Naši absolventi| Michaela Zemachová| Jak jsem poznala Skotsko skrze hrady a z...
28. února 2020 Michaela Zemachová

Jak jsem poznala Skotsko skrze hrady a zámky

Vůbec netuším, jak se to stalo, ale je to víc jak čtyři roky, co jsem napsala svůj první článek.

Živě si vybavuji, jak jsem byla nadšená, když jsem se přestěhovala do Edinburghu a nemohla jsem se dočkat, až začnu tuto novou kapitolu svého života. I když poslední čtyři roky byly dost jiné, než jaké si je devatenáctiletá Míša představovala, není pochyb, že to byla nová kapitola a teď když vím, že za chvíli končí, tak se nemůžu ubránit určité sebereflexi. Pamatuji si, jak jsem se dozvěděla, že jsem se dostala na edinburskou univerzitu a plánovala jsem si, že během těch čtyř let procestuji celé Skotsko, a přestože to se úplně nestalo (prokrastinace se očividně nevztahuje pouze k povinnostem), myslím, že se mi podařilo navštívit docela dobrou část Skotska, a protože všichni kdo mě znají vědí, že od malička mám slabost pro hrady a zámky a tak není vidu, že většina výletů byla naplánovaná kolem nich.

Asi nikoho nepřekvapí, že první hrad, který jsem ve Skotsku navštívila, byl Edinburský hrad. Protože vstupenka obvykle stojí 17 liber, což je pro prváky ekvivalent jídla na dva týdny, počkala jsem si na den sv. Ondřeje (skotského patrona), kdy byl vstup zadarmo, abych se konečně podívala dovnitř. Edinburský hrad je postaven na vyhaslé sopce uprostřed města, takže výhled shora definitivně stojí za to. Jeden z mýtů, pojící se k tomuto hradu je, že překročí-li jakýkoli vysokoškolák hradní brány, tak nedokončí univerzitu, takže mi držte palce!   

Jako další jsem navštívila zámek Lauriston, který je také v Edinburghu, blízko ostrůvku Cramond, který také stojí za to navštívit. Určitě si ale nastudujte časy přílivů a odlivů nebo se vám může stát, že se vám jediná cesta tam zaplaví a chvíli si tam pobudete. Posledními majiteli tohoto zámku byla významná skotská rodina za georgiánského období a posléze se zámeček proměnil v muzeum. Pokud se chystáte navštívit, určitě se taky projděte pro zámeckých pozemcích a Japonskem inspirované zahradě.

V únoru 2018 se mě má rodina konečně rozhodla navštívit, a tak jsme se vydali na výlet do malého městečka Linlithgow, které je slavné převážně tím, že se v místních hradě narodila Marie Stuartovna. I když z hradu dnes už moc nezbývá, Linlithgow je ideální pro jednodenní výlet z Edinburghu a stojí za to si udělat menší procházku kolem hradního jezera (dávejte si však pozor na labutě) a projít se v okolí města.

Během druhé rodinné návštěvy v říjnu stejného roku, jsme se rozhodli vydat na čtyřdenní výlet na Skotskou vysočinu, při kterém se nám podařilo vyšlápnout Ben Nevis, nejvyšší horu Británie, nepřejet žádné ovce a krávy, kterých bylo na silnicích víc než aut, a navštívit tři hrady—Eilean Donan, Dunvegan a Inverness. Pokud se někdy dostane do Skotska, udělejte si radost a navštivte ostrov Skye a s ním i Eilean Donan a Dunvegan, protože tyto dva hrady jednoznačně patří mezi moje oblíbené. 

     Inverness Castle                                                            Dunvegan Castle

 

Eilean Donan Castle

Když už je řeč o mých oblíbených hradech—hrad ve Stirlingu je ten nejlepší zámek ve Skotsku, do kterého se jednoznačně musíte podívat, tečka. A když už jste tam, zajeďte si taky k pomníku Williama Wallace, nemáte zač.

Minulý rok se mi taky konečně po dvou letech podařilo navštívit mého kamaráda Adama, který studuje v St. Andrews a tuto příležitost jsem samozřejmě využila k tomu, abych se podívala na trosky místního hradu. St. Andrews vypadá, jako kdyby vypadlo z pohádkové knížky a pokud jste fanoušci golfu, tak rozhodně doporučuji.

Na jaře jsem potom objevila další edinburský klenot, kterým je hrad Craigmillar v severovýchodní části Edinburghu, asi hodinku chůze od mého bytu. Vzhledem k tomu, že od té doby jsem tento hrad navštívila asi třikrát, tak bych řekla, že určitě stojí za to. Pokud můžu radit, udělejte si procházku z centra města přes holyroodský park a skrz krásnou historickou vesničku Duddingston a kochejte se.

Mou další destinací byl hrad Doune kousek od Stirlingu, který byste měli navštívit, pokud jste se někdy koukali na televizní seriály Monty Python, Cizinka nebo Hra o Trůny, protože zde se všechny tři seriály natáčeli. A prozatím poslední byla Inverlochy zřícenina blízko města Fort William, kterou jsem navštívila těsně předtím, než jsem se podruhé vydala na výšlap Ben Nevisu. 

Můžu říct, že za poslední čtyři roky jsem se zamilovala nejen do místních hradů a zámků, ale do Skotska jako takového, a přestože za pár měsíců dokončuji univerzitu, rozhodně se nechystám Skotsko opouštět. Přeci jenom mě ještě čeká spousta dalších hradů a zámků, které musím navštívit a prozkoumat!

 

Všechny články

16. července 2020

Takže Vy chcete studovat ve Skotsku?

Rozhodli jste se, že chcete studovat ve Skotsku? Skvělá volba!...

Více
28. února 2020

Jak jsem poznala Skotsko skrze hrady a z...

Vůbec netuším, jak se to stalo, ale je to víc jak čtyři roky,...

Více
3. prosince 2019

Začátek konce

Tak je to tady, čtvrtý a poslední rok univerzity.

Více
25. června 2019

Poznatky z praxe

Už tu máme skoro konec června, semestr je definitivně u konce a nyní to budou téměr dva týdny,...

Více
28. února 2019

Přitvrzuje.

V Edinburghu nám konečně začíná jaro, což by obvykle znamenalo, že své dny budu trávit v nejbližším...

Více
13. listopadu 2018

Obávaný třetí ročník

Už od prvního ročníku na univerzitě mě všichni varovali, abych si užívala studentského života,...

Více
30. června 2018

Setkáme se v Mull

Určitě se všichni shodneme, že červen byl vydařený měsíc— na Netflixu vyšla druhá řada Queer...

Více
28. února 2018

Novinky ze zasněženého Edinburghu

Nacházíme se přesně v polovině druhého semestru a musím říct,...

Více
16. listopadu 2017

Zakládaní studentského klubu a RA novink...

Blíží se konec prvního semestru mého druhého roku na univerzitě,...

Více
14. září 2017

Jak se hlásit o pozici RA

Dobrý den, vítejte zpět! Dnešní článek bude celý o tom, proč jsem se rozhodla stát se ‚RA’...

Více
10. března 2017

Den v životě univerzitního studenta

Vítej zpátky, drahý čtenáři. Dnešní článek Vás seznámí s životem...

Více
16. listopadu 2016

Univerzitní život a mýtus o špatném poča...

Po dokončení IB zkoušek v květnu tohoto roku na mě čekaly tři...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.