Naši absolventi| Nikola Marková| Studentské strasti a zajímavosti
1. března 2016 Nikola Marková

Studentské strasti a zajímavosti

Od posledního příspěvku uplynulo něco přes tři měsíce. Během té doby jsem stihla úspěšně složit zkoušky, pracovat na pár školních projektech, a tak trochu panikařit z toho, co přinese tento semestr.

S příchodem každého roku se jistým způsobem očekává, že se úroveň studia zvýší, stejně jako kvantum učiva. Zároveň se nedá vyhnout pocitu, že horší už to snad být nemůže, jinak by to v takovém případě člověk nemusel zvládnout. Přesně takový pocit si v tomto období nemůžu odpustit. Z nějakého důvodu se managementu mého oboru podařilo velmi nevyrovnaně rozdělit moduly mezi letošní dva semestry, a tak mě tento semestr čeká přinejmenším třikrát více práce, zkoušek a obsáhlejší písemné práce. Vzhledem k tomu, že již minulý semestr mi připadal dost napjatý, tento vyšší napjatosti snad už dosáhnout nemůže. Občas si ale představím ten moment, kdy dopíšu poslední zkoušku a ze mě opadne veškerý ten stres. Tedy jen do té doby, než si uvědomím, že zkouškami to nekončí a že vlastně ještě budu čekat minimálně další měsíc na výsledky. Koneckonců ale doufám, a snad i věřím, že to dobře dopadne, já se ohlédnu zpět a opětovně si uvědomím, že jsem schopná jít dál, vytrvat a pracovat na sobě ještě víc.

Tento rok oproti předchozím akademickým rokům by mi měl ujasnit můj směr, nebo alespoň nastínit. Nejen obsah učiva, ale především jedna zásadní práce by měla pomoci k tomu, abych sebe samou více poznala a následně si utvořila jasnější představu o tom, kam bych se chtěla v budoucnosti dostat, co konkrétnějšího v oboru psychologie by mě mohlo bavit, jakým způsobem bych toho měla docílit, a na co bych se třeba měla zaměřit. Tato zásadní práce obsahuje písemné zpracování tří komponentů: sebe-poznání, průzkum trhu, a sebe-prodání se. Je to tedy souhrn tří oblastí, na které by měl každý student v průběhu studia pracovat. Myslím si ale, že spousta studentů se tomu vyhne, a v jiných případech na tom pracují méně konstruktivně. Proto je užitečné, že u nás to zasadili do povinných prací, a že si můžeme konstruktivně vypracovat portfolio, které se v budoucnosti rozhodně neztratí.

Dalším přínosným prvkem tohoto roku je mini projekt v obou semestrech. V podstatě jde o náhled do akademičtějšího odvětví našeho oboru. V prvním semestru jsme ve skupinkách zkoncipovali a provedli vlastní kvalitativní studii na téma vlivu sociálních médií ve večerních hodinách na spánek. Takto jsme kopírovali tradiční postup při vlastním výzkumu, kterým se věnují akademici – nejdříve jsme navrhli design, vypracovali různé podpůrné dokumenty (např. formulář o etice a souhlasu k účasti ve studii), poté jsme pozvali k diskuzi studenty, zanalyzovali to a nakonec sepsali v písemné zprávě. Stejných kroků se držíme i tento semestr, během kterého se zaměřujeme na kvantitativní výzkum na téma sekvenční učení. Připraví nás to na práci takového typu, kterou budeme příští rok vypracovávat samostatně a ve větším rozsahu. Nakonec nás to zasvětí i do dalšího odvětví psychologie, a poskytne příležitost (i když neoficiálně) přispět novými zjištěními do výzkumu v dané oblasti.

Všechny články

3. července 2017

Promoce

Byl středeční večer a já nemohla usnout. Mísily se ve mně pocity nervozity i natěšení na můj...

Více
10. dubna 2017

Zase o kousek dál

Pokud jste očekávali, že se mi život v posledním ročníku univerzity nějak zásadně změní, nejspíš...

Více
21. listopadu 2016

A co dál?

sem v půlce posledního ročníku a stále zkoumám, kudy se po graduaci vydat. Zůstat tady a studovat?...

Více
1. března 2016

Studentské strasti a zajímavosti

Od posledního příspěvku uplynulo něco přes tři měsíce. Během...

Více
15. listopadu 2015

Nic není „při starém“…

Po čtyřech a půl měsících volna nám začal nový akademický rok.

Více
2. července 2015

Další rok za mnou – opravdu?

Je to měsíc a pár dní poté, co jsem napsala poslední zkoušku....

Více
3. března 2015

Haló, tady Nightline!

V předchozím příspěvku, tedy před Vánoci, jsem psala o tom, jak se hlásím na místo dobrovolníka...

Více
18. listopadu 2014

Má první náležitá pracovní zkušenost

Přibližně před měsícem a půl jsem se ucházela o pracovní zkušenost...

Více
23. června 2014

Povinnosti za mnou, prázdniny přede mnou

Je to neuvěřitelné, jak rychle ten čas letí. Přijde mi, jakoby...

Více
13. března 2014

Zpátky do práce…

Více než pět měsíců od mého příjezdu do Glasgow uplynulo jako voda. Mám za sebou období krušná...

Více
19. listopadu 2013

Začátek nové etapy života

Po osmiletém studiu na Open Gate, tvrdé práci k získání IB titulu i české Státní maturity,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.