12. prosince 2016 Michal Vinárek

Vrcholek

Třetí rok. Třetí rok univerzity. Vícero opakování jen přidává na hrůze onoho tvrzení, nebylo to jen chvilku zpátky, co jsem složil maturitní zkoušky? A nyní přemítám, zda je všemu opravdu konec již za tři semestry na Univerzitě. 33 týdnů. 231 dnů.

A jako dítě, které z okna jedoucího auta pozoruje ubíhající krajinu, se ptám: za jak dlouho tam budeme? A jak rychle potřebujeme jet, abychom se přehoupli přes ony kopce na horizontu? A kam to vlastně jedeme? Momentálně jsem přímo v té chvíli, kdy před sebou nevidím nic než kopce a sám sebe se ptám, zda jsem dostatečně rychlý na to, abych je překonal. Mám dostatek benzínu? Vydrží motor? Udrží mne pneumatiky na silnici? Jaké je nahoře počasí? Vše se snad včas ukáže.

Jak cestu zefektivnit, a možná i zpříjemnit? Pár minut odseknout odněkud a přidat je zas někam jinam. Spánek? Je opravdu potřeba? Čas se stal jen komoditou a zároveň médiem, kterým proudí všechna práce a zhola nic ve stejném dechu. Otevřeme kalendář! Všechno musí dovnitř, poznámky, události, připomínky, a všechno srovnáme bez časových konfliktů, všechno rozkouskujeme a znovu složíme jako obrovské puzzle. Bude konečný obrázek dávat smysl? Snad ano. Patří tento dílek sem? Snad ano. Vylepší zrovna tenhle dílek kvalitu celé skládanky? Snad ano.

Ale co když dílek nepasuje, co když se měl do změti ostatních přidat mnohem dříve, co když zkrátka narazíme na překážku jindy a jinde, než jsme sami očekávali? Na to se dá odpovědět jednoduše … anebo ne? Riskovat a zkusit napoprvé, schovat se, utéct, anebo pomalu a nejistě pokračovat přes horu neúspěchů; ani jeden z přístupů není univerzální, žádný z nich není teorie všeho, každý má svoje místo a uplatnění. Nepředvídané události, chyby, přešlapy, neúspěchy – ať bude puzzle jakkoliv lehké, alespoň na jeden problém se narazí.

Ale počkat, počkat! Vzali jsme si správnou krabici, skládáme to puzzle, které jsme chtěli? Nebylo by lepší zrovna tohle zničit, zakopat, předstírat, že neexistovalo, a těšit se na jinou krabici plnou zábavy? Kdepak. Sice dnešní puzzle nemusí být nejzábavnější anebo nejtěžší, ale přesto plní svojí funkci: copak se dá složit puzzle o miliónech dílků předtím, než se člověk vůbec naučí rozeznat rozdíly v dílcích a složit miniaturní puzzle? A měli bychom si dnešní skládanku nějak zapamatovat, anebo na ní postupně zapomenout? Co když zrovna toto puzzle je dílkem v nějaké jiné skládance, co když jenom nevíme, že má někam pasovat – co když jsme se ještě nenaučili rozeznat rozdíly ve větších dílcích?

Vraťme se nyní na naši cestu, kterou dláždí veškeré skládanky, které jsme doposud vyřešili. Kam budeme auto směřovat? Potřebuje o něco více stlačit plynový pedál, anebo lehce pohnout s volantem doleva? A podařilo se vůbec někomu někdy přejet zrovna tento kopec? A co když se za kopcem rozléhají jen nekonečné prázdné pláně, co potom? Nezbývá tedy nic jiného než si raději užívat cestu namísto toho, abychom se těšili na možná zdrcující vrcholek kopce. Ano, povrch silnice je sice o poznání hrbolatější a neutichající vítr si s autem pohrává jako s papírovým drakem, nadšení z dobrodružství však neutichá ani přes opakované nepříjemnosti.

Plnou parou vpřed.

 

Všechny články

2. srpna 2018

Sága v Glasgow: 4 roky, kousek papíru, kupodivu...

A je tu konec. 4 roky proletěly okolo – a jediné, co zbylo, je...

Více
26. února 2018

Pít či nepít, to je oč tu běží

Ve Skotsku se během druhého semestru stala obrovská tragická...

Více
4. prosince 2017

Vše ohledně bytu, stolu, internetu, běhání,...

Opět v Glasgow, tentokrát čtvrtým, a pravděpodobně posledním...

Více
3. července 2017

Švédský stůl myšlenek

Třetí rok je za mnou, a opět se divím, jak rychle vlastně čas na univerzitě ubíhá. Pořád mám...

Více
3. února 2017

Skrytá zákoutí týmové práce

Týmový projekt. Fráze, která spoustě studentů způsobí návaly...

Více
12. prosince 2016

Vrcholek

Třetí rok. Třetí rok univerzity. Vícero opakování jen přidává na hrůze onoho tvrzení, nebylo...

Více
1. července 2016

Pošta, internet a lidstvo?

Postcrossing a RedditGifts. O co se jedná, a proč začínám článek...

Více
7. března 2016

Káva, nejlepší přítel člověka

Představte si profesi, kde je člověk pod neustálým tlakem a potřebuje...

Více
17. listopadu 2015

Zima a déšť – opět Glasgow

S novým akademickým rokem se toho mnoho nezměnilo – složení přednáškových...

Více
30. června 2015

Nervózní studenti a zkouškové období

Opětovná nervozita, ovšem nyní o něco menší – v tomto duchu se...

Více
1. března 2015

Jak se na Uni odreagovat

“To je již konec února?” pomyslel jsem si při pohledu na kalendář. Je nejen konec února, ale...

Více
18. listopadu 2014

Vyplatí se to?

Studium na univerzitě v zahraničí – tato myšlenka mi od jara brouzdala myslí a neustále nabírala...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.