě. Je to velice úzce výběrový program pro 140 muzikantů včetně zpěváků. Máme tu možnost setkat se s opravdu největšími osobnostmi součastnosti, ať už je to houslista Gil Shaham, klavírista Jerome Lowenthal, nejvýznamnější operní zpěvačka minulého století Marylin Horne, dirigent Yan Pascal Torttelier nebo legendární hornistka Metropolitní opery v New Yorku Julie Landsman. Když jsem do nadpisu napsal prázdniny, určitě to nejsou prazdniny takové, jaké bychom si všichni v Santa Barbaře představovali.

Ač je sídlo akademie přímo na pobřeží Pacifického oceánu, v průběhu těchto čtyř týdnů jsem se dostal do studené vody oceánu pouze dvakrát a to ne proto, že by byla studená. Každý den dopoledne máme orchestr a během odpoledne jsou individuální hodiny, komorní hra nebo masterclassy a večer nám zbývá čas tak akorát na cvičení nebo zkoušení. Jinak každé úterý jsou tu koncerty, na kterých hrají členové hudební fakulty a je opravdu zážitek vidět a slyšet Brahmsovo trio pro housle, hornu a klavír v podání Gila Shahama, Julie Landsman a Jonathana Feldmana nebo Schumannův klavírní kvintet v podání koncertního mistra San Diego Symphony Jeffa Thayera, sekundisty legendárního Cleveland Quartet Petera Sallafa, vedoucího violové sekce New York Philharmonic Cynthie Phelps, zástupce cellove sekce New York Philharmonic Alana Stepanskyho a Jeroma Lowenthala.

Je to skoro jako ve snu být vedle těchto lidí a mít možnost se od nich učit. Opravdu si to tu užívám a těším se na zbylé čtyři týdny.

Všechny články

16. března 2015

4. rok, část druhá

V lednu jsem měl jako jeden z deseti vybraných vítězů možnost absolvovat New York Philharmonic...

Více
24. listopadu 2014

Juilliard 4. rok

V květnu letošního roku jsem dokončil již třetí ročník bakalářského programu na The Juilliard...

Více
2. července 2014

3. rok ukončen

V polovině května jsem ukončil 3. rok bakalářského studia na The Juilliard School of Music...

Více
24. března 2014

New York – třetí rok, část druhá

Po zaslání mého posledního příspěvku to vypadalo, že už se toho...

Více
19. listopadu 2013

New York – 3.rok

Když jsem se letos vracel do New Yorku na třetí rok svého studia, připadlo mi to spíše jako...

Více
18. července 2013

Konec druhého roku – Santa Barbara

Když jsem v květnu dokončoval několik posledních dnů školy plných...

Více
8. března 2013

Druhý semestr podruhé

Mám pocit, jako by to bylo včera, když jsem na začátku ledna nastupoval v Praze do letadla...

Více
19. listopadu 2012

Zpět do New Yorku

V září jsem začal studovat svůj druhý rok na The Juilliard School v New Yorku. Musím říct,...

Více
21. července 2012

Prázdniny v Santa Barbaře

V květnu jsem velice úspěšně ukončil svůj první rok na nejprestižnější hudební univerzitě The...

Více
7. března 2012

Druhý semester na The Juilliard School

Připadá mi to jako před týdnem, co jsem v prosinci ukončil první...

Více
26. listopadu 2011

Na univerzitě jsem se rozkoukal okamžitě

Do školy jsem sice dorazil s menším - skoro týdenním zpožděním...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.