Naši absolventi| Ondřej Hajda| Rozjíždíme druhý semestr
20. února 2012 Ondřej Hajda

Rozjíždíme druhý semestr

První semestr je kompletně za mnou a my se tady v St Andrews postupně rozjíždíme do semestru číslo 2. Když se podívám zpátky na těch prvních pět měsíců, které jsem tady prožil, tak musím uznat, že nelituji jediné chvíle. Potkal jsem skvělou partu lidí z celého světa a přívlastek „z celého světa“ není jenom reklamním tahákem univerzity, je to prostě fakt.

Jenom na mém oboru je více než 60 % zahraničních studentů, hlavně z USA (je téměř pravidlem, že každý Američan tady studuje mezinárodní vztahy), ale taky Německa, Francie, Švédska, Norska a Číny. Taková mezinárodní komunita je nesmírnou výhodou, protože člověk se setká i s názory a zkušenostmi, které jsou mu naprosto cizí. To se mi potvrdilo tento víkend, když jsem spoluorganizoval studentskou konferenci „One Year Later: Arab Spring Revisited“ a povedlo se nám pozvat k diskusi i studenty, kteří se osobně účastnili loňský protestů na Táhrirském náměstí a porovnávali současnou situaci v Egyptě s tou před rokem. Pro mě to byla obrovská zkušenost: a) poprvé jsem organizoval podobnou akci tady na univerzitě; b) poslouchat jak se jejich pohled na celou situaci dramaticky lišil od pohledu většiny západních médií mi jako studentovi mezinárodních vztahů naprosto imponovalo.
Musím uznat, že to byl velice úspěšný semestr, který mi akorát potvrdil, že studovat mezinárodní vztahy bylo opravdu tím správným krokem. Ze všech tří předmětů, které jsem minulý semestr měl, to byl ten nejzajímavější a nejvíce vybízející k zamyšlení nad současným světem. K mému milému překvapení byly i moje známky za první semestr celkem vysoké, i když je pořád co vylepšovat. Pro druhý semestr jsem si vyměnil management za politickou filozofii, takže teď budu studovat mezinárodní vztahy (analýza zahraniční politiky), ekonomii (makroekonomie) a filozofii (politická filozofie).
V tomto semestru pokračuji i v jednom ze zdejších univerzitních sportů – lifesavingu – a hned tento víkend tady v St Andrews hostíme soutěž pro ostatní britské týmy. Bude to moje první soutěž skoro po třech měsících, takže uvidíme, jaká bude úspěšnost. Tento semestr taky budu skládat první ze zkoušek první pomoci pro vodní záchranáře, na které se teď na trénincích pravidelně připravujeme.
Jak jsem slíbil minule, zmíním se taky o nějakých tradicích, které tady na univerzitě máme. Jedním z nejzajímavějších zvyků je akademické rodičovství: starší studenti (většinou z třetích ročníků) na začátku prvního semestru adoptují prváky a pomáhají jim „rozkoukat se“ tady v St Andrews. Ke konci listopadu se pak koná tzv. Raisin Weekend, kde se nejprve prváci se svými akademickými sourozenci zúčastní čajového dýchánku své akademické mámy a později se přesunou na párty svého akademického táty. Vše vrcholí v pondělí ráno pěnovou bitvou všech prváků na jednom z nejstarších univerzitních nádvoří. Pro bližší představu zadejte do Googlu „Raisin Weekend“.
St Andrews má úžasnou a inspirativní atmosféru a já děkuji Nadaci The Kellner Family Foundation, že mi tady umožňuje studovat!

Všechny články

9. srpna 2016

Promoce jako nový začátek

Posledních pár týdnů se toho v mém životě odehrálo opravdu hodně.

Více
26. února 2016

Pláže, hackeři a Brexit

Jsem ve svém posledním semestru v St Andrews a kromě toho, že trávím většinu času přípravami...

Více
11. listopadu 2015

Nevypusť u studia duši!

Po 12 měsících práce pro studentskou unii jsem se v září vrátil ke studiu mezinárodních vztahů...

Více
1. července 2014

Nové začátky

Momentálně je konec června a já píšu tento blog ze země ohně a ledu, protože škola mezinárodních...

Více
10. března 2014

Rok plný očekávání: Pauza ve studiu, abych...

Jak už jsem se zmínil ve svém posledním blogovém příspěvku, v...

Více
17. listopadu 2013

Existuje v St Andrews něco jako volný ča...

Letos u nás v St Andrews finišují akademické slavnosti k příležitosti...

Více
3. července 2013

Není čas se zastavovat

Druhý semestr byl neskutečně nabitý – balancování dvou brigád, akademických povinností a mimoškolních...

Více
4. března 2013

St Andrews aneb Cesta do Prahy a zase zp...

Ještě před začátkem druhého semestru tady v St Andrews jsem v...

Více
12. listopadu 2012

Tolik zajímavých věcí a tak málo času

Píše se osmý týden první ho semestru a já mám konečně trochu...

Více
6. července 2012

Studené Severní moře

Druhý semestr je úspěšně za mnou (povedlo se mi dokonce dostat na prestižní Deans‘ List of...

Více
20. února 2012

Rozjíždíme druhý semestr

První semestr je kompletně za mnou a my se tady v St Andrews postupně rozjíždíme do semestru...

Více
15. listopadu 2011

St Andrews

Dneska je tomu 60 dnů, co jsem přijel do tohoto městečka na skotském pobřeží. A přesně před...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.