25. února 2015 Pavel Kohout

Taneční sport

Je sobota 14. února 23 hodin a jedu autobusem z Farnborough do Cambridge. Na klíně držím svůj laptop.

V batohu mám nějaké poznámky z přednášek o tekutinách. Lidé za mnou se pokoušejí usnout, zatímco lidé přede mnou se pomalu opíjejí, zpívají popové písničky a tancují v uličce. Jak přemýšlím o čem psát, uvědomuji si, že asi ne každý sdílí mé opojení z inženýrství, a tak bych si měl nechat pikantnosti o systémech řízení pro sebe (Jehééj Nyquist!). Pokud jste to ještě neuhádli, tak jsem se právě nacházel na cestě ze SUDA taneční soutěže (Southern Universities Dance Association).

Cambidge University Dancesport Team (CUDT) na konci SUDA

Tento rok jsem se rozhodl věnovat svůj volný čas tancování. Už od svých desíti let, kdy jsem nechal hokeje, neboť jsem se v týmu ztrácel, jsem hodně a rád tancoval. Po příjezdu do Cambridge před dvěma a půl roky jsem začal dělat standardní a latinsko-americké tance. Pokud se ožením a má žena bude mít také ráda tancování, pak tyto tance budou nejlepší volbou, protože se tancuje jako jeden, tancuje se spolu a ne jen vedle sebe. Ve třeťáku jsem se zkrátka rozhodl, že jsem toho s CUER prožil už dost a začal jsem intenzivněji tancovat.

V tuto chvíli bych asi měl vysvětlit, co taneční sport je. Nuže, taneční sport je soutěživá forma společenských tanců. Protože se soutěží, je zde několik kategorií podle pokročilosti. Čím je vyšší kategorie, tím větší množství různých prvků se může v choreografii objevit, a je také silnější konkurence. V Anglii jsou čtyři kategorie  - začátečník, novic, středně pokročilý a pokročilý. Cambridge je velice dobré místo na taneční sport, alespoň v porovnání s ostatními anglickými univerzitami. Jsou to obvykle páry z Cambridge, které zaplní finální kola a vyhrají různé trofeje.

Tancující Češi: zleva Aranka Hrušková (studentka matematiky na Cambridgi), já, Tereza Růžičková (také z Třebíče, studenka na Oxfordu, také podporovaná The Kellner Family Foundation, link na její blog je zde: http://www.kellnerfoundation.cz/univerzity/index.php?page=136&bloger=112)

A jak moc tancuji? Na začátku roku trenéři vyberou k sobě partnery. Každý si zatančí s více lidmi a trenéři pak rozhodnou, kdo bude s kým tancovat, aby to bylo nejlepší pro celý tým. Mým tanečním partnerem je Nina, je v prvním roce doktorátu a zaměřila se na topologii. Tancujeme celkem asi osm hodin týdně. Na standardy a latinu chodíme dvě hodiny týdně. V neděli máme týmový trénink trvající také dvě hodiny. Průměrně mám za týden jednu soukromou hodinu. Zbývající tři hodiny zabere naše další společné trénování. Jak jsem již řekl, je CUDT skvělé pro taneční sport. Také obstarávají sály pro tancování, takže člověk může prostě jen přijít a začít dřít waltz.

A co to stojí? Taneční třída stojí tři nebo čtyři libry. Soukromé hodiny pro pár jsou za dvacet nebo třicet čtyři liber na hodinu, záleží na učiteli. Trénování ve volném čase je zadarmo. Soutěže "spolknou" obvykle okolo třiceti liber včetně dopravy. Na začátku roku jsem si koupil boty na latinské tance za šedesát liber. Taneční sport není levný.

Jakožto novici soutěžíme ve waltzu, quickstepu, jivu a chache. Také se učíme další tance, ale s nimi obvykle nemůžeme soutěžit. Jedním aspektem kultury tanečního sportu je gelování vlasů a make up. Pro slečny je to samozřejmě složitější.  Dnes ráno jsem se probudil ve 4.50, abych na sebe stihl dát samoopalovací krém a pořádně si ulízat vlasy. Když jsem vylezl z postele a stisknul vypínač, abych rozsvítil, nic se nestalo. Když se mi pak nepodařilo rozsvítit ani lampičku na stole a podíval jsem se ven z okna, zjistil jsem, že se jedná o velice lokalizovaný výpadek proudu. "Jak si mám připravit hlavu, když se ani nevidím v zrcadle?" pomyslel jsem si. Pak jsem si vzpomněl, že když jsem odjížděl do Británie, tak mi moje babička dala baterku s tím, že se mi bude hodit, až nepůjde proud. Musím říct, že se mi opravdu šikla.

Nina a já při valčíku

Dnešní soutěž skončila pro mě a partnerku velice dobře i přes to, že jsem měl potíže s bokem, což mi zabránilo, abych se do latiny pořádně opřel. Nevyhráli jsme sice žádné medaile, ale dostali jsme se do semifinále jak ve standardech, tak v latině, což je zatím náš nejlepší výsledek. Národní šampionát v Blackpoolu je 28. února.

Držte mi palce!
 

 

Všechny články

23. ledna 2017

FAQs - Inženýrství na Cambridge

1. Jak probíhá přijímací řízení?

Více
1. července 2016

Průnik inženýrství s tancováním

Tento rok jsem byl aktivním členem XS Latin(1). Jde o formační...

Více
3. března 2016

Rodinné záležitosti

Studium v zahraničí znamená, že se člověk často nevidí se svojí rodinou. To ale záleží na vás....

Více
2. listopadu 2015

Poslední projekt

Těžko se mi věří, že už jsem ve čtvrťáku. Všechno uběhlo tak rychle.

Více
16. června 2015

Někdo mi ukradl kolo

Připadá mi, že mnoho studentů z nehumanitních oborů se moc nezajímá o vyhlášky a regulace v...

Více
25. února 2015

Taneční sport

Je sobota 14. února 23 hodin a jedu autobusem z Farnborough do Cambridge. Na klíně držím svůj...

Více
21. října 2014

Můj první den v práci.

Tak jsem dnes ráno vstal v 6:45. Začal jsem vyplňovat tři formuláře, které jsem měl při příchodu...

Více
24. června 2014

CUER na plný úvazek

Přemýšlel jsem, o čem bych měl napsat následující blog. Vzhledem k tomu, že jsem psal o obecných...

Více
20. března 2014

Integrated Design Project

Každý student, který přijde studovat inženýrství na Cambridge, uslyší o Integrated Design Project...

Více
18. prosince 2013

Oxbridge pohovory

Prosinec je období pohovorů. Studenti na Cambridge si začínají užívat svých prvních dnů volna...

Více
24. června 2013

Zhodnocení prvního roku studia na Cambri...

Těžce se mi věří tomu, že akademický rok již skončil. Měli jsme...

Více
5. března 2013

CUER

Zkratka CUER znamená „Cambridge University Eco Racing.“ Tento studentský klub designuje a staví...

Více
19. listopadu 2012

Bažant Cambridgský

V tomto krátkém slohovém počinu bych chtěl popsat několik aspektů, které dělají Cambridge...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.