Naši absolventi| Josef Hazi| Ukončení druhého ročníku v UK a začátek letní...
8. července 2013 Josef Hazi

Ukončení druhého ročníku v UK a začátek letní stáže v US

Před dvěma týdny jsem hladce zakončil Trinity trimestr na Oxfordu a ukončil tím tak svůj druhý ročník studia materiálů. Přeletěl jsem zpět do rodné země, kde jsem pozdravil rodiče, „přebalil se“ (vybalil a zase zabalil věci do kufru) a během čtyř dní již seděl v letadle směřujícím do Los Angeles. Z Los Angeles jsem se přemístil do Santa Barbary, kde jsem před týdnem začal svoji 10ti týdenní vědeckou stáž.

Závěr roku proběhl bez problémů především díky tomu, že jsme neměli žádné zkoušky. Učivo bylo také poměrně „stravitelné“ asi i proto, že se profesoři soustředili především na prváky a třeťáky, kteří měli ke konci trimestru důležité zkoušky. Úspěšně jsem sepsal moji poslední laboratorní zprávu a odevzdal laboratorní sešit/knihu, na které jsem za tento rok strávil přes 200 hodin. Dostal jsem také certifikát za splnění kurzu „Building a business“, který nám měl objasnit, co obnáší založení vlastní společnosti. Certifikát je sice pouze papír, který nic neznamená, ale musím uznat, že přednášky a workshopy byly zajímavé a poučné.

Jediné dvě věci, které se v posledním trimestru nepovedly, byly počasí a volejbal. Počasí se letos opravdu snažilo dodržet britské normy, a tak jsme za celé jaro a léto měli pouze dva slunné dny, zbytek mlhu a déšť. Ve volejbale jsme bohužel podlehli Cambridge 3:0 za silné nepřízně Cambridgeského rozhodčího.

Přesto byl ale tento term asi nejpříjemnější a nejklidnější, a lepší začátek stáže v Santa Barbaře jsem si ani nemohl přát. Větší kontrast od Oxfordu si asi ani neumím představit. Musím asi začít právě počasím – příjemných 25°C za jasné oblohy a bez přehnané vlhkosti je dokonalým opakem anglickým mrakům a silnému, chladnému větru. K tomu se navíc kampus UCSB nachází na pobřeží a z budovy mé laboratoře je to doslova 2 minuty chůze na pláž. Také povaha lidí je o 180° odlišná od té české. Míjíte-li někoho na ulici, podívá se na Vás, usměje, občas i zdvořile pozdraví a optá se jak se máte. To je pochopitelně samozřejmostí v obchodech, restauracích a jiných sociálních místech. Když jsem u těch obchodů, nemohu si odpustit zmínit to, jak jsem příjemně překvapen výběrem zdravých, organických potravin a produktů. Je poznat, že je zde kladen velký důklad na zdravý životní styl.

V laboratoři jsem teprve začal, ale musím říct, že to bude určitě kvalitní stáž. Pracuji na projektu pro svého mentora, který je PhD student (studentkou) a můj výzkum je součástí její dizertační práce. Je tudíž v jejím zájmu odvést dobrou práci.

Pracuji na výzkumu magnetoelektrických materiálů, konkrétně na magnetických izolantech, které by měly využití v zefektivnění ukládání informací v počítačích. Je zde množství podobných programů, přičemž většina z nich je soustředěna na americké studenty, kteří za stáž dostanou, na rozdíl od nás, i zaplaceno. Celkem je nás zde asi 100 stážistů, přičemž celý program je velmi dobře zorganizován a finančně podpořen vládou. Touto aktivitou a profesionalitou jsem až ohromen a nedivím se, proč je zde věda mezi studenty mnohem populárnější než v České Republice. 

Pokud na mě máte jakékoliv dotazy týkající se studia na Oxfordu nebo stáže v US, prosím kontaktujte mě přes nadaci, na mém e-mailu nebo na facebooku. Jsem ochoten pomoci či poradit.

Pozdravy z Kalifornie
 

Všechny články

29. července 2015

Poděkování nadaci a oznámení o promoci

-

Více
30. června 2015

Příprava na další kolo

Čtyři roky na Oxfordu se chýlí ke konci a mě už zbývá pouze obhajoba a promoce.

Více
2. března 2015

Již brzy zamířím zpět

Moje stáž na MIT se pomalu blíží ke konci a brzy budu muset zamířit zpět do Oxfordu. Pobyt...

Více
19. listopadu 2014

První dva měsíce na MIT

Do Cambridge v Massachusetts jsem dorazil na konci srpna a zatím mi jak univerzita, tak lidé...

Více
2. července 2014

Ohlédnutí

Před dvěma týdny jsem zakončil zkoušky a byla to opravdová zkušenost. Byla to zatím asi největší...

Více
28. února 2014

Hillary term mého třetího ročníku na Oxf...

Je pátý týden Hillary trimestru a zbývá 104 dní do mých zkoušek....

Více
18. listopadu 2013

Začátek třetího ročníku

V polovině října jsem začal svůj třetí ročník na Oxfordské univerzitě. Pro většinu lidí je...

Více
8. července 2013

Ukončení druhého ročníku v UK a začátek letní...

Před dvěma týdny jsem hladce zakončil Trinity trimestr na Oxfordu...

Více
1. března 2013

Náročný druhý ročník

Je sedmý týden Hilary termu na Oxfordské univerzitě a většina studentů usilujících o bakalářský...

Více
7. prosince 2012

Začátek druhého školního roku

Dalo by se říct, že jsem již plně adaptován a začíná se ze mě...

Více
16. července 2012

První rok za mnou

Prošel jsem si celým prvním ročníkem na Oxfordu a myslím, že už jsem získal dobrou představu,...

Více
12. března 2012

Hilary Term za mnou

Právě mi skončil druhý term a já dorazil domů na šestitýdenní “prázdniny” (uvozovky brzy objasním)....

Více
11. listopadu 2011

Polovina prvního termu za mnou

Právě mi začal 5. týden prvního tzv. Michaelmas termu na Oxfordu,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.