20. listopadu 2013 Martin Kábrt

Na krásu není čas

Po veselých letních prázdninách, prožitých v jihoafrické zimě, jsem znovu akceleroval na západní rychlost života a pilně plním úděl studenta na plný úvazek. Líně rušné ulice majestátního Kapského města, pozorování velryb a stáž pro místní neziskovku vystřídala levná krása anglických trávníků a střízlivý humor domorodců. Není ovšem čas stýskat si. Jsem zaneprázdněn asi jako nikdy.

Naproti povinným obecným úvodům do oboru v prváku, letos  jsem si všechny předměty vybíral sám, a že to nebyla lehká volba. Občas je děsně otravné být člověkem, jehož vše baví a zajímá. I to, co mu nejde. Letos tedy pokračuji v ekonomickém zaměření svého trojoboru, mám mikro a makroekonomii, ekonometrii, ale také Evropskou unii a dějiny filosofie. Vše je nesmírně napínavé.

Nejvíc mě poslední dobou dojímá můj profesor filosofie A. Ward, jenž je tak věrnou kopií profesora češtiny Hrbolka z filmu Marečku, podejte mi pero!, že by mi i František Kovařík dal za pravdu. Tón i artikulace řeči, roztomilý smysl pro humor, tři čtvrtě století praxe... že se jen obávám dne, kdy mi vrátí esej o Humově skepticismu s nesmrtelným: "No nepotěšil jste mne, ani jáá váás nepotěším." 

Studium mi zabírá většinu času, stále ale také spoluedituji fakultní periodikum VOX, trénuji svůj florbalový kroužek a navštěvuji mimooborové kurzy o podnikání. Do toho sepisuji chvatně přihlášky na stáže na příští léto, rozmýšlím, co bude po promoci, zkoumám magisterské kurzy i budoucí stipendijní možnosti a vprostřed všeho zmatku se přihlašuji na různé částečné pracovní úvazky vedle studia.  Nezbývá čas na umění, krásu, či hraní si na lásky. Jsem v jednom víru studia a povinností. A jako klidné, tiché oko vprostřed hurikánu se nepodbízivě nabízí jednoduché "Hledejte především Jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno." (Půl republiky a Kačku Zemanovou tomu, kdo mi to předvede.)

Vlastně ani nevím, jestli je život s ručičkou otáčkoměru nad 3000 vůbec pro mě, a jestli bych radši někde nestál s cigaretou a holkou, co nemá kam jít. A tak "v hledáčku hledám cíl, ale kam zamířím, nacházím jenom další a další věci k hledání." Ale to už je asi úděl mladých lidí.

Jinak si čtyři studenti spokojeně žijeme v typicky britsky nezatepleném řadovém domečku s jednovrstvými skly v oknech, často vaříme a denně dojíždíme asi pět minut na univerzitu. Děsí mě představa, že mé studium je takřka v polovině – vždyť jsem sotva začal! A stále pořádně nic neumím! Takže opět ztrácím další iluzi, tentokrát o vysokoškolsky vzdělaných lidech. Jsou to normální smrtelníci. Jako prvňák jsem měl stejné iluze o páťácích, jako primán o oktavánech, jako oktaván o vysokoškolácích. Když pak člověk do té fáze dojde sám, dojde mu, že to není žádný rozdíl a že jsem ten stejný nervózní a zmatený chlapec. Světská sláva, polní tráva.

Dospělí jsou rozhodně moc a moc zvláštní.

 

Všechny blogy

22. srpna 2016

Konec dobrý

Mateřské školky, dětské jesle a školní družiny po celém světě se pravidelně potýkají s rodiči,...

Více
31. března 2016

Zápisky z Bruselu

„Musíte umět perfektně anglicky, německy a francouzsky,“ trpělivě mi vysvětluje starší Nizozemka...

Více
17. listopadu 2015

Staré a nové budovy

Sedím v měkkém hotelovém županu na ratanovém křesle a z balkónu pozoruji královský park Jejího...

Více
24. července 2015

Epilog

Podle rosniček včerejších zpráv BBC má dnes být zamračeno a možná i pršet, již v 6 ráno mě...

Více
3. března 2015

Bildung lidských zdrojů

Za dva týdny mi končí předposlední trimestr posledního ročníku studia na University of York....

Více
18. listopadu 2014

Staré stesky, nové stezky

Dva roky po maturitě se můj život pomalu zase blíží ke křižovatce. Jsem v posledním ročníku...

Více
2. července 2014

Konec roku na jedné lodi

V posledním trimestru tohoto školního roku se můj život otáčel prakticky pouze kolem nadcházejících...

Více
10. března 2014

Anglické jaro a 'Generace Já'

Po zimě, která nebyla, přišlo do Anglie časné jaro. Bledule kvetly...

Více
20. listopadu 2013

Na krásu není čas

Po veselých letních prázdninách, prožitých v jihoafrické zimě, jsem znovu akceleroval na západní...

Více
16. července 2013

Delta já (∆JÁ)

Ve fyzice mě vždy učili, že změna není žádná událost, ale jen rozdíl mezi tím, jak se věci...

Více
25. února 2013

Sebepodrývající předpověď, kolektivní id...

Zatímco má domovina se poslední měsíce sociálně, kulturně a politicky...

Více
12. listopadu 2012

Zodpovědnost za sebe sama a jiné tematické...

Tak jako láska na první pohled je jen chemickou reakcí a dočasnou...

Více
Zpět na hlavní stránku