Naši absolventi| Michaela Gelnarová| “Ta nejistota, ta je nejhorší...“
21. listopadu 2016 Michaela Gelnarová

“Ta nejistota, ta je nejhorší...“

Jsem velký fanoušek dobrodružství a adrenalinových sportů, to ale neznamená, že bych si užívala pocit nejistoty v každodenním životě. I tak se s ní ale student setká nespočetně.

Od nepřestávajícího kontrolování emailu v den rozeslání příjímacích dopisů od univerzit, přes výsledky stipendií, až po usilování o různé granty a pozice. Nic není zaručeno. Toto bych ale nazvala spíše okrajovou nejistotou, protože skoro ve všech zmíněných příkladech má člověk plán B, který nabízí záchranné možnosti typu VŠ v Česku, studentské půjčky, nebo léta stráveného brigádou.

Pak jsou tu ale jiné nejistoty, které už tak jednoduchý plán B nenabízejí. Naneštěstí se těchto nejistot sešlo v letošním roce hned několik. Za první bych označila červnové britské referendum. V té době jsem byla na stáži na ambasádě a během schůzky konzulů států EU jsem konverzovala na toto téma s britským zástupcem. Odhady byly těsné, ale zdálo se, že zastánci setrvání Británie v Unii zvítězí. Během konverzace padlo i pár vtipů, ale nejistota diplomata byla citelná. Výsledky následující ráno byly jako studená sprcha. Británie se rozhodla pro Brexit, čímž postavila nejenom sebe, ale celý projekt integrované Evropy do velmi nejisté pozice.

Dalším velkým otazníkem na světové scéně byly americké volby. Hillary Clinton byla jasný favorit pro celou moji školu i kamarády na Facebooku. Sdílení videí a článků proč zvolit první prezidentku USA nebralo konce a všechny ukazatele předpovídaly ženu v Oválné pracovně. Když se mě moji kamarádi z Česka ptali, jak vidím americké volby, nedokázala jsem odpovědět. Brexit otřásl mou vírou v otevřený, globalizovaný svět, kde spolupráce a ekonomický pokrok všech předčí nacionalismus a izolacionismus. Výhra Donalda Trumpa mě tedy kompletně nezaskočila, ale byla tou horší variantou. Tato volba podle mě reprezentuje řadu nejistot, od budoucího vnitropolitického vývoje Spojených Států po jejich působení v zahraničí.

Nakonec se dostávám k situaci v ČR. Před mým odletem do USA jsem se zajímala o českou politiku jen okrajově, ale loňské události okolo 17. listopadu to změnily. Vždy jsem věřila, že totalitní režimy ve střední Evropě jsou otázkou minulosti, z které se tato část evropského kontinentu poučila. Přesto loni z pódia zaznívaly xenofobní a rasistická hesla, která navazovala na nacistickou rétoriku. Dále byl studentům zakázán vstup na Albertov, kde právě studentstvo v osmdesátém devátém vedlo tažení za demokracii. Za poslední rok se na události v listopadu nabalila spousta dalších – návštěva čínského prezidenta se zákazem tibetských vlajek, lživé výroky hlavy státu, návštěva Dalajlámy a s ní spojené kontroverzní neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu a dopis čtyř nejvyšších státních činitelů, cenzura pořadu Jana Krause, nebo nedávný návrh zákona, který má trestat „urážky včetně příliš silné kritiky“ prezidenta republiky. Jsem dítě demokracie a nikdy jsem si nemyslela, že bych se o tuto životní jistotu musela obávat.

A tím se dostávám na začátek tohoto příspěvku. Citát “ta nejistota, ta je nejhorší...“ je útržkem z vyprávění afgánské slečny jménem Nilob, která v devadesátých letech spolu s rodinou utekla před Talibánem do ČR. Nahrávali jsme její příběh a vytvořili k němu animované video pod hlavičkou projektu Učme se o uprchlících, který na začátku druhého pololetí poputuje do středních škol v České republice. Projekt je výsledkem grantu, o který jsme si spolu se spolužákem z Grinnellu zažádali loni v lednu. Naším cílem je představil téma uprchlíků a pomoct tak bojovat s narůstajícími negativními postoji k nim. Věříme, že podklady, které prezentují fakta a vysvětlují termíny, které média často zaměňují, pomohou studentům lépe pochopit současnou uprchlickou krizi a zasadit ji do širšího kontextu.

Netroufám si přirovnávat mé nejistoty k těm, které zažívala Nilob a její rodina na útěku. Jejich odhodlanost je spíše velkou motivací dělat více než jen přihlížet tomu, jak se naše demokracie pomalu stáčí iliberálním směrem. Jsem taky velmi nadšená z toho, že je tady v Česku podobných aktivistů více. Skupina studentů z Masarykovy univerzity nedávno rozjela projekt Zvol si info (zvolsi.info), který pomáhá mladým lidem odhalit dezinformace a konspirační weby. Takže i když se do české společnosti v poslední době vkrádá nejistota, nebude to možná nakonec tak špatné, jak se může zdát.

 

Všechny články

30. června 2018

Promoce

V půlce května jsem napsala finální test z ekonomie, vystavila závěrečný výtvarný projekt,...

Více
1. března 2018

Poslední semestr

Dneska naposledy píšu příspěvek z pozice studentky Grinnell College. Je to zvláštní pocit....

Více
16. listopadu 2017

Extrémní sporty v USA

Letos jsem do USA zamířila s velkým předstihem. Už na konci července jsem se loučila s ČR a...

Více
3. července 2017

Fotoreportáž ze Santiaga de Chile

Santiago je město kontrastů, mísí v sobě krásu hor, které jsou...

Více
2. března 2017

Studium v zahraničí

Malinké americké školy se pyšní volností výběru předmětů, kdy si každý student může jít za...

Více
21. listopadu 2016

“Ta nejistota, ta je nejhorší...“

Jsem velký fanoušek dobrodružství a adrenalinových sportů, to...

Více
1. července 2016

Na pláž nebo na stáž?

Je 7:50, já vstávám a na snídani si dělám čerstvý džus z místních pomerančů. Jsou slaďoučké...

Více
4. března 2016

Jak si vybudovat síť kontaktů

Je to jako včera, co jsem seděla v univerzitní tělocvičně spolu...

Více
15. listopadu 2015

Méně času, více povinností, duševní zdra...

Dneska jsou to tři měsíce, co jsem se vrátila na Grinnell. Druhý...

Více
30. června 2015

První rok hotov a dobrodružství přede mn...

Nemůžu uvěřit, že už je jeden ze čtyř let na Grinnellu za mnou....

Více
1. března 2015

Nabitý jarní semestr

Devatenáctého ledna mi začal druhý semestr na Grinnellu. I když se může zdát, že začátek pololetí...

Více
18. listopadu 2014

Vítejte v kukuřici

Když jsem se rozhodla, že půjdu trošku netradiční cestou a zvolím studium v zahraničí, měla...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.