Naši absolventi| Martin Kábrt| Sebepodrývající předpověď, kolektivní id...
25. února 2013 Martin Kábrt

Sebepodrývající předpověď, kolektivní identita

Zatímco má domovina se poslední měsíce sociálně, kulturně a politicky štěpila v mediální psychóze kolem volby prezidenta, já jsem si v zemi, v níž politická práva nemám, v klidu složil úspěšně všechny zkoušky a i nyní nadále pokračuji směrem k zdárnému (byť ještě vzdálenému) konci prvního ročníku.

Nalézám mnoho pravdy ve slovech Radka Špicara, kdysi studenta na Cambridgi, že studium v zahraničí dodává člověku zvláštní motivaci, danou neustálým pocitem podcenění cizí společností. Na vysvětlenou: Britové nejsou xenofobi,  ale jaksi vnitřně nevěří ve valné schopnosti studentů z bývalého východního bloku, možná snad z Východu obecně. Sám pozoruji, že dokud neotevřu ústa, je se mnou jednáno jinak, s větší důvěrou. V mé schopnosti, možná v mou osobu. Když mě ovšem prozradí slovanský akcent, jako kdyby se nepatrně změnil výraz osoby, s níž mluvím. Ne moc, jen trochu. Jedna vráska na čele navíc. Jsem přesvědčen, že to není schizofrenie (jež promítá mé obavy do mého vnímání okolí), ale i kdyby byla, výsledek je stejný. Obrácený Pygmalion efekt. Čím menší očekávání jsou na mě vložena, tím větší mám motivaci pochyby o mých schopnostech rozptýlit. Slovy Radka Špicara, "dokázat mým anglickým spolužákům z prestižních soukromých škol, že s nimi dokážu přinejmenším držet krok, nebo být dokonce lepší než oni." (zdroj: Špicarův blog na Aktualne.cz)

Dovolím si ještě jednu úvahu, než shrnu svůj dosavadní život a působení v Yorku. Před odletem do Anglie jsem nebyl v zahraničí nikdy déle než tři týdny v kuse. Poznávám tak mně dosud neznámou roli pozorovatele, vsunutého do určitého prostředí, v němž nikdy zcela nesplyne, ale jehož je náhle součástí.  Je to zcela jiný pocit říkat, že Anglie vyhrála, než říci: "my vyhráli." Vede mě to k myšlence, že nezaujatý pozorovatel může být ve společnosti klenotem, neboť často vidí tam, kam ostatním brání v rozhledu zvyk a tradice. Možná by nebylo občas na škodu nechat si i u nás v Česku občas poradit od cizinců.

Konečně ale tedy stručně já a York. Lehce stresuplný leden za sebou zanechal úspěšně zvládnuté zkoušky, smlouvu na pronájem bydlení na příští školní rok, četné sportovní úspěchy, ale i jednu neúspěšnou žádost o letní stáž. Také se nyní pravidelně účastním kurzů vedených univerzitou a firmami na zlepšení prezentačních a komunikačních dovedností, vůdčích schopností či finanční a byznysové gramotnosti. Minulý pátek jsem se jako jeden z 260 delegátů zúčastnil York Finance Conference, tento rok zaměřené na budoucnost evropského bankovnictví.

Nejvíc mám ale radost, že už se začínám konečně trochu profesionálně profilovat a vím, který obor vyhledávat pro potenciální letní stáž. Univerzita se tak stává tím pomyslným mostem mezi školní lavicí a pracovním stolem, a tak to má býti. Cesta přede mnou je však stále ještě daleko delší, než ta za mnou, tedy nepředbíhejme.
 

Všechny blogy

22. srpna 2016

Konec dobrý

Mateřské školky, dětské jesle a školní družiny po celém světě se pravidelně potýkají s rodiči,...

Více
31. března 2016

Zápisky z Bruselu

„Musíte umět perfektně anglicky, německy a francouzsky,“ trpělivě mi vysvětluje starší Nizozemka...

Více
17. listopadu 2015

Staré a nové budovy

Sedím v měkkém hotelovém županu na ratanovém křesle a z balkónu pozoruji královský park Jejího...

Více
24. července 2015

Epilog

Podle rosniček včerejších zpráv BBC má dnes být zamračeno a možná i pršet, již v 6 ráno mě...

Více
3. března 2015

Bildung lidských zdrojů

Za dva týdny mi končí předposlední trimestr posledního ročníku studia na University of York....

Více
18. listopadu 2014

Staré stesky, nové stezky

Dva roky po maturitě se můj život pomalu zase blíží ke křižovatce. Jsem v posledním ročníku...

Více
2. července 2014

Konec roku na jedné lodi

V posledním trimestru tohoto školního roku se můj život otáčel prakticky pouze kolem nadcházejících...

Více
10. března 2014

Anglické jaro a 'Generace Já'

Po zimě, která nebyla, přišlo do Anglie časné jaro. Bledule kvetly...

Více
20. listopadu 2013

Na krásu není čas

Po veselých letních prázdninách, prožitých v jihoafrické zimě, jsem znovu akceleroval na západní...

Více
16. července 2013

Delta já (∆JÁ)

Ve fyzice mě vždy učili, že změna není žádná událost, ale jen rozdíl mezi tím, jak se věci...

Více
25. února 2013

Sebepodrývající předpověď, kolektivní id...

Zatímco má domovina se poslední měsíce sociálně, kulturně a politicky...

Více
12. listopadu 2012

Zodpovědnost za sebe sama a jiné tematické...

Tak jako láska na první pohled je jen chemickou reakcí a dočasnou...

Více
Zpět na hlavní stránku