Naši absolventi| Ondřej Sitta| A zase od začátku …
17. listopadu 2010 Ondřej Sitta

A zase od začátku …

Poslední zářijový víkend jsem se pln očekávání vydal na cestu vstříc další životní etapě. Moje pocity byly nepopsatelné, skoro jako sen. Moc dobře si totiž vzpomínám, jak jsem před dvěma lety otevíral poprvé brožurku University of Exeter a říkal si, že by to bylo to nejnádhernější místo, kde by člověk mohl studovat.

University of Exeter

Tehdy mi to ale připadalo jako skoro nemožné: vysoké přijímací požadavky, malé procento přijatých studentů. Vůbec jsem netušil, že o dva roky později na tuto školu nastoupím. A o to větší jsem měl radost, že se to povedlo i mé přítelkyni.

Nicméně život jde nahoru a dolů. A můj návrat do reality přišel rychle. Od svých o rok starších spolužáku z Open Gate jsem se dozvěděl spoustu informací pro první dny v Anglii. Třeba i to, že do vybavení pokoje se ne vždy počítá peřina, polštáře nebo třeba ručníky. To všechno by se mi ale do kufru jistě nevešlo a tak jsem si objednal balíček Unisak se základními potřebami pro studenty včetně kuchyňského vybavení. Už jsem ale nepočítal s tím, že je možné, aby mi balíček poslali o čtyři dny později. Čekal mě tedy spánek na holé matraci, utírání do triček a místo vaření jsem neustále pojídal sendviče. Aspoň jsem si tak potvrdil zákon „dimishing marginal utility“, první sendvič mi totiž opravdu chutnal mnohem více než ten sedmnáctý. A když už jsme u zákonů, zmínil bych ještě jeden: zákon schválnosti. V den kdy už mě nebavilo čekat a ve městě jsem si všechny základní věci pořídil, tak balíček přišel.

A univerzita? Milé překvapení a velká dřina.

University of Exeter_2

To, že budu studovat na univerzitě, která se nachází v „top 10“ britského žebříčku, jsem věděl. Netušil jsem ale, co to pro mě bude znamenat. Vynikající výsledky jsou totiž samozřejmostí, zde se hledá to něco navíc. Už nestačí jen základní znalosti a selský rozum. Navíc konkurence je obrovská. Avšak o to větší je vaše motivace, když kolem sebe vidíte plno tvrdých ambiciózních hráčů a potenciálních spolupracovníků.

Nutno ale říci, že univerzita dělá vše pro to, aby své studenty podpořila a umožnila jim rychlý a kvalitní rozvoj. Od akademických workshopů šitých na míru po kariérní poradenství. Všechny informace jsou navíc přístupné v elektronické podobě na internetu, a to včetně nahraných audiovizuálních přednášek. To, co mám ale na univerzitě nejradši, je kampus. Na jednu stranu je úžasně a hlavně kvalitně vybaven, což mi umožňuje věnovat se tenisu a squashi. Na druhou stranu je prostě nádherný a tak trochu i kouzelný. Jednou mezi vámi běhají veverky. Jednou vás u svačiny navštíví racek. A i v případě, že zrovna nikoho nepotkáte, příroda kolem vás vždy nabije pozitivní energií.

University of Exeter_3University of Exeter_4

Závěrem…

Nové prostředí, noví lidé, nové možnosti, jako kdybyste se ocitli v úplně novém světě. Svým způsobem tak začínáte zase od začátku. Musíte si vybudovat určité postavení, musíte se umět prosadit a v neposlední řadě musíte využívat příležitostí, které se vám naskytnou. Je to velká výzva, které jsem ale ochoten s chutí čelit. Konec konců, podle mnohých je univerzitní život ta nejkrásnější část života.

University of Exeter_5University of Exeter_6

Všechny články

Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.