16. července 2012 Josef Hazi

První rok za mnou

Prošel jsem si celým prvním ročníkem na Oxfordu a myslím, že už jsem získal dobrou představu, co studium na tak prestižní škole znamená. Jsou za mnou všechny tři termy Michealmas, Hilary a Trinity a především závěrečné zkoušky, tzv. Prelims.

Tutor nám pogratuloval k zaslouženým letním prázdninám a sdělil nám, že to je poprvé (a pravděpodobně naposled), kdy nám doporučuje si o prázdninách odpočinout a neučit se. Rád bych v tomto příspěvku celý školní rok shrnul a zhodnotil.


Když se ohlédnu zpět, musím uznat, že jsem v prvním trimestru trochu bojoval s přestupem na jiný systém vzdělávání v cizím jazyce. Nebyl jsem schopen dobře využívat přednášky - bylo pro mne těžké udržet pozornost, protože témata byla často „suchá“ a zároveň mi nějakou dobu trvalo, než jsem byl schopen v angličtině vstřebat tu „salvu“ vzorečků a faktů, které na nás chrlili. O to víc jsem se snažil komunikovat a socializovat se s Brity, abych se co nejdříve v angličtině zdokonalil a odboural tuto překážku. Zde bych asi měl poznamenat, že jsem nikdy předtím v anglicky mluvící zemi nežil. Současně jsem začal hrát volejbal za univerzitu a cvičit v místní posilovně, takže času mi ještě ubylo.


V druhém termu jsem si byl už jistější s jazykem i tím, jak jsem zvládal tutoriály a laboratorní práce. Proto jsem si nabral ještě více sportu než předtím. Dva volejbalové tréninky týdně a zápasy o víkendech, třikrát posilovna a jeden hokejový trénink týdně mne plně vytížily. Školu jsem zvládal na úkor spánku.


Během velikonočních prázdnin jsem musel „zabrat“ a začít se svědomitě připravovat na nadcházející zkoušky. To mi dalo dobrý „rozjezd“ na začátku třetího, závěrečného termu, a tak jsem byl schopen v podobném tempu pokračovat a učení jsem ještě zintenzivňoval. Volejbalová sezóna skončila a hokej jsem vypustil. Posilovna pětkrát týdně a pravidelné studium u mě v pokoji bylo ideální kombinací, jak zůstat aktivní, mít dostatek spánku a zároveň se připravit na závěrečné zkoušky.


Závěrečné zkoušky v prváku na Oxfordu probíhají najednou na konci třetího trimestru. To pro můj obor, Materials Science, znamenalo čtyři trojhodinovky v pondělí, úterý, středu a čtvrtek sedmého týdne, během kterých nás vyzkoušeli z celého učiva prvního ročníku. Taková koncentrace zkoušek samozřejmě znamená poměrně velký stres. Musím uznat, že i pro mne bylo období dvou týdnů před zkouškami psychicky opravdu náročné. Každopádně zmíněná reorganizace času a omezení ostatních aktivit mi pomohlo vše zvládnout.  Nakonec jsem ze zkoušek dostal „first“, neboli za jedna, z každé části, s poměrně vysokým celkovým průměrem a vyznamenáním, s čímž jsem byl víc než spokojen.


Celý první rok na vysoké škole ve Velké Británii pro mne znamenal těžko popsatelnou zkušenost a jsem opravdu rád, že jsem se rozhodl vše dosud popsané podstoupit, protože tento, maximálně produktivní životní styl je to, co mi vyhovuje. Nyní je třeba se psychicky připravit na druhý ročník, který má být údajně mnohem náročnější než ten první.

 

Všechny články

29. července 2015

Poděkování nadaci a oznámení o promoci

-

Více
30. června 2015

Příprava na další kolo

Čtyři roky na Oxfordu se chýlí ke konci a mě už zbývá pouze obhajoba a promoce.

Více
2. března 2015

Již brzy zamířím zpět

Moje stáž na MIT se pomalu blíží ke konci a brzy budu muset zamířit zpět do Oxfordu. Pobyt...

Více
19. listopadu 2014

První dva měsíce na MIT

Do Cambridge v Massachusetts jsem dorazil na konci srpna a zatím mi jak univerzita, tak lidé...

Více
2. července 2014

Ohlédnutí

Před dvěma týdny jsem zakončil zkoušky a byla to opravdová zkušenost. Byla to zatím asi největší...

Více
28. února 2014

Hillary term mého třetího ročníku na Oxf...

Je pátý týden Hillary trimestru a zbývá 104 dní do mých zkoušek....

Více
18. listopadu 2013

Začátek třetího ročníku

V polovině října jsem začal svůj třetí ročník na Oxfordské univerzitě. Pro většinu lidí je...

Více
8. července 2013

Ukončení druhého ročníku v UK a začátek letní...

Před dvěma týdny jsem hladce zakončil Trinity trimestr na Oxfordu...

Více
1. března 2013

Náročný druhý ročník

Je sedmý týden Hilary termu na Oxfordské univerzitě a většina studentů usilujících o bakalářský...

Více
7. prosince 2012

Začátek druhého školního roku

Dalo by se říct, že jsem již plně adaptován a začíná se ze mě...

Více
16. července 2012

První rok za mnou

Prošel jsem si celým prvním ročníkem na Oxfordu a myslím, že už jsem získal dobrou představu,...

Více
12. března 2012

Hilary Term za mnou

Právě mi skončil druhý term a já dorazil domů na šestitýdenní “prázdniny” (uvozovky brzy objasním)....

Více
11. listopadu 2011

Polovina prvního termu za mnou

Právě mi začal 5. týden prvního tzv. Michaelmas termu na Oxfordu,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.