1. března 2018 Michaela Gelnarová

Poslední semestr

Dneska naposledy píšu příspěvek z pozice studentky Grinnell College. Je to zvláštní pocit. Přijde mi, že jsem nedávno seděla v letadle do Iowy a absolutně netušila, k čemu jsem se na čtyři roky upsala. V příštím (a taky posledním příspěvku) se hodlám věnovat budoucnosti a tak se v dnešním ohlédnu za posledními čtyřmi lety.

1) Studium
Flexibilita místního systému se dá těžko s něčím srovnat. Kromě povinného tutorialu v prvním semestru nemá Grinnell skoro žádné požadavky (mimo počet kreditů) k tomu, aby student úspěšně graduoval. Já jsem flexibilitu využila na maximum i tím, že jsem si vytvořila vlastní, nezávislý obor - navolila jsem si předměty, které dohromady tvoří můj učební plán. Můj obor se jmenuje mezinárodní vztahy a komunikace a kombinuje čtyři fakulty – ekonomie, politologie, španělštiny a výtvarného umění. V současné době píšu bakalářskou práci, která je vyústěním mého studia a pojednává o ruské strategické komunikaci, jejím dopadu a obraně proti ní v Česku a Estonsku.
 
2) Mezinárodní zkušenost
Každý pátý student na Grinnellu je mezinárodní student. Minulý semestr jsem měla například seminář, ve kterém nás bylo patnáct – pět Američanů a pak kluk z Jižní Korey, Indie, Dánska, dvě holky z Indie, jedna ze Somalilandu, Ghany, Ruska, Vietnamu a já jako Češka. Kromě zkušeností z univerzitního kampusu jsem také využila každou příležitost jej na chvíli opustit a vyrazit do zahraničí. Byla jsem na stáži v Argentině a studovala jsem na semestr v Německu a v Chile. Můj poslední výlet začíná příští úterý, kdy odlétám do Estonska na konferenci o bezpečnosti, která slouží jako součást mého výzkumu k bakalářské práci.
 
3) Pracovní zkušenost
Na Grinnellu jsem začínala jako obsluha vaflového baru a servírka. V druhém semestru jsem si našla novou práci jako technologický poradce. V druhém ročníku jsem vyučovala kurzy češtiny a pracovala pro studentský časopis a oddělení komunikace. Na konci třetího ročníku jsem byla zvolena v celostudentských volbách do pozice Viceprezidentky pro akademické záležitosti studentského parlamentu, ve kterém pracuji dodnes. Mimo to jsem měla šanci stínovat profesorku tělocviku v New Yorku a absolvovat stáž na Zastupitelském úřadu ČR v Buenos Aires.
 
4) Mimoškolní aktivity
Letos to je třetí rok, kdy vedu klub milovníků extrémních sportů. Získala jsem pro něj za tři roky přes 10 tisíc dolarů a zorganizovala tři výlety pro celkem 45 studentů do coloradských hor, národních parků Grand Teton, Zion a Grand Canyon.
V prvním ročníku jsem spolu se spolubydlící založila klub přátel gurmánského jídla, se kterým vaříme každou neděli pokrmy z celého světa. Za první dva roky jsme si vytvořili silnou komunitu studentů z východní Evropy a založili klub přátel Slovanů. Díky němu můžeme organizovat různé akce a oslavy, kde představujeme národní svátky a tradice všem studentům na škole. V neposlední řadě jsem měla šanci vést organizaci mezinárodních studentů, což je druhá nejpočetnější organizace na kampusu. Předloňské prázdniny jsem strávila částečně v ČR prací na projektu o uprchlících a ty loňské cestováním po západu USA díky grantu pro mezinárodní studenty.
 
Když si pomyslím, že jsem málem nepřijala nabídku studovat na Grinnellu kvůli tomu, že se nachází uprostřed kukuřičných polí, trošku mě zamrazí. Možnosti, které tato malá liberální škola nabízí, jsou víceméně neomezené a lidé, které jsem zde potkala, mi pomohli dosáhnout všech cílů, které jsem si vytyčila. Možná doufám, že tímto příspěvkem někoho k studiu na Grinnell College nalákám. Celé čtyři roky jsem tady byla jediná Češka a když letos v květnu dostanu bakalářský diplom a odletím domů, sundají Českou vlajku z galerie vlajek mezinárodních studentů. Minimálně na rok nebude mít Grinnell nikoho, kdo by na mezinárodním jídelním festivalu vařil svíčkovou, pořádal workshop zdobení velikonočních vajec a organizoval studentský 17. listopad.

Všechny články

30. června 2018

Promoce

V půlce května jsem napsala finální test z ekonomie, vystavila závěrečný výtvarný projekt,...

Více
1. března 2018

Poslední semestr

Dneska naposledy píšu příspěvek z pozice studentky Grinnell College. Je to zvláštní pocit....

Více
16. listopadu 2017

Extrémní sporty v USA

Letos jsem do USA zamířila s velkým předstihem. Už na konci července jsem se loučila s ČR a...

Více
3. července 2017

Fotoreportáž ze Santiaga de Chile

Santiago je město kontrastů, mísí v sobě krásu hor, které jsou...

Více
2. března 2017

Studium v zahraničí

Malinké americké školy se pyšní volností výběru předmětů, kdy si každý student může jít za...

Více
21. listopadu 2016

“Ta nejistota, ta je nejhorší...“

Jsem velký fanoušek dobrodružství a adrenalinových sportů, to...

Více
1. července 2016

Na pláž nebo na stáž?

Je 7:50, já vstávám a na snídani si dělám čerstvý džus z místních pomerančů. Jsou slaďoučké...

Více
4. března 2016

Jak si vybudovat síť kontaktů

Je to jako včera, co jsem seděla v univerzitní tělocvičně spolu...

Více
15. listopadu 2015

Méně času, více povinností, duševní zdra...

Dneska jsou to tři měsíce, co jsem se vrátila na Grinnell. Druhý...

Více
30. června 2015

První rok hotov a dobrodružství přede mn...

Nemůžu uvěřit, že už je jeden ze čtyř let na Grinnellu za mnou....

Více
1. března 2015

Nabitý jarní semestr

Devatenáctého ledna mi začal druhý semestr na Grinnellu. I když se může zdát, že začátek pololetí...

Více
18. listopadu 2014

Vítejte v kukuřici

Když jsem se rozhodla, že půjdu trošku netradiční cestou a zvolím studium v zahraničí, měla...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.