25. června 2019 Michaela Zemachová

Poznatky z praxe

Už tu máme skoro konec června, semestr je definitivně u konce a nyní to budou téměr dva týdny, co jsem dokončila svou první univerzitní praxi. Vzhledem k tomu, že jsem v podstatě touto praxí poslední tři měsíce žila, tak si myslím, že bude nejlepší, když se s vámi podělím o své poznatky. Tato praxe byla v neziskové organizaci pracující s menšinovými rodinami, novými migranty a uprchlíky, a protože jsem byla naprostý nováček a nikdy předtím jsem s lidmi v profesionální praxi nepracovala a ještě k tomu jsem měla panickou hrůzu z telefonování (jako každý správný mileniál), tak si umíte představit, jak nervózní jsem byla. Nervózní, ale taky natěšená a odhodlaná si z této příležitosti vzít vše, co můžu.

Přestože to byla moje první praxe, vůbec se se mnou nemazlili a hned první týden mi přidělili první případ. Nakonec jsem měla šest klientů. Dvě děti (a jejich rodiny), kde hlavním problémem byla jejich  diskriminace a vyloučení ze společnosti a čtyři dospělé ženy, které byly oběťmi násilí ze cti. Pro ty, kteří nevědí, co si pod tímto pojmem představit, skrývá se v něm mnoho typu násilí, ale já se hlavně setkala s fyzickým a psychickým týráním, nucenými sňatky a ženskými obřízkami. Tyto typy násilí se bohužel vyskytují více v určitých menšinových komunitách. Taky jsem měla možnost pomáhat řídit skupinovou terapii pro děti od osmi do dvanácti let, která se konala každý týden, takže jsem se rozhodně nenudila. 
Tato praxe mi umožnila konečně využít všechnu teorii, kterou jsem se naučila během svých dvou a půl let na univerzitě a dala mi příležitost převzít znalosti a zkušenosti od lidí, kteří sociální práci dělají již dlouho. Také jsem měla možnost seznámit se se spoustou jiných neziskových organizací, které podporují různé znevýhodněné jednotlivce a komunity v Edinburghu a okolí. Dokonce jsem přemohla svoji fobii z telefonování (i když ke svému prvnímu profesionálnímu telefonátu jsem se musela pořádně přemlouvat), jelikož efektivní komunikace s ostatními lidmi, převážně školami, doktory, obecními úřady nebo třeba i policií, je důležitou součástí této práce. 
Musím přiznat, že nejvíce jsem se ale naučila o sobě. Předtím než jsem nastoupila na tuto praxi jsem tvrdila, že bych nikdy nechtěla (nebo dokonce ani nemohla) pracovat s dětmi, což mi zaručeně bylo vyvráceno. Sama sebe jsem překvapila tím, jak dobré vztahy jsem si zvládla vybudovat se všemi dětmi, s kterými jsem pracovala i za tak krátkou dobu. I když jsem mnohdy odcházela z práce psychicky vyčerpaná, musím říci, že to klišé, kde vám všichni tvrdí, jak je práce s lidmi a dětmi úžasně naplňující, je zcela pravdivé. 
Dalším překvapením pro mě bylo, jak smutná jsem byla z toho, že mi praxe končí a že už své klienty nikdy neuvidím. Je to divný pocit, když musíte říct sbohem člověku, se kterým jste se vídali každý týden (ne-li více) celé tři měsíce. Investovali jste do jejich života a najednou se musíte rozloučit a přijmout skutečnost, že se už nebudete podílet na jejich životě a ani se nedozvíte, jestli nakonec překonali všechny překážky, na kterých jste spolu pracovali. 
Stejně jak jsem se musela rozloučit se svými klienty a svou první praxí, tak jsem musela říci sbohem třetímu ročníku univerzity, což je stále zvláštní, protože mi připadá, jako kdybych na univerzitu nastoupila teprve před pár měsíci a najednou mě od titulu bakaláře dělí pouze jeden poslední rok. 

 

Všechny články

16. července 2020

Takže Vy chcete studovat ve Skotsku?

Rozhodli jste se, že chcete studovat ve Skotsku? Skvělá volba!...

Více
28. února 2020

Jak jsem poznala Skotsko skrze hrady a z...

Vůbec netuším, jak se to stalo, ale je to víc jak čtyři roky,...

Více
3. prosince 2019

Začátek konce

Tak je to tady, čtvrtý a poslední rok univerzity.

Více
25. června 2019

Poznatky z praxe

Už tu máme skoro konec června, semestr je definitivně u konce a nyní to budou téměr dva týdny,...

Více
28. února 2019

Přitvrzuje.

V Edinburghu nám konečně začíná jaro, což by obvykle znamenalo, že své dny budu trávit v nejbližším...

Více
13. listopadu 2018

Obávaný třetí ročník

Už od prvního ročníku na univerzitě mě všichni varovali, abych si užívala studentského života,...

Více
30. června 2018

Setkáme se v Mull

Určitě se všichni shodneme, že červen byl vydařený měsíc— na Netflixu vyšla druhá řada Queer...

Více
28. února 2018

Novinky ze zasněženého Edinburghu

Nacházíme se přesně v polovině druhého semestru a musím říct,...

Více
16. listopadu 2017

Zakládaní studentského klubu a RA novink...

Blíží se konec prvního semestru mého druhého roku na univerzitě,...

Více
14. září 2017

Jak se hlásit o pozici RA

Dobrý den, vítejte zpět! Dnešní článek bude celý o tom, proč jsem se rozhodla stát se ‚RA’...

Více
10. března 2017

Den v životě univerzitního studenta

Vítej zpátky, drahý čtenáři. Dnešní článek Vás seznámí s životem...

Více
16. listopadu 2016

Univerzitní život a mýtus o špatném poča...

Po dokončení IB zkoušek v květnu tohoto roku na mě čekaly tři...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.