Naši absolventi| Michaela Gelnarová| Na pláž nebo na stáž?
1. července 2016 Michaela Gelnarová

Na pláž nebo na stáž?

Je 7:50, já vstávám a na snídani si dělám čerstvý džus z místních pomerančů. Jsou slaďoučké a prodává se tu odrůda, která je podle názvu přímo určená k odšťavňování.

Obleču se do slušných kalhot, košile a kardiganu a vyrážím do práce. Naštěstí bydlím úplný kousek. Za čtyři minuty už stojím přede dveřmi ambasády a vrátný Carlos mi přichází otevřít. Následuje klasický argentinský rituál přivítacího polibku na jednu tvář a optání, jak se mi daří. Jen se usměju, opětuji zdvořilé optání a vybíhám do prvního patra, kde už mám na stole nachystané dnešní noviny. Prolouskávám se nejnovějším děním v zemi a konečně k tomu nepotřebuju slovník.

Přečtením novin mi však denní rutina končí. Mám štěstí, že jsem na velvyslanectví, kde se mě zaměstnanci snaží plně zapojit do každodenních aktivit. Někdy pomáhám na konzulárním úseku, kde mi pan konzul vysvětluje systém udělování různých typů víz, jaké pravomoci má tento zastupitelský úřad a které dokumenty se musí poslat na ministerstvo ke schválení. Jindy se třeba dozvídám o fungování výměnných a partnerských programů univerzit. Spolu s profesorem češtiny mě také seznamují s radostmi i strastmi spolupráce s místní krajanskou komunitou. S panem tajemníkem, který je zároveň vedoucím obchodně ekonomického úseku, jsem měla možnost navštívit jednání s argentinskou komorou, která se zaměřuje na obnovitelné zdroje energie. Cílem jednání bylo zjistit podmínky, za kterých Argentina plánuje rozšířit svůj obnovitelný sektor, a předat je české firmě, která v současné době dokončuje projekt implementace solárních panelů v sousedním Chile.

Za kompletní vtažení do kariérního života ale vděčím panu velvyslanci. Hned druhý den mě přivítal otázkou „Míšo, chtěla byste jít reprezentovat Českou republiku?“ a celá má dosavadní zkušenost se nesla v podobném duchu. Seznámil mě s pracovními náležitostmi velvyslance jako psaní diplomatických nót a oficiálních blahopřání, ale také jsem měla tu čest ho doprovodit na několik koncertů, schůzek a kulturních akcí ostatních ambasád. Skrz pracovní i osobní kontakt se zaměstnanci ambasády jsem měla šanci udělat si velmi dobrý obrázek o tom, co práce v takové instituci obnáší. Upřímně jsem si před stáží ani nedělala iluze o tom, že bych si mohla prakticky vyzkoušet tak širokou škálu různorodých funkcí.

Ještě mi v Buenos Aires zbývají dva týdny, ale už teď je jasné, že stáž splnila svůj účel. Mám jasnou představu o tom, co práce na ambasádě obnáší, a jaké výhody i nevýhody jsou s ní spjaté. Dále jsem si zlepšila španělštinu, se kterou jsem teď schopna konverzovat i o složitějších tématech třeba z oblasti mezinárodních vztahů. V neposlední řadě jsem navázala kontakty s lidmi, kteří jsou kariérní diplomaté, a s kterými se snad jednou v budoucnu potkám jako jejich plnoprávná kolegyně.

Nic z toho, co jsem popsala, by ale nebylo možné bez pomoci nespočtu lidí, kteří mě podporovali při každém kroku tohoto procesu, který mě dovedl až do Buenos Aires. Od Writing Lab na Grinnellu, která mi vypilovala k dokonalosti žádost o grant na zaplacení stáže, až po moji spolubydlící, která byla největší oporou při všech napjatých situacích, mám veliké štěstí, že mě obklopují skvělí lidé. Za celou tuto zkušenost bych tedy chtěla ještě jednou poděkovat všem zaměstnancům Velvyslanectví ČR v Buenos Aires, mojí domovské Grinnell College a The Kellner Family Foundation.

 

Všechny články

30. června 2018

Promoce

V půlce května jsem napsala finální test z ekonomie, vystavila závěrečný výtvarný projekt,...

Více
1. března 2018

Poslední semestr

Dneska naposledy píšu příspěvek z pozice studentky Grinnell College. Je to zvláštní pocit....

Více
16. listopadu 2017

Extrémní sporty v USA

Letos jsem do USA zamířila s velkým předstihem. Už na konci července jsem se loučila s ČR a...

Více
3. července 2017

Fotoreportáž ze Santiaga de Chile

Santiago je město kontrastů, mísí v sobě krásu hor, které jsou...

Více
2. března 2017

Studium v zahraničí

Malinké americké školy se pyšní volností výběru předmětů, kdy si každý student může jít za...

Více
21. listopadu 2016

“Ta nejistota, ta je nejhorší...“

Jsem velký fanoušek dobrodružství a adrenalinových sportů, to...

Více
1. července 2016

Na pláž nebo na stáž?

Je 7:50, já vstávám a na snídani si dělám čerstvý džus z místních pomerančů. Jsou slaďoučké...

Více
4. března 2016

Jak si vybudovat síť kontaktů

Je to jako včera, co jsem seděla v univerzitní tělocvičně spolu...

Více
15. listopadu 2015

Méně času, více povinností, duševní zdra...

Dneska jsou to tři měsíce, co jsem se vrátila na Grinnell. Druhý...

Více
30. června 2015

První rok hotov a dobrodružství přede mn...

Nemůžu uvěřit, že už je jeden ze čtyř let na Grinnellu za mnou....

Více
1. března 2015

Nabitý jarní semestr

Devatenáctého ledna mi začal druhý semestr na Grinnellu. I když se může zdát, že začátek pololetí...

Více
18. listopadu 2014

Vítejte v kukuřici

Když jsem se rozhodla, že půjdu trošku netradiční cestou a zvolím studium v zahraničí, měla...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.