27. června 2019 Lukáš Mácha

Můj rok v praxi

Jen těžko se dá uvěřit, že je to už rok, co jsem začal pracovat ve společnosti Jaguar Land Rover. Jediná myšlenka, která byla v mé mysli přesně před rokem, v pondělí 25. června 2018, bylo to, jak neskutečné mám štěstí, že mohu okusit každodenní povinnosti inženýra v automobilovém průmyslu v tak prestižní firmě. V následujících řádcích se pokusím stručně popsat svou snahu stát se rovnocenným a hodnotným členem týmu v jednom z nejkonkurenceschopnějších odvětví dnešního průmyslu.

Vše začalo týdenní úvodní akcí naplněnou prezentacemi, stmelováním týmu a návštěvami výrobních závodů. Musím přiznat, že veškeré mé obavy, které jsem měl před tím, než jsem nastoupil v pilotních operacích, byly zbytečné. Od prvního dne jsem byl mentorován stážistou z předcházejícího roku, kterému byla pracovní stáž prodloužena z dvanácti na patnáct měsíců a tak strávil tyto tři měsíce tím, že mě učil všemu, čemu se do té doby sám naučil. A když říkám všemu, myslím tím opravdu všemu. Představil mi hlavní zainteresované strany, s nimiž budu během své stáže muset jednat a pomohl mi vyřešit všechny IT a HR záležitosti, obstarat notebook, softwarové licence a ukázal mi veškeré aplikace, které jsem ke své práci potřeboval.

I přes vcelku hladký start se mi hlavou stále honily otázky plné obav. Obstojím v tak silné konkurenci? Zvládnu udržet krok se vším, co se v pilotních operacích děje a nebudu přitom nikomu na obtíž? Nespočetné množství jednání, která jsem v rámci zaškolování navštívil, pro mi zprvu moc nedávala smysl. Většinu času jsem trávil pouhým přihlížením. Opřený o zeď, obklopen neznámými lidmi a spíše jsem se jen snažil přijmout nepřeberné množství informací a soustředit se na klíčová fakta. Jak se později ukázalo, nebyl jsem jediný, kdo se ztrácel. I můj mentor měl, navzdory své roční praxi, leckdy problém vyznat se v některých předpisech a pokynech vedení firmy. 

S přibývajícím časem, strávenými po boku mých zkušenějších kolegů, jsem se zapojoval do procesu čím dál víc a díky tomu jsem začínal chápat jednotlivé souvislosti chodu firmy a vše začínalo být stále více jasnější. Jediným ze způsobů jak se zdokonalovat, bylo získat více zkušeností. A tak jsem se snažil dostat se na co nejvíce projektů a plnit čím dál více náročnější úkoly. 
Během stáže a postupného zapracování jsem začínal nabývat pocitu hodnotného a rovnocenného člena týmu. Jednání, která se do té doby zdála jen jako zmatené mítinky plné neznámých slov a pojmů, se pro mne najednou stala stěžejními. Z porad, kterých jsem se účastnil, jsem se v tu chvíli snažil vytěžit maximum. A to nejen pro to, abych mohl dělat svou práci naplno, ale také proto, abych mohl plánovat dopředu a pokusit se vyvarovat veškerým problémům, které by mohly nastat. 

Dalo by se říci, že čím více jsem se dozvěděl a naučil, tím více jsem si uvědomoval, jak moc toho ještě nevím a neumím (v podstatě čím více jsem se dozvěděl, tím hloupější jsem si připadal). Nicméně po roce stráveném ve společnosti Jaguar Land Rover, po boku skvělých lidí a práci na skvělých projektech se ocitám na konci své stáže, motivovaný jak nikdy předtím.

Všechny články

6. srpna 2020

Změny plánu a Online Learning

Závěrečná fáze mého studia na britské univerzitě v Derby byla...

Více
28. února 2020

Velká rozhodnutí aneb další cesta za dob...

Je to až neuvěřitelné, že už jsou to čtyři co jsem byl ve “čtvrťáku”...

Více
5. prosince 2019

O praxi

Po roce stráveném v automobilce Jaguar Land Rover, nebyl návrat na univerzitu úplně nejrůžovější,...

Více
5. prosince 2019

O praxi

Po roce stráveném v automobilce Jaguar Land Rover, nebyl návrat na univerzitu úplně nejrůžovější,...

Více
27. června 2019

Můj rok v praxi

Jen těžko se dá uvěřit, že je to už rok, co jsem začal pracovat ve společnosti Jaguar Land...

Více
27. února 2019

Elektrifikace v automobilovém průmyslu

Každý si je zcela jistě vědom rychle rostoucího trhu elektrických...

Více
9. listopadu 2018

Jaguar Land Rover

V Jaguar Land Roveru (JLR) jsem začal 25. června 2018 týdenním „Induction“ v hotelu Chesford...

Více
28. června 2018

Pracovní stáž

U studentů ve Velké Británii je velice populární, aby si v polovině svých studií odpočinuli...

Více
27. února 2018

Boj s jednotkami

První semestr plný podvozků, konstruování v SolidWorks a Aplikované matematiky, zakončen v...

Více
15. listopadu 2017

Tak trochu nevšední studium

Velice často slýchávám od lidí otázky typu: „Co že to vlastně...

Více
3. července 2017

A je po!

Od té doby, co jsem se přestěhoval do Spojeného království, plný očekávání a nervozity, jíž...

Více
22. února 2017

Studium pro život

Testovací jízdy na Silverstone v polovině září, sdílení garáží s jezdci od Porsche, první vlna...

Více
8. listopadu 2016

Polovina prvního semestru za mnou

Sedmý týden končí, což znamená, že nám zbývá už jen pět týdnů...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.