Naši absolventi| Ondřej Hajda| Studené Severní moře
6. července 2012 Ondřej Hajda

Studené Severní moře

Druhý semestr je úspěšně za mnou (povedlo se mi dokonce dostat na prestižní Deans‘ List of Academic Excellence, což je pro prváka opravdu skvělý start) a já o sobě můžu říct, že už nejsem fresher. Zkušenosti, které jsem nasbíral za tento rok (a že jich není málo), bych rád předal dalším studentům, a v září proto budu pracovat jako dobrovolník a pomáhat novým prvákům zabydlet se u nás na univerzitě.

Celý semestr se nesl ve znamení stupňování zátěže, hlavně ze strany profesorů mezinárodních vztahů. Nicméně já jsem velice rád, že můžu mezinárodní vztahy studovat právě v St Andrews, protože se říká, že se jedná o nejlepší školu mezinárodních vztahů v Evropě. Máme spoustu hostujících profesorů z Ivy League škol; ve skutečnosti ředitelka naší univerzity je bývalá šéfová politologického institutu na Harvard University a taky jedna z předních expertek na terorismus. Byla taky jedna z hlavních akademických poradců Pentagonu při vyhodnocování situace po útocích na Dvojčata. Zajímavé je, že se spolu s ostatními kolegy shodli na tom, že Spojené státy by neměli žádnou invazi do Iráku podnikat a taková akce by byla naprosto kontraproduktivní. A vzhledem k tomu, že celou půlku semestru jsme na případových studiích rozebírali faktory, které ovlivňují rozhodování politiků o mezinárodní politice, bylo nesmírně zajímavé poslouchat takové zážitky o rozhodování z „první ruky“.

Další z nesmírně zajímavých přednášek bylo vystoupení Ma Jiana, čínského spisovatele a disidenta žijícího v Londýně a očitého svědka protestů (a jejich potlačení) na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Možnost mluvit s takovým člověkem se naskytne jenom málokdy a já jsem rád, že se nám povedlo nalákat jej k nám na univerzitu. Čína mě vždycky fascinovala a chtěl bych blíže poznat její kulturu a mentalitu, a to nejen kvůli její stále důležitější roli na poli mezinárodních vztahů.

V březnu jsem se kvalifikoval a účastnil na národním univerzitním šampionátu v lifesavingu (vodním záchranářství) Bathu. Sice se mi nepovedlo vyhrát žádnou podstatnou cenu, ale byla to skvělá zkušenost a doufám, že na ni budu moci příští rok už jenom úspěšně navázat. Od září budu také fungovat jako pokladník našeho klubu, což obnáší vedení účtů (a skladování tun faktur) a hledání sponzorů. Stanu se tak jedním z nejdůležitějších lidí v klubu, protože bez zajištění sponzorů nebudeme moci jezdit na žádné soutěže. Doufám, že budu ve shánění peněz úspěšný a podaří se mi sehnat dostatek, abych mohl dostat náš tým na mezinárodní soutěž ve vodním záchranářství v Brně a ukázat spolužákům krásy naší republiky. Jako člen týmu jsem také vypomáhal jako plavčík na jedné z univerzitních tradic jménem May Dip: studenti běží 1. května za rozbřesku do moře na uctění památky studenta, který před 200 lety zachránil čtyři námořníky z potopené lodi u pobřeží St Andrews a za rok na to na následky dlouhého podchlazení zemřel (přece jenom se jedná o Severní moře). Byla to nezapomenutelná akce s úžasnou atmosférou a pochopením, proč není dobré zahrávat si se skotským mořem!

Všechny články

9. srpna 2016

Promoce jako nový začátek

Posledních pár týdnů se toho v mém životě odehrálo opravdu hodně.

Více
26. února 2016

Pláže, hackeři a Brexit

Jsem ve svém posledním semestru v St Andrews a kromě toho, že trávím většinu času přípravami...

Více
11. listopadu 2015

Nevypusť u studia duši!

Po 12 měsících práce pro studentskou unii jsem se v září vrátil ke studiu mezinárodních vztahů...

Více
1. července 2014

Nové začátky

Momentálně je konec června a já píšu tento blog ze země ohně a ledu, protože škola mezinárodních...

Více
10. března 2014

Rok plný očekávání: Pauza ve studiu, abych...

Jak už jsem se zmínil ve svém posledním blogovém příspěvku, v...

Více
17. listopadu 2013

Existuje v St Andrews něco jako volný ča...

Letos u nás v St Andrews finišují akademické slavnosti k příležitosti...

Více
3. července 2013

Není čas se zastavovat

Druhý semestr byl neskutečně nabitý – balancování dvou brigád, akademických povinností a mimoškolních...

Více
4. března 2013

St Andrews aneb Cesta do Prahy a zase zp...

Ještě před začátkem druhého semestru tady v St Andrews jsem v...

Více
12. listopadu 2012

Tolik zajímavých věcí a tak málo času

Píše se osmý týden první ho semestru a já mám konečně trochu...

Více
6. července 2012

Studené Severní moře

Druhý semestr je úspěšně za mnou (povedlo se mi dokonce dostat na prestižní Deans‘ List of...

Více
20. února 2012

Rozjíždíme druhý semestr

První semestr je kompletně za mnou a my se tady v St Andrews postupně rozjíždíme do semestru...

Více
15. listopadu 2011

St Andrews

Dneska je tomu 60 dnů, co jsem přijel do tohoto městečka na skotském pobřeží. A přesně před...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.